Arabanın Su Eksiltmesinin 6 Sebebi

İçten yanmalı motorların stabil çalışmasını sağlayan soğutma sistemi araç için hayati bir parçadır. Sistem içerisindeki antifirizli soğutma suyu motorun sürekli optimum sıcaklıkta çalışmasını sağlar.

Arabanın Su Eksiltmesi Normal Midir?

İçten yanmalı motorlarda soğutma sistemi bir döngü şeklinde çalışır ve sağlam bir motorda yıllarca bir eksilme olması beklenmez. Ancak otomobilde arıza olması durumunda su seviyesinde düşme olabilir.

Araba Neden Su Eksiltir?

Arabanın motoru neden su eksiltir sorusunun birçok cevabı var. Şimdi o nedenlere bakalım;

1-Soğutma Sistemi Boruları Motor soğutma sistemlerinin boruları kauçuk ve plastik malzemeden üretilir. Sürekli ısınan ve motor kapatıldığında soğuyan bu borular bir süre sonra çatlayabilir veya delinebilir. Genellikle eski model arabalarda az az su eksiltmenin sebebi budur. Özellikle antifiriz koyunca su eksiltme problemi yaşıyorsanız su geçen boruları kontrol ettirmeniz gerekir.

2-Radyatör Delinmesi Kalorifer peteğine benzetebileceğimiz radyatör, aracın ön kısmından aldığı hava ile suyu anlık olarak soğutur. Radyatör neden delinir sorusuna ise; oluşan pas, korozyon sebebi ile zamanla kılcal delikler parçanın su kaçırmasına ve aracın suyunun eksilmesine neden olabilir.

3-Devirdaim Arızası Genellikle V kayışından tahrik alarak motorun dönme hızına göre soğutma sıvısının motorda sirkülasyonunu sağlayan devirdaim pompası motora conta ile montajlanır. Zamanla contanın deforme olması, parçanın delinmesi vb. gibi nedenlerle suyun eksilmesine neden olabilir. Ayrıca devirdaim pompasının her triger değişiminde yenilenmesi tavsiye edilir.

4-Silindir Kapak Contası Yanması Aralarında belki de en maliyetli olan arıza ise silindir kapak contası yanmasıdır. Contanın işlevini yerine getirememesi sonucu yanma odasına karışan soğutma sıvısı aracın hem düzensiz çalışmasına hem de ciddi oranda su eksiltmesine sebep olacaktır. Genellikle hararet yapan araçlarda yanan conta, çok eski arabalarda hararet olmaksızın da yanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Sıfır Araç Egzoz Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır?

5-Motor Bloğu Tapalarının İşlevini Kaybetmesi İçten yanmalı motorlar tasarlanırken aşırı soğuklarda donma vs. durumunda bloğun zarar görmeden fazla suyun tahliye edilmesi için birçok tapa bulunur. Genellikle gözle görülemeyen bu tahliye tapaları araçta su eksiltmeye neden olabilir.

Ayrıca silindir contası yanan araba muhtemelen gaza basıldığında egzozdan beyaz duman çıkaracaktır.

6-Yedek Su Deposu Kapağı Arızası Genellikle ihmal edilen ve birçok su eksiltme probleminin sebebi olan genleşme kabı kapağının işlevini kaybetmesi durumunda araç su eksiltebilir. Yüksek basınçla çalışan soğutma sisteminin tek çıkış yolu kaputu açtığınızda gördüğünüz sarı kapaktır. Bu kapağın depoya tam oturmuyor oluşu, arada boşluk kalması vs. sistemde oluşan basınçlı suyun buhar olarak çıkmasına ve su eksiltmeye neden olacaktır. Radyatör kapağı arızası aynı zamanda aracın hararet yapmasına da sebep olabilir.

Özetlemek gerekirse yukarıda saydığımız altı arızanın en az üçü antifiriz kullanımını ihmal edilmesi sebebiyle oluşur.

7-Egr Soğutucu Arızası Egr sistemi olan araçlarda sıcak egzoz gazı silindirlere gönderilmeden önce özel soğutucu radyatöründe soğutulur. Çok sıcak gelen egzoz gazları zamanla bu radyatörü bozabilir ve egzoz sistemine soğutma suyunun karışmasına neden olabilir. Bu durum da araçta conta yanması belirtileri olmadan, görsel bir su kaçağı olmadan su eksilmesine sebep olur. Genellikle yedek su deposunda egzoz gazı kokusu tespit edilmesi ile anlaşılabilir.

Aynı şekilde uzun süredir antifiriz kullanılmamış bir motora antifiriz eklenmesi de oluşan pas ve korozyonu çözeceğinden su eksiltmeye sebep olması kaçınılmazdır.

Araç Su Eksiltiyor Ama Hararet Yapmıyor

Genel olarak yukarıda anlattığımız durumlarda silindir kapağı yanması harici hararet pek görülmez. Eğer sık sık yedek su deposunu kontrol ediyor ve eksilen sıvıyı tamamlıyorsanız. Özellikle lpg’li araçlarda sonradan eklenen lpg beyninin hortumları vs. aracın su eksiltmesine sebep olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Yangın Tüpü Olmadan Muayeneden Geçer Mi?

Ancak radyatör tıkanması, devirdaim pompasının işlevini yitirmesi gibi durumlarda motor hararet yapabilir.

Yazı Özeti
Arabanın Su Eksiltmesinin 6 Sebebi
İçerik
Arabanın Su Eksiltmesinin 6 Sebebi
Açıklama
Radyatör delinmesi, su borularının çatlaması, devirdaim arızası, silidir kapak contası arızaları araçta su eksiltmeye sebep olabilir.

169 YORUMLAR

 1. Slm benim doganim var aracim su eksiltiyor radyator hava yapiyor ama hararet yapmiyor horrumlar sisiyordu simdi ise devirdaimden kaciriyor arabam conta yakmis olsa yaga su karistirir ve beyaz duman atmasi gerekir demi devir daimi deyistirsem bu sorrun ortadan kalkarmi radyatoro baktigimda su eksiliyor neden contayida detistirmem gerekiyomu yardimci olursaniz sevinirim

  • Conta yanmış olsa yağa su, suya yağ karıştırma, çekiş düşüklüğü, egzozdan farklı renk duman çıkar kesin anlarsınız. Sanayide su deposundan conta testi yapabiliyor ilk onu yaptırın. Sorununuz ya devirdaim yada termostattan kaynaklı. Su eksiltme de radyatördeki çatlaklardan vs. olabilir.

   • Merhaba pejo 508 2012 model aracımı 1 hafta önce aldık araç ile günde 300 400 km yapıyorum ve suyu yarısna kadr eksiltiyor. Eski sahibi termostat değiltirdiğini söledi conta testinde yanık dendi.fakat su eksiltimesi dışında hiçbir belirti yok araba da egr kaynaklı olma ihtimali nedir hocam

    • Merhaba,
     Araçta fiziksel bir su eksiltme var mı? Yani araç altına baktığınızda antifiriz kaçağı görüyor musunuz?
     Yan sanayi termostat takılmış olabilir, egr ihtimali var, egr soğutucusu bozuldu ise suya egzoz gazı karışabilir bu da conta testinde yanık sonucu verebilir.

   • Selamun aleykum benim 323 Mazda 2000 madel puroblemi su eksiltiyor ayrica motor kapagini actigimda duman cikiyor araci stop ettigimde gurgur diye ses geliyor sanki suyu iciyor gibi sebebi ne olabilir tesekkurler

    • Merhaba,
     Sorunun kaynağını tam olarak anlayamadım ancak devirdaim arızası olması muhtemel gibi görünüyor.

   • Selam aleyküm aracım 2011 kia picanto istop etti yolda 2 km tekrar çalıştırıp götürdüm motor suyu bitmişti su koyunca fukurdadi ben de 5 litre su koydum soğudu çıkıp eve gittim baktım alttan su damlıyor su koydum bir daha conta mı yaktı ilk kaputu açınca duman çıkıyor du yanıyor sandım su koyunca düzeldi yalnız su kaçırıyor şimdi ne yapacağım bayram her taraf kapalı

    • Merhaba,
     Araç alttan su kaçırıyorsa devirdaim, radyatör vs. patlamış olabilir. İmkan var ise aracı bir süre kullanmayın ve bayram bitimi çekici ile servisinize çektirin.

   • Merhaba.
    2010 Model Opel Corsa 1.2 Twinport Manuel araç sahibiyim. Aracımın su tankında bulunan tahliye borusu aracılığı ile şu eksiltiyor.

    • Merhaba,
     Motor içerisi basıncı yükseliyorsa araç tahliyeden su eksiltebilir. Aracınıza bir conta testi yaptırmanızı öneririm.

