Araç Kiralama Neden Avantajlı?

Araç kiralama hizmeti, kullanıcı ihtiyaçlarına paralel olarak uygun olan araçları belli dönemlerde kiralamayı sağlayan hizmetleri kapsıyor. Araç kiralama sektörü, Türkiye’de gelişim göstermiş sektörler arasında üst sıralarda yer alıyor. Yükselen araç fiyatları, vergilerin artışı, araç kiralama hizmetlerini daha avantajlı hale getiriyor. Kurumsal veya bireysel olarak alınabilen araç kiralama hizmetleri; tatillerde, iş seyahatlerinde veya farklı etkinliklerde kullanıcıya büyük avantaj sağlayan sağlıyor. Web sitelerinin gelişmesi ve mobilite hizmetlerinin kullanım sıklığının artışı da bu hizmeti almanızı kolaylaştıran etkenler arasında sayılabilir. Bu hizmete olan talep her geçen gün artarken, pek çok kullanıcı “araç kiralamanın avantajları nelerdir?” sorusunun cevabını merak ediyor.

Araç Kiralama Hizmetleri Nelerdir?

Araç kiralama, günümüzün en fazla ivme kazanan sektörlerinden biridir. Online dünya üzerinden yürütülen bu hizmetler, pek çok farklı noktayı kapsayabilir. Gittiğiniz yerde ansızın bir araca ihtiyacınız olabilir. Uzak bir noktaya seyahat edebilmek üzere günlük araç kiralama hizmetleri işinize yarayabilir. Tatillere veya özel davetlere gitmek için de kendinize özel bireysel araç kiralama hizmetlerini değerlendirebilirsiniz. Aniden çıkan araç ihtiyaçlarında bir araç satın almak, kiralamadan daha maliyetli olacaktır. Gerek özel şahıslara gerekse de kurumlara araç kiralama hizmeti sunan lider şirketler, tüketicilerinin ihtiyaçlarını ve memnuniyetini ön planda tutar ve buna göre hizmet verir. Ayrıca, kiralanan aracın tüm bakım masrafları da karşılanmış olur. Siz herhangi bir ekstra bakım yapmak zorunda olmazsınız.

Araç Kiralama Fiyatları Ekonomik mi?

Çoğunlukla uzun dönem ya da günlük olmak üzere iki türlü yapılan araç kiralama hizmeti, kullanıcı ihtiyaçlarına bağlı olarak şekillenir. Günlük araç kiralama bedeli ile uzun dönem araç kiralama bedeli arasında birtakım farklılıklar olabilir. Ancak totale bakıldığında araç kiralama hizmeti, türü ne olursa olsun son derece avantajlı ve ekonomik olacaktır. Bilhassa satın almak için ciddi bir ekonomik kaynak gerektiğinden, ihtiyacınıza göre bütçenize uygun, konforlu bir araç temin edebilirsiniz. Günlük araç kiralama için daha çok turistik amaçlar ve havalimanları söz konusuyken, uzun dönem araç kiralama için ise kurumsal gereksinimler ya da uzun süreli tatil organizasyonu söz konusu olabilir. İster kişisel ister kurumsal amaçlarınız için araç satın almak istediğinizde belli bir sermayeye, aracınızın kontrolü için bakım giderlerine ve bunun yanında teknik donanıma ihtiyacınız olur. Araç kiralamanın vergisel avantajları bu konudaki ayrıcalıkların en başında gelecektir. Araç kiralama hizmetini tercih ederek tüm masraflardan kurtulabilir ve ihtiyaç duyduğunuz aracın yalnızca kira bedelini ödersiniz. Araç kiralama fiyatları ise aracın modeli, sunulan hizmetler ve kiralama süresi gibi unsurlar ile değişebilir.

İlginizi Çekebilir  Araç Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Araç Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

Bireysel araç kiralama avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Araç kiralama için sunulan hizmetleri değerlendirerek bireysel tercihlerinize uygun araç seçimini yapabilirsiniz. Bu şekilde tatile gittiğiniz şehirde tüm bölgeleri gezebilme olanağına sahip olursunuz.
 • Özel davetlere ve toplantılara arzu ederseniz kiraladığınız aracı kullanarak daha hızlı yetişebilirsiniz.
 • Geniş araç yelpazesi içerisinden araç seçimi yaparak dilediğiniz model ve renge sahip araç ile seyahat edebilirsiniz.
 • Ani durumlar karşısında anlık çözümler üreten araç kiralama hizmeti, aynı şekilde olası bir sorun karşısında hizmet alınan firmanın desteğini de sunar.
 • Farklı araç sınıflarının, modellerinin ve renklerinin bulunması araç seçimini çok daha kolay hale getirir.
 • Kiralanması planlanan aracın vites türünü, yakıt türünü, sınıfını ve markasını kişisel tercihinize göre belirleyebilirsiniz.