 2. Aracım tipo mpi motor bugun yapmaya basladı cok duman cıkıyo aşırı su eksiltiyo hatta hic su kalmiyo su yag karışması göremedim ben ama motor yagına bakinca rengi krem sı bi renge dönüşmüş çekişi de normal braz hızlı gdince gdişinde problem yok ama duman atiyo conta yanıgi buyuk ihtimal motor gitmiş olsa araç yürür mu gdişinde bşey yok yada ben anlayamiyorum

  • Merhaba, conta yandığı zaman genellikle soğutma suyuna yağ karışır ve tahinimsi renk alır. Ancak contanın sadece yağ kanalları erimiş ise tek motor yağı da kirlenebilir. Birçok serviste bulunan conta yanık test cihazı ile kontrol ettirip duruma göre onarım yaptırabilirsiniz. Conta yanmış araç gider ancak yoğun beyaz,mavi duman ve ciddi yakıt tüketimi yapar.

   • Ford fiesta 2004 model benzin lpg
    Su eksiltiyor. Dumanı fark etmedim. Suda pas renginde zerre izler var. Conta mı yaniktır. Ve fiyat konusunda bilginizi varsa alabilirmiyim
    Teşekkürler

    • Merhaba,
     Contanın yanmış olma ihtimali var, conta yanık testi cihazları ile kontrol ettirebilirsiniz. Sadece işçilik ve conta maliyeti ile 1000-1500 lira aralığında olacaktır.

 3. selamun aleyküm 2000 model wolkswagen polo 1,6 benzin lpg aracım var. su eksiltiyor. ancak ustlara kaçak bulamadı conta üst kapatk diyorlar ancak yağa su, suya yağ karıştırma, çekiş düşüklüğü, egzozdan farklı renk duman çıkarma yok aracımda sadece su eksiliyor. ustlar diyorki hortumlar çok sert yüksek basınç var üst kapak sökülecek ortlama 1000 tl istiyorlar.

  • Merhaba,
   Radyatörde delik olabilir, devirdaim kaçırıyor olabilir, su kabınızda kılcal delinmeler olabilir vs. Eğer aracınızda çekiş düşüklüğü vs. yoksa bu seçenekleri değerlendirmenizi öneririm. Bir de lpgli demişsiniz, lpg tesisatından da kaçırıyor olabilir.

 4. Merhaba opel astra 1.4 turbo 2012 model otomatik aracım var 106 bin km de 39 bin km deyken lovato obd 2 lpg takıldı 5-6 ayda bir antifiriz eksiltiyor devirdaim değişti radyatör hortumu değişti su kabı değişti ama sorun hala devam ediyor problem nerededir acaba?hararet sorunu yaşanmıyor hiç

  • Merhaba,
   Aracın lpg sistemine giden su hortumlarında bir kaçak olabilir mi veya montajda bir hata olmuş olabilir. LPG dönüşümü yapılan araçlarda sık karşılaşılan problem. Lpg sistemine giden su hattını kontrol ettirmenizi öneririm.

 5. Merhabalar 2006 model opel corsa 1.2 twinport aracımda su eksiltme tekleme ve güçten düşme var aletle contaya baktırdım conta sağlam çıktı. Görünen bi yerden kaçak yok. Usta rektefe olması gerek dedi. Sice tek çare bu mudur?

  • Merhaba,
   Problem conta yanması gibi görünüyor ancak lpgli ise lpg beyninden su kaçırıyor olabilir ve lpg ayarı bozuksa ondan ötürü tekleme, güç kaybı yapabilir. Bir lpg sisteminin kontrolünü yaptırmanızı öneririm.

 6. Bir hafta önce 2015 model ford mondeo tdci aldım. Ekspertiz e soktum hiçbir sorun yoktu. Satıcı arabada azda olsa antifiriz azalması olduğunu ve sıkıntı olmadığını söyledi. Aracı aldım Eve geldim antifiriz su deposu boş görünüyordu. Araç soğuduktan sonra kapağı açmam ile motordan su deposuna tekrar su geldı. Ve iki ustaya göstermeme rağmen anlamadılar. Durduğu yerde araçta eksilme yok ama Bi yere gittiğimde her kontrol de aynı durum su deposunda antifiriz yok gıbı soğuduğu zaman kapağı açmam ile suyun depoya dönmesi olayı yıne oluyor. İşin içinden çıkamadım.

  • Merhaba,
   Yüksek ihtimalle sistemde basınç problemi var veya kapağınız bozuk. Araç hararet yapıyor mu sıkıştırdığınızda yani su kaynama yapıyor mu? Genellikle su seviyesinin değişmesi ya sistemde hava olmasından yada kapağın kaçırmasından kaynaklanır.

  • Merhabalar, Bende Mondeo Ecoboost 1.6 benzinli 160 bg var.Serdar bey ayni sorunu yasadim sayilir.
   Arabada su eksiltiyor. Ama ne yağ da s var nede karterde. Arac ile ne kadar gidersem gideyim hararet yok. Servise götürdüm karbon testi diyorlar. Yapmışlar sizin aracta motorda kacak var dediler. Açmadan bilemeyiz dediler.Actirmadim ama ileride problem yaratirmi bilemem. Su deposu kapagi tuhaf halde kapatiyorum zor kapanyor dis yapmis gibi.
   Servis ecoboost motora biz tamir veya rektefiye yapamayiz diyor .Sorun gercekten test sonucu mu ganiltir mi bilmem. Yardimci olmak isteyen varsa 0 532 724 4691

 7. 2015 1.3 linea ay da 1 defa çok az su eksiltiyo yağ deyimdeki usta bunlarda kironik sorun dedi antifiruz verdi azaldıkça koyarsın dedi acaba dogrumudur

  • Merhaba, aynı motorun Opel versiyonunu kullanıyorum kronik bir su eksiltme sorunu yok. Aracınız muhtemelen devirdaim kısmından veya herhangi bir tapadan su eksiltmesi yapıyor. Eğer su eksiltme çok ciddi değilse ve çok az seviyede ise bu şekilde binmenizde sorun yok ancak sürekli seviyeyi kontrol etmenizi ve antifirizle tamamlamanızı öneririm.

 8. Merhaba. 2011 model Peugeout 508 1.6 thp benzinli aracım var. Arac 5 dakika kadar rolantide çalıştıktan sonra ilk gazda beyaz duman atıyor sonra kesiliyor. Seyir halinde ve özellikle rampa çıkarken gözüm sürekli dikiz aynasında ama ekzozdan çıkan bir duman yok.Ustama gösterdim,çıkan dumanın rengini,kokusunu ve miktarını gördükten sonra hiç bir problem yok rahat ol dedi. Sık sık bütün sıvılarını kontrol ederim aracın,sanki bir miktar su eksilmiş gibi geliyor yada tamamen psikolojik bir durummu emin olamadım.

  • Merhaba,
   İlk çalıştırmada az beyaz duman normaldir. Aracın su seviyesini aracı park ettikten 1-2 saat sonra kontrol edin. İçerisindeki basınç sebebiyle su seviyesi daha düşük veya yüksek görünebilir motor sıcakken.

   • Merhabalar
    2016 1.4 egea LPG var. Aracımda geçen hafta conta ve subap değişimi oldu. Termostat da değişti. Bir ay önce de fan motoru değişti. Araç orijinal ve kaza yok.
    Ancak araçta bir senedir antifriz eksiltme problemi var. Her zaman antifriz kullanıyorum.Hararet hiç olmadı. Sağ ön teker tarafında ıslaklık oluyor hep.

    • Merhaba,
     Sağ ön teker tarafında yedek su deposu hariç suyun aktif dolaştığı bir parça yok. Su deposunu kontrol ettirdiniz mi?

 9. Merhaba, 2001 model Renault Megane 1.6 16V düz vites LPG’li aracım var. Aracımda hafif su eksiltmesi oluyordu. Radyatörde çatlak tespit edildi ve orjinal sıfır radyatör ile değişti. Ayrıca 2-3 tane borunun değiştiği söylendi. Ondan sonra su eksiltmesi daha çok olmaya başladı. Suya tekrar mürekkep atıldı, hiçbir yerde kaçak belirtisi tespit edilmedi. Daha sonra Bursa’da ünlü bir Renault özel servisine götürdüm. Basınç testi yaptılar herhangi bir kaçak olmadığını söylediler. Arabanın çekişinde problem yok, duman atma yok, yağa su, suya yağ karışma problemi yok. Contadan da diyemeyiz dediler. Su kabım ve kapağı yan sanayi imiş. Kapağı orjinal takın tavsiyesinde bulundular. Orjinal kapağı takıp, suyu maksimum seviyesinde doldurdum. Ayrıca LPG servisine götürüp filtreyi değiştirdim, hortumlara baktırdım sorun yok dediler. Bu işlemlerden sonra 300km yaptım şu an su minimum seviye düşmüş durumda. Motor çok kısa mesafede bile sanki çok ısınıyor. Yaklaşık 25-30km yol gittikten sonra motoru kapatınca bazen fan devreye giriyor. Fanın çalışma prensibini tam bilmiyorum. Sizce sorun nerede olabilir? Su kabınıda değiştireyim mi?

  • Merhaba,
   Motor fanı, su sıcaklığı belli bir seviyenin üzerinde ise otomatik çalışır ve altına düştüğünde kapanır. Motoru stop ettiğinizde su sıcaklığı yüksek ise bloğa zarar gelmemesi için fan sıcaklığı ideal hale getirir ve kapanır. Sorunuza geldiğimizde; bu tarz motor suyu eksilmesi genellikle ya motorun arka tapalarından yada kalorifer peteği kısmından kaynaklanıyor. Araç lifte kaldırılıp motor çevresi detaylıca incelendi mi antifiriz kaçaklarına karşı? Ayrıca kalorifer peteğini de kontrol ettirmenizi öneririm yaklaşık 20 yıllık bu parça kireçten, pastan delinip su kaçırıyor olabilir.

 10. Ustaların dediklerine göre hiçbir yerde kaçak yokmuş. Ben de lifte kaldırıldığında baktım, su göremedim. Özellikle gittiğim 2 serviste aracın içine su geliyor mu diye somuşlardı. Sanırım kalorifer peteği için soruldu bu soru. Araç içinde ve halı izolatöründe hiç su gözlemlemedim. Motor arka tapalarını kontrol ettireceğim. Kalorifer peteğinide kontrol etmelerini rica edeceğim. Durumu yazarım. Takıntı yapmış durumdayım. Korkum büyük bir hataya dönüşmesi.

  • Anladım, bir ihtimal de egr soğutucusu patladı ise oradan doğrudan silindirlere su verebilir araç herhangi kaçak, conta yanığı olmadan. Egr soğutucusunu da kontrol ettirebilir misiniz? Genellikle ilk belirtisi su deposunun egzoz gazı kokması ile belli oluyor.

 11. Slm aziz usta arazim her hafta bi su bardağı su eksiltiyordu ancak ustaya gösterdim hortumlar şişmiş degsitridi demir boru vardı oda delikti kaynak yaptı aradan 4gun geçti yarim.çay bardağı su yine eksilmiş ustaya tekrar gittim normaldir dedi ilk zaman eksilir sonradan düzelmezse gel dedi nedir sice başkan durum

  • Merhaba,
   Sorunlar düzeltildikten sonra aracın tekrar su eksiltmesi yapmaması gerekir. Daha önce antifiriz kullanıyor muydunuz ve bu yapılan tamirat sonrası antifiriz kullanmaya mı başladınız?

 12. Slm..aracim 2008 otomatik l200.Aracta su eksiltme gozlemledim.Arabayi o gun kullanmasam bile ertesi gun radyatore bakiyorum,suyu azlmis ve su ekliyorum.Rampa ciktigim zamanda yedek su deposunun suyu fazlalasiyor bazende disari atiyor radyatordeki su azaliyor.Ama hararet sorunu yok.Kalorifer petegi tikali biliyorum cunku yolcu tarafi soguk ufluyor.Borularda ve diger yerlerde su sizintisi goremedim. Arabasina ozen gosteren biri olarak sizce sorunum ne olabilir?

  • Merhaba,
   Pedalların olduğu kısımda ve aynı şekilde yolcu kısmında yolculuk sonrası ıslaklık oluyor mu? Kalorifer peteği tıkalıysa büyük ihtimal oradan su kaçırıyor araç. Diğer yandan yedek su deposunun kapağı vs. bozuk olabilir mi, normalde rampada vs. aracın su deposunun seviyesinin değişmemesi gerekir.

 13. Merhaba, 2001 Renault clio aracım antifriz eksilttiği için orjinal su haznesi ile değiştirdim. Ek olarak T’ler pirinç dirsek yapıldı ve hava filtresi de değiştirildi.
  Sorun devam ettiği için geçen hafta kalorifer peteği de değişti çünkü şoför paspasının altı gözle görülür derecede ıslaktı.
  petek değişimine rağmen antifiriz seviyesi 1 haftada min seviyenin altına düştü. araçta beyaz duman atma veya çekiş problemi mevcut değil
  sizce neden olabilir bu problem ?

  • Merhaba,
   Genelde gözle görülür olmayan kaçaklar devirdaim’den kaynaklanır. Aracı lifte kaldırtıp devirdaim etrafını kontrol edebilirsiniz. Diğer yandan düşük ihtimal de olsa motor bloğundaki su tapalarından biri işlevini yitirmiş olabilir.

 14. Merhaba Aziz Usta…yakın bir zamanda L200aracimin radyatorunu boşaltıp antifiriz ekledim,havasıni aldim ama bilemiyorum.Bundan yaklasik 1 ay sonra tahliye deposunun dolu olduğunu gordum ama taşırma yok.Radyatordeki suda aynı oranda az.Tahliyedeki suyu max.a indiriyorum,radyatore su ekliyorum ama değişen birşey yok.Tahliye yine dolu radyator aynı oranda yine az.Su kacagida göremedim.Yagda su yok..suda yag yok..hararet yok..çekişte sorun yok..ama böyle bir sorun var
  Acaba aracin havasınmi alamadim yada boyle bir durum neden meydana gelir?

  • Merhaba,
   Radyatörde kılcal delikler olabilir. Yakın zamanda antifiriz ekledim demiştiniz, öncesinde sadece su kullanıldıysa antifiriz paslı yerleri çözüp delmiş olabilir. Hava kaynaklı olduğunu sanmıyourm, aklıma radyatörde delinme ihtimali geldi.

 15. slm üstat siena aracım var sürekli su eksiltiyor yaklaşık üç aydır bu sorun devam ediyor aracım da hararet yok yağa su veya suya yağ karışması yok aracın çalışmasında veya çekişinde herhangi bir sorun yok aracı ilk çalıştırdığımda soguk havalarda eksozdan beyaz duman atıyor yaklaşık 15 dakika sonra duman atması kesiliyor ama su eksiltme sorununu çözemedim sorun ne olabilir üst kapak contasından olma ihtimali varmı(araç yaklaşık üç aydır du durumda)

  • Merhabalar,
   Araç ısındıktan sonra gaza yüklendiğinizde yoğun beyaz duman geliyor mu? Bir de araçta antifiriz kullanıyor musunuz(hep mi kullanıldı, yeni mi eklediniz)
   Belirtilere göre conta yanması sebep görünmüyor, radyatör, termostat, kalorifer peteklerinden vs. sızdırıyor olma ihtimali yüksek. Özellikle de daha önce su kullanılan motora antirifiz eklediyseniz bu kısımlardaki paslı yerler delinmiş olabilir.

   • Mrb aziz bey aracım 98 model Ford cargo kamyon radyotor yedek su deposunun kapağından şu atıyor bu şu atma araç istop halindeyken de kapağı açınca suyu şiddetli şekilde dışarı atıyor biraz attıktan sonra kesiliyor sorun ne olabilir.

 16. araç ısındıktan sonra gaza yüklenince beyaz duman geliyor.aracta antifiriz var ama oranı çok düşük kaputu açıp kontrol ettiğimizde gözle görülür kacak falan yok pedal altlarında falan ıslaklık ta yok

 17. üstad araç ısındıktan sonra gaza yüklenince beyaz duman atıyor.antifiriz oranı çok düşük kaputu açıp kontrol ettiğimizde gözle görülür bir kaçak falan yok ayak pedal altlarında falan ıslaklık ta yok eksozdan gaza yüklenince su sıçratıyor

  • Anladım hocam, muhtemelen bi kaçak yok bu iyi haber. Normalde motorun su atması iyi olarak kabul edilir ancak ısınınca kesmesi gerekir. Bir servise giderek aparatla yapılan conta yanık testi yaptırmanızı öneririm. Araçta bir yer sökülmeden tespiti yapılabiliyor bu testler ile.

 18. iyi akşamlar benim araç 2012 leon dizel antifriz kullanıyorum benim sorun bazen genleşme kabında bi parmak kadar (1-2 cm)su eksiliyor ama bazende bakıyorum su tekrar yükselmiş max çizgisinde neden böyle oluyor acaba?

  • Merhaba,
   Su seviyesine motor sıcakken mi bakıyorsunuz? Suyun devirdaimde olması, sistemdeki basınç vs. su seviyesinin farklı görünmesine sebep olur. En iyi ölçüm motor soğukken yapılandır.

 19. Merhabalar arabam hundayi accent 1.3 ls 2000 model arabam fan aciyor ama yedek depodaki antifiriz hic eksilmiyor aksi taktirde agzina kadar dolu duruyor neden bu seiklde oldugunu aciklarmisiniz

  • Termostat bozuk olabilir. Termostat açmıyorsa araçtaki sıcak su radyatöre gidip soğumaz.