Şirketler için tercih edilebilecek araç kiralama hizmetlerinin faydaları ise şöyle:

 • Araç kiralama için ödenen faturalar, gider hesaplarına kaydedildiğinden, kullanıcıyı vergi ödeme kısmında büyük bir kolaylık bekler.
 • İşletmeler, filo kiralama hizmetlerinden yararlanabilir. Bu şekilde işletmenin mevcut bütçesi de korunabilir. Aynı şekilde söz konusu hizmet, muhasebe kayıtları bakımında da büyük bir avantaj sağlayacaktır.
 • Şirket ve kuruluşlar, araç kiralama hizmetleri sayesinde araç satın alma ile indirim yapılmayan KDV bedelinden de muaf tutulabilir.
 • Kiralama süresi dolduğunda arzu edildiği durumlarda araç, farklı model ile de değiştirilebilir.
 • Herhangi bir sorun veya olası bir kazayla karşılaşıldığında şirket ve kuruluşların zaman kaybetmemesi adına pek çok araç kiralama firması, yeni bir araç tahsis ederek bu durumlarda kullanıcının mağdur olmasını engeller.
 • Kurumunuza özel olarak kiraladığınız aracın yedek parça değişimleri de araç kiralama firması tarafınca ücretsiz şekilde yapılır.

Araç Kiralamanın Sağlayacağı Ekonomik Avantajlar Nelerdir?

Bireysel olarak araç kiralayabileceğiniz gibi şirketiniz adına filo kiralama hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Araç kiralamanın kullanıcılar tarafından tercih edilebilir olmasının en büyük nedeni ekonomik avantajlardır. Çoğunlukla kurumsal anlamda, pazarlama, lojistik ve satış gibi departmanlarda çalışanların tercih ettiği bir hizmet olarak dikkat çeker. Normal şartlarda bir araç satın almanın maliyeti, bakım giderleri gibi masraflarla birleştiğinde mevcut şirket bütçesini zorlayıcı bir hal alabilir. Bu konuya bireysel olarak bakıldığında ise sahip olunan araçlarla uzun yol yapılmak istendiğinde de yine bakım giderleri söz konusu olur. Kişisel aracınız pek çok açıdan uzun yol için yetersiz kalabilir. Kurumsal kiralama hizmetlerinden yararlanan şirketler, kiralama bedellerini gider olarak gösterebilirler. Bu avantajlar bir de araç kiralama kampanyaları ile birleştiğinde oldukça hesaplı hale gelebilir. Zaman, maliyet ve finans bakımından araç kiralamanın getirilerini şu şekilde toplayabiliriz;

 • Ülkemizde araç maliyetlerinin son derece yüksek olması, sıfır araçlarda ödenen vergiler gibi unsurlar nedeniyle araç kiralama daha avantajlıdır.
 • Kişisel ve kurumsal amaçlarla ortaya çıkan ihtiyaçlar karşısında araç kiralama hizmeti, kişileri ve kurumları toplu taşıma maliyetinden ve zahmetinden korur.
 • Şirketiniz ya da kendiniz için bir araç satın almayı tercih ettiğinizde, kullanım sonrası 2.el piyasasındaki değerin düşmesi gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle araç kiralama satın almadan çok daha faydalı bir seçenektir.
İlginizi Çekebilir  2015 Audi A6 Reklamı

Uzun Dönem Araç Kiralamanın Getirileri Nelerdir?

Uzun dönem araç kiralama avantajları kesinlikle şirketlerin çok fazla işine yarayan bir hizmettir. Bunun yanında kişisel olarak da tercih edilebilir. Özellikle uzun dönem tatil gibi kişisel planlarınız varsa, araç kiralama hizmetinden yararlanarak zamandan tasarruf edebilir ve tatilinizi konfor içinde geçirebilirsiniz. Aylık ve yıllık araç kiralama avantajları kullanıcıların araç kiralama hizmetlerine olan ilgisini artırmıştır. Özellikle uzun dönem araç kiralamada uygulanan ekonomik fiyatlar, hizmeti aldığınız süre boyunca sabit kalır. Dokay araç kiralama hizmetleri, uzun ve kısa dönem araç kiralama alanlarında ihtiyaç duyduğunuz her şeyi kapsar. Kendinize veya şirketinize en uygun olan araç kiralama hizmeti seçeneğini seçerek işlerinizi zamandan kazanarak ve konforlu şekilde halledebilirsiniz. Türkiye’nin birçok noktasında bulunan kiralama noktaları sayesinde bu işlemi hızlıca tamamlayabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here