 20. Merhaba iyi akşamlar, 2012 model nissan Qashqai benzinli lpg li arac kullanıcısıyım, aracım su eksiltmesi ve yedek su deposuna yağ karıştırması sebebiyle ustaya gittim yağ soğutucusu iptal edilerek bir kaç gün kullandım ve arızanın yağ soğutucusundan olduğu anlaşıldığı için yağ soğutucu değiştirildi, yağ soğutucusunu orjinal çıkma almıştım. Sorun giderilmişti. Fakat yaklaşık iki ay sonra yine su eksiltmeye başladı. Bu sefer araç hava ile kontrol edildi, conta problemi ile karşılaşıldı. Contası değiştirildi. İlk başlarda eksiltme olabilir zamanla geçecektir denildi. Fakat hiç bir değişiklik olmadı yaklaşık 100-150 km de 500 ml (küçük pet şişe) su takviye ediyorum. Tekrar ustaya götürdüm kontrol edildi. Borularda küçük bir kaçak tespit edildi, bir daha tekrarlanmaz denildi fakat yine değişen birşey olmadı. Şimdi lpg sistemini kontrol ettirmeyi düşünüyorum. Lpg filtresi değişim zamanı geldi onu değiştireceğim birde regülatör kontrolü yaptıracağım, Sizce başka ne olabilir.. Saygılar…

  • Merhaba,
   Aracınızda yoğun beyaz duman, çekiş düşüklüğü vs. var mı? Conta yandığında genelde daha fazla su eksiltmesi ve çekişte bariz düşüklük hissedilir.
   Aklıma gelen aracınızın lpg beyni tarafından su eksiltmesi yapıyor olması ancak kaçak olan yerde leke olması gerek. Araçta antifiriz kullanıyor musunuz? Motoru yıkatıp biraz kullanım sonrası antifiriz lekelerini kontrol etmenizi öneririm.

 21. merhaba
  2013 golf 7 1.2 benzin lpg aracım su eksiltiyor herhangi bir kaçak bulamadık g.antep den mersine git gel yaptım su az eksiltti ama günlük kullanımda neredeyse 5 günde bir max. çeyrek depoya iniyor sebebi ne olabilir acaba kapak diyen var devirdaim pompası diyen var 5 6 defadır su ekliyorum sorun olur mu

  • Araçta antifiriz yok sanırım. Kırmızı antifiriz koyup eksiltme yaptıktan sonra aracın altını kontrol ettirin, kaçak var ise direk renkli olarak o kısım kendini belli edecektir.

 22. merhabalar
  benim aracım 1997 passat 1.8 turbo benzin lpg aracımda su eksiltmesi var.15_ 20 km yol yaptıktan sonra hararet ikazı veriyor.Su doldurduktan sonra düzeliyor fakat biraz yol gittim mi tekrar su eksiliyor .Motor suyunda köpükleşme var yanlız yağına bakmadım. Her hangi bir kaçak farketmedim.Bunun sebebi nedir bide maliyeti ne çıkar acaba.

  • Merhaba,
   Köpürme var ise yüksek ihtimal conta yanması başlangıcı var aracınızda. Ayrıca var ise yağ soğutucuyu da kontrol ettirmenizi öneririm.
   Conta yanması ise ve üst kapak hasar görmemiş ise 1500-2000 TL aralığında bir masraf çıkarabilir.

 23. Aziz Bey Merhaba,
  2012 Model Amarok 4*4 aracımız geçen sene genleşme tankından yoğun su atmasından dolayı motor kapak contası değişti ve motor rektefiye oldu. Yaklaşık bir yıldır aracı sorunsuz kullanıyorduk, geçtiğimiz günlerde tekrar su eksiltmeye (Genleşme tankından su atmaya) başladı araç, Götürdüğümüz Usta sistemde kılcal kaçak olabilir diyerek, kaçak kapatıcı bir sıvı koydu devirdaim sistemine. Araçta beyaz duman vs yok şimdilik. Sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir. Birde su eksiltme kısa mesafelerde olmuyor, uzun yolda oluyor.

  İyi Gümler

  • Merhaba,
   Sistemde basıncın fazla olmasının sebebi muhtemelen contada yanık olması veya contada problem olmasından kaynaklanıyor. Aynı şekilde aracın soğutma sisteminde hava vs. var mı ona da bakar mısınız? Bir de soğutma suyu kapağını değiştirebilirsiniz. O kapakların üzerinde de termostat bulunur ve kapakta arıza var ise aracın hararet yapmasına, su taşmasına sebep olabilir.

 24. Merhaba Aziz Bey
  2015 1.4 dizel polo aldım istanbuldan geçen hafta. Bursa çıkışına geldiğimde soğutma sıvısını kontrol edin dedi. Daha sonrasında 5 km de bir yada 5 dakika da bir aynı uyarıyı verdi ve su duldura doldura Manisa ya geldim. Orada sabahladık. ustaya gösterdim. Araç su kaçırmadı bu sefer de . Muğla ya kadar sıkıntı olmadı. Balıkesir e geldim. 400 km yok yaptım. Balıkesir girişinde yine aynı arıza yı söyledi . Aracın gözle görülen yerinde bi kaçağı yok. Fakat bu suyu nereye götürüyor anlamış değilim. Servise götürdüm bugün. Motora giriyor ola bilir dedi. Ama araçtan herhangi bi farklı ses yada çalışmasında bi aksaklık yok . Boşluktayım resmen.

  • Merhaba,
   Araçta su motora girse egzozda beyaz duman hissedersiniz ve motorun çalışma düzeni bozulur. Araçta kaçak vs. yok demişsiniz ancak araçta antifiriz yoksa su kaçırdığı yere belirti vermez, özellikle de havanın bu kadar sıcak olduğu dönemde hemen buharlaşır. Araçtaki tüm suyu kırmızı antifirizle değiştirip birkaç gün takip edin. Su ciddi azaldığında motoru alttan kontrol ettirerek kaçağı öğrenebilirsiniz.
   Aracın önden kazası vardı ise radyatörden kaçırıyor olabilir.

 25. Merhaba 2008 focus dizel aracım var 2 ay önce aldım 2 ay önce seviye normalden bi parmak aşağıda idi su ekledim iki ay sonra baktım iki parmak su eksilmiş. Kaçak göremedim teşekkürler

  • Merhaba, aracınızda antifiriz var mı?
   Var ise kaçak olan kısımda renk görürsünüz. Muhtemelen aracınız termostat tarafından az da olsa su kaçırıyor.

   • Aziz bey aracım su her hafta eksiltiyor duman hiç bişey yok hızı iyi harAret yapmıyor sadece su eksiltiyor nedenin söyleyebilirmsiniz lütfen

    • Merhaba,
     Radyatörde kaçak olabilir, conta yanması başlangıç seviyesinde olabilir vs. Araca renkli antifiriz koydurup su minimuma geldikten sonra lifte kaldırıp kontrol edin. Kaçak var ise antifiriz rengi sayesinde görebilirsiniz.

 26. merhaba aziz bey, 2006 focus dizel araç var. sürekli su eksiltme yapıyor fakat araçta hararet duman atma güçten düşme sorunları yok. aracı tamire verdim usta şimdi aradı hiçbir yerden kaçırmıyor dedi yaklaşık 2 saat araç çalışır vaziyette kalmış azaltma yok ama hareket edince azaltma oluyor.

 27. Aziz usta merhaba, aracım su eksiltiyor hafta 1 lt kadar bu böyle 6 aydır devam ediyor. Çekiş sorunu yok, egzozda beyaz duman yok, termostat hortumları biri sıcak diğeri soguk bi sorun yok,egozda su yok, sıvı hortumlarında su yok,contada sorun olmadığı söylendi, paspasta nem bile yok, su deposunda egzos kokusu yok 4 ustaya otokoça bile gittim anlamadılar. Herhangi bir kaçak yok ! bazı detaylar var kafama takılan ;
  * su deposundanda kapağı açtığımda hararetliyken siyah minik lekeler oluştu su deposunda
  * haftada bir su ekliyorum ve termostatdan havasını alıyorum hava geliyor 5 10 saniye
  * aracım biraz fazla yakıyor gibi geliyor ama emin değilim
  * 20km gitsem fan açıyor ve su kaynamış oluyor ama hiç hararet görmedim

  yardımcı olur musunuz ?

  • Araçta antifiriz kullanıyor musunuz? Devirdaim kısmından vs kaçırıyor olabilir.
   Eğer araçta devirdaim varsa kaçırdığı yerlerde renkli lekelenmeler bulunur. Onu kontrol ettirmenizi öneririm. Diğer ihtimal de radyatörde çatlak olması.

   • Bu su eksiltme olayları başladığından beri hiç antifiriz koymadım sadece su koyuyorum. Devirdaim içten kaçırabilir mi dışı tertemiz. Radyatörü kontrol ettirecem bir kereliğine mahsus antifiriz koyacam teşekkürler aziz usta.

    • Devirdaim içten kaçırmaz genelde çevresinden antifiriz kaçırır ve renk bırakır kaçırdığı yerden. Su varsa bu şekilde renk vermeyebilir.
     Araç yılına göre radyatör kaynaklı kaçırmalar sıklıkla karşılaşılıyor.

 28. Aracım 94tempra s 1.6motor. 2gün önce üst kapak yeni yapıldı. Tüm suyla olan şeyler yeni takıldı. Dün suyu tamamladım. Araç 1gün kullanıldıktan sonra sabah tekrar su kontrolü yaptım. 500ml su şişesi kadar eksik olduğunu fark ettim. Sizce sorun ne olabilir.

  • Merhaba,
   Parçaların alışma sürecinde bir miktar eksiltme yapmış olabilir. Sonrasında termostat, devirdaim, radyatör hortumlarını kontrol ettirebilirsiniz.

 29. Merhaba Aziz Usta,

  Aracım 2011 Hyundai Sonata NF otomatik. Geçtiğimiz hafta durduğu yerde boştayken istop etti. Sonra bi yarım saat falan çalışmadı denememize rağmen. Daha sonra yedek su deposunun boş olduğunu görüp doldurdum. 5 dk sonrasında çalıştı. Obd den tablete başladığımızda krank sensörü arızası verdi. Onu değiştirdik. Daha sonrasındaki 2-3 gün araç sabah ilk çalıştırmada hep 2.marşta çalıştı. Gündüz hiç problem olmadı. Bugünse hiç çalıştıramadım. Ve yedek su deposu yine boştu. Motor arıza ışığı da yanıyordu bu süreçte. Sizce çalışmaması su kaçağı gibi bir problemden kaynaklı olabilir mi ?
  Teşekkürler

  • Merhaba,
   Aracınızda su seviye sensörü yüksek ihtimalle vardır. Su seviyesi kritik düzeyin altında ise araç koruma moduna giriyor olabilir. Düzgün bir serviste araçtaki su kaçağının sebebini kontrol ettirmenizi öneririm. Yoldayken fark edilmez ise conta yakmaya sebep olabilir.

   • Teşekkürler, tekrar cihaza bağladık. P0335 krank mili sensörü a devresi konumlama arızası verdi. Araba çalışmıyor. Çekiciyle servise götürüp sebebine tekrardan bakılcak.

    • Geçmiş olsun, krank sensörü arızasında ecu motor devrini okuyamadığı için dediğiniz gibi araç çalışmaz. Ancak aracınızda su eksiltme problemi bu sebepten kaynaklanmıyor. Onu da ayrıca inceletmeniz gerekiyor.

 30. Merhbalar fiyat linea 1.3 2011 model aracim su eksiltyor 60 +70 kilometreye 1 litre su eksiltyor damlama yok hareret yükselmede yok çekiş de de düşüş yok yardmcı olursanız sevnrm tskrler

  • Merhaba,
   Araçta antifiriz kullanıyorsanız motorun altını iyice inceleyin, eğer kaçırma varsa renk bırakmıştır.
   Eğer dışında herhangi bir kaçak yok ise contadan yanma odasına kaçırıyor olması muhtemel.

 31. Merhabalar
  2015 model 1.2 TSI Bt Golf 7 aracımı yetkili servis bakımlı aracım su eksiltti ikaz verdi, servis su ekleyip getirin dedi. Çekişte sıkıntı yoktu, hararet yoktu, beyaz duman yoktu, sadece su eksiltiyordu. Götürdük su boruları tesisat komple değişti. Arasıra kontrol edince yine su eksilttiğini fark ettim tekrar yetkili servise götürdük bu seferde su deposu değişti. Takıntı oldu ya ara ara kontrol edince yine su eksilttiğini fark ettim. Telefon ile servise bilgi verdim, getirin bakalım dediler, su alt seviyelere doğru gelince getiririm dedim. O ara acil işler olduğu için 1-2 kere su eklemesi yaptım. 4-5 gün önce yolda giderken su ikazı verdi ve hafif bi duman çıktı. Kenara çekip bakınca soğutma suyu rengi açık kahverengi ve ağzına kadar doluydu. Çekici ile servise götürdük. Servis şimdide yağ soğutucu değişmeli diyor ve epey bi masraf çıkarıyorlar. Hiçbir şekilde kabul etmiyorum dedim. Boşuna işlem yaptırdıklarını söyledim. Bu olaylar 4 aylık 4-5bin km süre içerisinde oldu. Yorumunuzu paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler

  • Merhaba,
   Aracınızda muhtemelen yağ soğutucu kısmından suyu kaçırıyordu en baştan beri ancak gözden kaçmış olabilir. Özellikle turbo beslemeli araçlarda çok sık görülen bir sorun yağ soğutucu arızası. Eğer yetkili serviste tüm işlemleri yaptırdıysanız yağ soğutucuyu en başta değiştirmedikleri için itiraz edebilirsiniz.
   Ancak bu şekilde çok fazla binmeyin, Yağ ile soğutma suyu birbirine karışacağı için motora ciddi zarar verebilir.

 32. Merhaba hocam soruma cevap olursanız çok hoşnut olurum. Aracim 2011 1.4 hdi dizel peugeot 207. Aracım bundan 2 ay önce radyatöre ufak bir kacak vardı yaptırdım antifiriz koydurdum. Daha öncede Antifirizliydi. Arac devir daim yapacağı için bir miktar eksilecegini tamamlamam gerektiğini söylediler 2 gün sonra çok az eksiltti tamamlamadım. Sonra biraz daha eksiltti ve tamamladım ekledigim su yarim çay barrdagi vardı yada yokdu. Bunu 1 ekim tarihinde ekledim sonra ekimin 18 inde tekrar az eksiltme olduğu için yine yarim çay bardağı ya yok ya var ekledim. Bugün 47 gün oldu yine bir o kadar eksiltme var. Bu arada motor soğukken kontrolleri yaparım. Aracımda yağ temiz artma yok egzozdan şu atma yok. Suda kirlenme yok. Altta egildigimde ne dururken ne araç çalışırken bir yerden damlatma sızdırma yok. Ama benim araç birde yokuş assagi yada arac rastladığında hararet fuser şehir ici dur kalk ve yokuşlarda hararet 90 a gelir. Acaba termostattan mi ? Yada fikriniz var mi ? Bu çok az eksiltme neden olabilir. Sanayide şimdi saçma sapan şeyler çıkarmasınlar başımıza yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim şimdiden. Ha bu arada ben aracı aldığımdan beri hararet bu şekilde yokuş assagi duser şehir ici ve yokus çıkarken yükseliyor. Bir kaç kişi peugeotte 207 lerde hararet göstergesi motor hacminden dolayı ufak rahatlama ve motor zorlanmalarina göre degisikliklik gösterdiğini söylediler ama emin değilim.

  • Merhaba,
   Daha önce aynı motorlu 207 bende kullanmıştım ve hararet gazı bırakınca çok hareket ediyordu. Sonrasında termostat kapalı kaldı ve hararet sebepli yolda kalmıştım.
   Sizin de mutlaka bir termostatı kullanmanızı öneririm. Genellikle termostat bozulmaya yakın ufak ufak su eksiltme başlar. Ayrıca periyodik olarak 5-7 yılda bir de değişimi önerilir termostatın.

   • Abi bu yorumunuzu dikkate aldım termostati orjinali ile değiştim hararet sürekli 80 85 sabit. Aracın radyator hortumu sisikligi nedeni ile üst kapak yaptırdım. Devirdaim değiştim. Hatta genlesme kabı kapagi bile yeni aldım orjinal. Ama kafayı yicem görünürde sızıntı yok. Alta akan bisey yok. Ekzozdan atma yok ki yeni üst kapak revize edildi. Polen hava mazot filtresine kadar değişti paspaslarda ıslanma yok. Kalorifer hortumları yani. Ben kafayı yicem sizde nerden olabilir acaba çok ince bir sızıntı var motor sıcakken basınçla birlikte buhar olarak uçup mu çıkıyor anlamıyorum. Çünkü 10 gün arabayı park etsem eksiltme yok ne zaman yol yapsam sonrasında soğuduğunda var eksiltme ama böyle çok az radyator kanallarında flan mi var acaba oda sıcakla beraber buharlaşıyor mu ?

    • Ustalar bakıyor bisey yok diyor sen takıntı yapıyorsun diyor ben manyak miyim eksiltme var ki eksiltme var diyoruz ama onlara göre görünürde bisey yok üst kapakta yapıldı ya kacak göcek yok herşey normal diyorlar

    • Merhaba,
     Antifirizi kırmızı renk mi kullandınız? Su sızıntısı yapacak neredeyse tüm parçalar değişmiş. Bir ihtimal tapalardan vs. atıyor olabilir basınç ile su.
     Kırmızı antifiriz kullanıyorsanız sızıntı yapan yerde renk bırakması gerekiyor.

  • Abi dediğini dikkate aldım. Termostat değişti hatta ve hatta sonrasında radyatör hortumu sisikligi nedeni ile üst kapak yaptırdım. Devirdaim triger mazot polen filtresine kadar değiştim yetmezmiş gibi yeni genlesme kabı kapağıda aldım orjinal. Ama hala var anlamıyorum kafayı yicem ustalar bakıyor birşey yok diyor önceden akla üst kapak contası geliyordu şimdi onuda yaptım hala devam ediyor damlayan sızan dökülen bisey ne sogukken ne sıcakken çalışırken var. Iç paspaslarin oraya kalorifer hortumundan dolayı akan birseyde yok. Bu artık ince bir sızıntı var orada motor ısınınca araçla yol yapınca basınçla birlikte buharlaşıp uçuyor o yuzden mi bu kadar az eksiltme var anlamadım. Radyator kanallarinda mi bilmiyorum. Kafayı yicem ya ustalar yok birşey, sen çok takintilisin diyor ama salak mıyım boşuna takayım eksiltme kapalı bir kap olmaz yani olmamalı, var ki eksiltme var diyoruz. Yanı sizin aklınıza gelen başka birşey var mi acaba ?

 33. Merhaba aracım durduğu yerde çalıştırmadan sabahtan akşama akşamdan sabaha su eksiltiyor, radyatör kapak, hazne, radyatör ve hortumları, conta yanık testi,egzosta beyaz duman yok, aracın motor çalışmasında ve çekişinde hiçbirsıkıntı yok hepsi kontrol edildi,motor blok çatlağı olabilirim dedim cevaben yağa su suya yağ karışır dendi oda yok lütfen bana yardımcı olursan çok teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Araçta bir sızıntı var yani conta yanığı vs. değil çok yüksek ihtimalle. Egr soğutucu, yağ soğutucu gibi parçalar genelde göze görünmeyecek bir lokasyonda oluyor kaput altında. Araca antifiriz ekletip ertesi gün ustaya giderseniz antifiriz döküldüğü yerde leke bırakacaktır. Bu sayede kaçak olan kısmı bulabilirsiniz.

 34. Merhaba aracım opel corsa 1.2 twinport devir yüksekten kalorifer sıcak üflüyor dusukken soğuk aynı zamanda genleşme kabında basınç yükselmesi ve düşmesi var acaba sorun nerede

  • Merhaba,
   Yedek su deposunda basınç olması conta yanması, sistemde hava olması gibi durumlardan kaynaklanabilir. Araçta bir termostat ve kalorifer peteğini kontrol ettirmenizi öneririm.

 35. Aziz ustam merhabalar, aracım 1.6 2017 megane 4. Aracım bir gün yolda giderken hararet yükseltti. Bir kaç km gittikten sonra baktığımda su haznesi de suyun bittiğini gördüm. Conta testinde conta yanık sonucu çıktı fakat başka bir usta basınç testi yaptığında lpg beyninden su kaçırıyor açmayalım motoru boşuna dedi. suyu tamamlayıp 250 km yol yaptım ve yol boyunca hiç eksiltmedi. Fakat motor soğuyunca durduğu yerde seviyenin 3-4 cm düştüğünü gördüm. Yani araç durduğu yerde su eksiltti. Sebebi ne olabilir acaba?

  • Merhaba,
   Araçta antifiriz var değil mi? Antifiriz var ise kaçak olan kısımda renk bırakır araç.
   Ustanıza aracı götürüp liftte detaylı kontrol etmesini isteyebilirsiniz.

   • Hocam bakıldı fakat hiçbir yer göremediler. Kaçıran Lpg borusu da değişti ama hala araç dururken su eksiltiyor. Yedek su deposu kapağında çatlak var sebep bu olabilir mi? Çünkü araçta beyaz duman, tekleme, bujilerde su, yağa su, suya yağ karışması vs. hiç birşey yok. Yol yaparken de eksiltmiyor ama durunca 2 – 3 saat sonra bakıyorum eksiltmiş. Conta testinde yanık var gibi çıkıyor ama öyle olsa bujilerde su ibaresi olur dedi usta. Öylece kaldık bulamadık, motoru da hemen açmak istemiyoruz.

 36. Merhaba ustam benim 2010 model 1.5 dizel symbol var arabayı çalıştırıp araba ısınınca klimayı açıyorum su eksiltiyor bi defa suyun içine yağ karıştırdı ustaya götürdüm yağ soğutucu arızalı dediler değiştirdiler şimdi su eksiltmeye başladı kime götürdüysem sebebini bulamadı bu neden olabilir koyduğum antifriz boşa gidiyor sürekli akıtıyor

  • Merhaba,
   Kalorifer peteğini kontrol ettirdiniz mi? Özellikle araçta kaloriferi açınca su eksiltiyorsa muhtemelen kalorifer peteği delinmiştir. Daha önce araç antifirizsiz kullanıldıysa vs. bu parça kolayca delinip su eksitmeye neden olabiliyor.

 37. Araç lifte kaldırıldı detaylı bakıldı fakat yine bir kaçak görülmedi ustam. Araç çalışırken hiçbir sıkıntı yok eksiltme, beyaz duman, tekleme, hararet vs. ama araba evin önünde durduğu yerde 2 günde haznedeki tüm antifirizi yok etti. Sizce ne olabilir?

 38. AZİZ USTAM SELAMUN ALEYKÜM ARACIM TOYOTA COROLLLA EFSANA ARACIMDA RADYÖTERDEN SU EKSİLTME VARDI KAPAK SÖKTÜRDÜM KAPAK DEĞİŞİMİ YAPTIK TESTLERİNİ YAPTIKCONTANIN EN KALİTELİSİNİ ALDIM MASRAFTAN KAÇMADIM SORUNZSUZDU ERTESİ SABAH EKSİLTME YAPMISTI TERMOSTATINI DEĞİŞTİRDİM ERTESİ GÜN BİRDAHA BAKTIM YİNE RADYATÖR EKSİLTME YAPMIŞ TEKRAR USTA YA GİTTİM DEVİRDAİMDEN KAÇIRIYOR DEDİ ANTİFİRİZ KOYDUGUMUZDAN PATLAKLARI VERİYOR DİYE DÜSÜNDÜM ONUDA DEĞİTİRDİK SUAN DA ARACIMDA HERHANGİ BİR KAÇAK YOK AMA ERTESİ GÜN YİNE BAKTIM RADYATÖRE YİNE EKSİLTMİŞ ARACIMA GÖZÜM GİBİ BAKIYORUM AMA BU SORUNDAN KURTULAMADIM YARDIMCI OLURSANIZ COK SEVİNİRİM KAFAYI YİCEM

  • Merhaba, kalorifer peteklerine baktırdınız mı?
   Genelde o kısımdaki kaçaklar gözle görülmez.

 39. Merhaba ustam ben de Ford connect torneo 2007 var. Aracı yazın su koyuyordum 2 haftada eksiliyordu. Kış gelince antifiriz koydum. Kalorifer peteğim tıkalı idi onu açtırdım. Antifiriz koyunca hortumun birisi tikanmisti onu da açtırdım ve bayadir eksiltme yapmıyordu. Fakat aradan 3 ay gibi bir süre geçti. Aracı da çok fazla kullanmıyorum. Bugün bir baktım arabayı stop edince antifiriz suyu hem yarı oranda azalmış hem de yeşil olan renk koyulasmisti. Egzosdan soğukken ve vites değiştirirken beyaz duman geliyor ama gücünde bir problem yok. Soğutma suyu kabini kontrol ettirdim herhangi bir kaçak olmadigini söylediler. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Merhaba,
   Suyun rengi koyulaşmışsa bir ihtimal conta yavaştan yanmaya başlamış olabilir. Egzoz gazı su ile karışıyorsa suyun rengi değişir.
   Conta yanık testi yaptırmanızı öneririm, bu sayede suda egzoz gazı var ise kolayca anlaşılır.

 40. Merhabalar Aziz Ustam,
  Fiat Siena 1.4 aracım var.
  Triger kapağının devirdaim kısmının olduğu yerden su sızıntısı oluyor fakat motor belirli ısıya ulaşınca sızıntı kesiliyor. Kimi usta devirdaim kasnak contası sıcak-soğuk durumuna göre gevşetebildiğini söylüyor. Kimi usta da silindir kapak contasından da sızdırabileceğini söylüyor. Sızıntı olduğu durumlar da her zaman olmamaktadır. 2-3 gün sızdırmıyor mesela. Sorunun tespitine önce devirdaim söktürüp incelemekten mi başlanmalı acaba? Hemen kapak açılmasın istiyorum açıkçası. Suyun ve yağın renginde hiçbir değişiklik yoktur. Çekişte düşme de yoktur. Görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,
   Devirdaim kısmından kaçırıyor ise ve motor ısınınca yani termostat açınca akıntı kesiliyorsa muhtemelen devirdaim contası kaynaklı bir sorununuz var.
   Motor soğukken su radyatöre gitmediği için su basıncı yüksek olur ve bu da zayıf devirdaim contasından kaçırma yapıyor olabilir.
   Suyu takip edebilir veya devirdaim ve contasını değiştirebilirsiniz. Ancak ilk etapta silindir kapak contasına dokunmanızı önermem.

 41. Merhabalar 2006 model cilo 3 aracım var bir dönem su hortumu patladığı için arabada su kalmadığı için harelet yaptı hortumu yeniledik ama antifiriz koymadık normal su koyup 1 sene kadar bindim. Ocak ayında havalar çok soğuk olduğu için antifiriz koyduk çokda binmedim halde 1 ay içinde hiç su kalmamış tekrar haralet yaptı. Suyu tamamladım şimdi bniyorum eksiltme falanda yok ful duruyor suyu. Bir ustaya gösterdiğimde devirdaimde pas izi var ordan kaçırıyor dedi. Kuru yere park ediyorum hareket edip altına bakıyoruz hiç su damlası yok ve bindigim haldede su eksiktmiyor artık ne yapmam lazım.

  • Merhaba,
   Su eksiltme uzun süredir yapmıyorsa endişe edeceğiniz bir durum yok demektir. Ancak sık sık suyu kontrol edin, antifiriz paslı sistemdeki boruları delebiliyor.

   • Kolay gelsin benim araç da da su eksitlme sorunu var 5 ay önce antifiriz koydurmuş tum görür de kacak yok ama 5 aydır böyle araç reno clio 1.4 rna gidişinde herhangibi sorun yok sadece kısa mesafe de eksitme yapıyor 50 km yol gittim eksilme yok yardım ci olursanız sevinirim yağ kapağın da balçıklanma var ama bu kısa mesafede oluyor uzun gidersem çok az bir şey oluyor yağ çubuğun da yok yardım ci olursanız sevinirim daha önce den experde conta yanık testi yaptır dim bir şey çıkmadı

    • Merhaba,
     Kısa mesafede motor çok ısınmadığı için termostat açmaz ve motor içinde su dolaşacağından kaçağı termostattan önceki tesisatta aramak gerekiyor.
     Motor çevresindeki contalarda çürüme olabilir, motorda antifiriz lekesi var mı?

 42. Merhaba 2005 honda accord aracımla termostat patlak sekilde kisa bi yolculuk edip harareti farkedince durdum gosterce cubugu zirveye gelmisti yalnız.tamirden sonra arada zorlayinca cikiyordu hararet normalde bisey olmuyordu ustaya danıstım conta az sıyırmıştır dedi sonra cok su eksiltiyordu yedek depo kapagı ve radyator kapagi degisince su eksiltme gitti ama çok su kaynatiyor ve hararet aynı yerinde sorun olmuyor duman atmada yok neden kaynaklıdır acaba ?

  • Merhaba,
   Su kaynatıyor ancak hararet yerinde kalıyorsa termostat arızalı olabilir yine veya hararet müşürü vs. bozulmuş olabilir.

 43. Passat 1.6 fsi 2006 model ekspartizde radyatörden su kaçırdığı yazıldı rapora performans testinde aracın sol alt tarafından su akmaya başladı ara ara hararet ikazı veriyor ekranda su takviyesi yapıyoruz yine su azalması oluyor bir usta baktı sorun olmadığını söyledi araç 2 km yol yapsa yine başlıyor nerde olabilir sorun acaba. Motorun ısınması normal mi dir bu durumda.

  • Merhaba,
   Araçtaki soğutma suyunun akması normal olamaz. Radyatör hortumlarında çatlak vs. olabilir veya termostat kısmından kaçırıyor olabilir.
   Araçta antifiriz var mı? Suyun aktığı yerde antifiriz lekesi vardır eğer antifiriz kullanıyorsanız.

 44. Selamun aleyküm aracım 2009 focus benzinli araç soğutucusu bozdu değiştik değiştikten sonrada su eksiltmeye başladı sorun ne olabilir acaba Fanda jontada sorun yok gösterdim yedek su deposu ve kapağını da değiştim sorun devam ediyor

  • Merhaba,
   Araçta antifiriz var mı veya daha önce antifirizle mi kullanılıyordu. Araca sonradan antifiriz eklediyseniz motordaki bazı kısımlarda delinme olmuş olabilir.

 45. Merhaba 2013 Hyundai i20 Dizel Araça geçen yıl hiç su eksiltme yapmıyordu tatile gittim dönüş yolunda eksiltme yaptı tamamlayarak geldim.Bir kaç hafta su ekleyerek devam ettim havalar serinledi kış geldi eksiltme tamamen kesildi yaz gelince tekrar başladı eksiltme göremedim eksiltiği yeri 2 lt antifriz koydum bitirdi 1 lt daha ekledim bağzı boruları 15 gün içinde patlattı patlattığı boruların hepsi değişti ama su eksiltme devam ediyor.Ustaya sorduğumda conta olabilirmi diye benim kontrollerimde conta görünmüyor diyor gözlede görünen bişey yok radyatör kapağı sağlam poşet koyarak test ettim yine eksilti acaba EGR de problem olsa bu durumu yaşarmıyım şuan 200 km de 1 lt su eksiltiyor. Havalar 30 derecenin üstünde olunca 50 kmde 1 lt bitiyor. araçta genleşme tankı yok tek borulu yedek su deposu var.

  • Merhaba,
   Kalorifer peteğini de kontrol ettirin, araçta renkli antifiriz mi kullanıyorsunuz? Renkli antifiriz kullanıyorsanız(kırmızı) kaçak yaptığı yerde leke bırakır ve bu sayede kaçak yerini öğrenebilirsiniz.

 46. 2013 caddy 1,6 comfortline 250.000 de egryi 2 ay önce değiştirdim ama yine su kaçağı oluyor, içine su alıncada arıza lambaları yanıp aracı güçten düşürüyor. satıcı garantisi yok diye işin içinden çıktı . götürdüğüm usta su girişini egr den alalım buraya su girişi olmasın dedi . böyle bir durum söz konusumu egr iptal olmuyor sadece oraya su girişi duruyor . sonra zararı olmazmı tamamen iptal etmeden bu uygulanabilirmi? hayırlı işler

  • Merhaba,
   Egr’den su geçişini iptal edebilirsiniz ancak bu işlemin çok dikkatli yapılması gerekir. Çünkü araya ekstra bir su geçiş hattı yapacaksınız ve oradaki hattın kopması vs. durumunda araç su eksiltebilir ve hararet yapabilir.

 47. Merhabalar benim 2012 model volkswagen crafterım su olduğu halde su eksik ikazı veriyor kapağı açıyorum coslama yapıyor su normal seviyesine geliyor bunu hep yapıyor nedir sorunu yardımcı olurmusunuz

   • Sürekli gittiğim tamirci su depo kapağını orjinaliyle değiştirmemi söyledi bende orjinal çıkma kapakla değiştirdim aynı sorun ve usta bana egryi iptal edelim diyor

    • Su kabınızda bir sensör vardır, su seviyesini kontrol eden ancak su basıncının bozulması ile ilgili mutlaka bir conta testi yaptırmanızı öneririm.
     Su seviye müşüründe de arıza olabilir.

 48. Üstat, geçen hafta yazınızı ve yorumları okudum. Yorumlardaki Hakan Kurtgöz bey ile neredeyse aynı sorunu yaşadık. Verdiğiniz cevaba istinaden kaloriferi peteklerini kontrol ettirdim ve söylediğiniz gibi o kısımlarda gözle görülmüyormuş. Sorun çözüldü, bende teşekkür etmek istedim. Verdiğinizi bilgiler için teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık.

 49. Merhabalar Aziz bey. 2013 Audi A3 1.6 TDI araca sahibim.
  5 ay önce aldığımda su deposunda su azalınca normal su ekledim. Daha sonra, yağ ve filtre bakımını yaptırırken su deposunu temizletip antifriz koydurtmuştum. 1 ay sonra su eksiltme sorunu yaşamaya başladım. Önce devirdaim ve triger dediler. Değiştirdim ve aynı sorunu yaşamaya devam ettim. Daha sonra manifolda bağlı Radyatörü devre dışı bıraktılar, 10 gün bin dediler. Bu sefer araba çekişten düştü ve su eksiltmeye devam etti. Şimdi radyatörü devreye alıp egr’yi iptal ettiler, yine eksiltme yaşıyorum. Gözle görülür bir eksiltme yok. Napmam gerekiyor? Bilgilendirir misiniz?

  • Merhaba,
   Muhtemelen aracınızda daha önce antifiriz kullanılmamış o sebepten dolayı siz antifiriz ekletince motorda bazı tapaları vs. delmiş olabilir.
   Aracın motorunu yıkatıp renkli bir antifiriz ekleterek kontrol ettirmenizi öneririm. Eğer contalarda vs. kaçak varsa bu şekilde görme şansınız olur.
   İyi Günler

 50. Selamlar 98 model Renault express arabam var.zaman su eksilme var genleşme kabı ve hortumları değişti.sorun yok.kacaktan dolayı 6 aydır antifriz koymadım su paslı gibi . simdi yedek su deposunda su seviyesi yüksek oluyor.kapagi açınca su taşıyor motor soğuk olsa bile.radyator giriş hortumu sertleşiyor sorun nedir ustam

  • Merhaba,
   Su sisteminde basınç var. Araca conta testi yaptırdınız mı? Bir ihtimal conta yavaştan işlevini yitirmiş ve motor kompresyonunu suya veriyor olabilir.

 51. Merhaba 99 model clio otomatik aracım var. Araç seyir halinde 3000 – 4000 devir arasında elektronik ikaz lambası yaktı sonra önce aracın içi sonra kaputtan beyaz duman ve yanık kokusu geldi sağa çekip kaputu açtığımızda araç yarı yarıya su eksiltmiş olduğunu gördük 2 dk ya duman kesildi stop edip biraz bekledik bi daha çalıştırdığımızda arıza lambası söndû dumanda olmadı sonra 3500 devirin üstûne çıkartmadan biraz daha sürdük aynı sıkıntı tekrarlanmadı.Yardımcı olur musunuz.

  • Merhaba,
   Araçta suyun eksilmesini sağlayan bir şey olmuş. Bir yerde kaçak var muhtemelen termostat, devirdaim vs. kaçırıyor olabilir.
   Aracın suyunu tamamlayıp vakit kaybetmeden bir servise gitmenizi öneririm. Aklıma soğutma sistemi ile ilgili bir arıza olduğu geliyor ancak bir kontrol şart.

 52. İyi günler dilerim arabam megan4 benzin tüp 2,5 aydır su eksiliyor maalesef bedenini bulamıyoruz sanayide her usta bir şey diyor yine de eksiliyor bagajda antigirizle gidiyorum .radyatör yapıldı kablolar değişti ama yine de eksiltme devam ediyor .usta iki defa hava bastım kaçak bulamadım dedi .son zamanlarda kapağa biraz köpük yakıştığını gördüm ve yedek su deposunun az kararlılığı yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba,
   Araçta conta kaçağı başlamış gibi görünüyor anlattığınıza göre. Araca bir conta yanık testi yaptırıp motoru açtırmadan conta durumunu kontrol edebilirsiniz.

 53. Hocam merhaba , aracim pejo 307 aracta duman atma veya cekisten dusme yok ama su eksiltiryor ve aracta gozle gorulecek sekilde bi sekilde kacakta yok ama yaklasik 1 litreyi 3 saatte eksiltiyor

  • Merhaba,
   Sanırım aracın contasında problem var, silindirlere su basıyor olabilir.
   Aracın sürüş esnasında beyaz duman gözlemliyor musunuz?

 54. Hocam merhaba, aracim pejo 307 aracta yag yakma duman atma yoktur fakat araca 1 litre antifiriz koyuyorum 4 saat surmuyor bitmesi gozle gorulur sekilde bi sizinti felan yok aracta

 55. Teşekkürler Azizi Ustam .Bırada ustalar bana termostadı değiştirmemiz gerekiyor dediler .kafam karıştı termostad mı conta mı ne yapmam gerekir acaba sayın ustam .

 56. hocam merhabalar, aracım renault 19 1.9 dizel.
  3 ay önce silindir kapak contası değişti yanmadan dolayı, şimdi yine hava basınç yapmaya başladı radyatör su deposundan, geçen gün hortum patladı yaptım, su eksiliyor fakat radyatörde köpürme yağ vs. yok. öncesinde yandığında gaza bastığımda ciddi bir köpürme yapıyordu şimdi yapmıyor sorun ne olabilir, araba dan çok memnunum performansı falan da iyi 4. viteste dik yokusu çok rahat çıkıyor, tahminen contasında problem yok fakat bir arkadaşım cpnta yapıldıktan 1 hafta sonra tekrar ustaya gidip ayar yaptırım tork anahtarı ile üst kapağı sıktır demişti, usta buna gerek yok vs demişti sorun kapağın gevşemesinden olabilir mi ?

  • Merhaba,
   Subap ayarı vs. bozuk olabilir, subaplar açık kalıyorsa vs. motorun iç basıncı olması gerekenden yüksek olacağından bu durum oluşabilir.

 57. merHABA araç 2001 model megane 1 aracın radyatör yeni değişti ilk başta su eksiltmeler normalmidir acaba

  • Merhaba,
   Araçta su boşaltılıp yeniden eklendiği için biraz azaltma yapması normal karşılanabilir. Ancak araçta antifiriz yoktu ve yeni antifiriz koyduysanız borularda çürüme vs. başlamış olabilir.

 58. Hocam merhaba, benim arabamda su eksiltme yoktu, 96 clio bugün lastik değiştirdim ardından çarşıda biraz dolaştım çarşıda park ettim bişey olmamıştı. Ordan hareket ettim evin önüne geldim. Aracı istop edip arabadan indim. Yere baktığımda bayağı antifriz akıyordu hemen kaputu açtım hem depo kapağından hem hortumlardan şelale gibi antifriz akıyordu. 3 4 saat sonra arabayı kontrole indim. Minimum seviyenin iki parmak altına indikten sonra daha boşaltmamış. Sabah su ekleyip bakıcam , nerelere dikkat etmeliyim?

  • Merhaba,
   Termostat, su hortumları, motordaki tapalar kontrol edilmeli. Muhtemelen aracınızda bi hortumda kaçak var.

 59. Selamin aleyküm arabam golf 5 2004 model termostat yeni degistirdim 2 gun oldu arabam 1 saatte tanktaki suyu bitiriyor su bidonunuda yeni değiştirdim ama cumartesi pazar pazartesi böyle bir sorun yaşamadım neden olur aceba

  • Merhaba,
   Araçta antifiriz eklemesi yapıldı ise bir boru patlamış olabilir ve suyu buradan kaçırıyordur.

 60. Merhaba ustalar
  Benim araç 2015model Focus 115bin de daha yeni aldım sürekli su eksiltiyor arabayı biraz zorladığım da suyu komple bitiriyor kapağını açtığım gibi havayla beraber suyunu tekrar depoya geri veriyor hararet yükselmiyor fan açmıyor duman atma yok yağa baktım normal siyah yağ var bu neden yapıyor yardımcı olun lütfen

  • Merhaba,
   Sistemde hava var gibi. Aracın contasında kaçak olabilir. Bir conta yanık testi yaptırmanızı öneririm.

 61. Dizel aracım. Aracı devirli kullandığımda ayda 500ml su eksiltiyor, normal kullandığımda eksiltme yok. Yağ soğutucu, termostat, devirdaim, küçük kalorifer petek yeni. Çekiş normal. Duman atma yok.Km kaybı yok 35litre mazot ile 580-600 km klima açık şehiriçi görüyorum gayet memnunum. Ama, bu su sıkıntısı seri kullanmamı engelliyor çok sakin kullanıyorum. Tahminler ne yönde olabilir usta.

  • Merhaba,
   Araçta renkli antifiriz var mı? Devirli kullanımda su eksiltme genelde devirdaim çevresinden yapar. Yakın zamanda aracın altını kontrol ettirdiniz mi? Eğer renkli antifiriz kullanıyorsanız kaçak olan yerde iz yapar.
   Bir de aracınız nedir? Bazı modellerde kronik su eksiltme problemi olabiliyor.

 62. merhaba ustam aracım e46 2000 model bmw m52 b20 motor araç yarım litre su eksiltiyor durduğu yerde mesela araca 2 gün hiç binmiyorum ona rağmen su eksiltiyor radyatör ışığı yakıyor radyatörü devirdaimi su deposunu ve su deposundan motora giden hortumu değiştirdim ancak halen fazlasıyla su eksiltiyor aracın gidişinde bir sıkıntısı yok eğzozdan duman yok başka hangi noktaya dikkat etmem gerekiyor herşeyi değiştirmeme rağmen hala su eksiltmesi beni kızdırıyor ne yapmalıyım bu aşamadan sonra cevap verirsen sevinirim kolay gelsin

 63. Merhaba ustam. 2013 Corsa 1.4 aracımı geçen yıl aldım. Antifriz yoktu 1L kırmızı eklettim .Pek kayda değer bir kaçak olmadı 1 sene kadar bindim.Geçen ay termostat kütüğünün çevresinden ve geri dönüş hortumunun bağlandığı yerden sızdığını tespit ettim bu iki parçayı ve kötü durumda olduğu için genleşme kabını değiştirdik.1 aydır yaklaşık 1500 km yol yaptım bi eksilme görünmüyor.Antifriz ilave etmeli miyim yoksa yine bir yerden patlar mı.Kaptaki su berrak sadece çok az siyah tortu var kum gibi.Yarım litre yarım litre ilave etmeyi düşünüyorum en azından sistemde 1.5-2 litre antifriz olsun.

  • Merhaba,
   Pembe antifiriz kullanılıyor Opel motorlarda. Antifirizi azar azar bende eklemenizi öneririm, en çok zarar gören parçalar değiştirilmiş.
   Ancak suda tortu var ise antifiriz eklemesi öncesi motor içindeki suyu da değiştirmeniz iyi olabilir.

 64. Merhaba, aracım 97 model Toyota carina radyatörle beraber devirdaim pompası ve triger, buji ve buji kabloları da yaklaşık 4 5 ay önce değişti, usta contanın yanık olup olmadığını anlamak için buji yuvalarına hava basarak kontrol etti yanık olmadığını söyledi. Yağ eksiltme ve su eksiltme var, yağ rengi normal suya yağ ya da yağa su karıştırma yok. Araçta hararet sık fan açma beyaz mavi duman atma yok fakat ilk marşta benzinde az sarsıntı, lpg de ise çok fazla sarsıntı oluyor hatta stop ediyor. Kadın olduğum için ustalar çok ciddiyetsiz tutum sergiliyor. Sizce problem nedir?

 65. Usta bizim araç Nissan Primera yedek su depousunda ayriyeten bi delik var onu açık bıraktım aracım hararet yapıyor su eksiltiyor fan. Çalıştığı halde baktım hiçbir yerinde su sızma yok ama sabah kalkınca su yarıya inmiş sebebi nedir

  • Aracın egzoz duman rengi nasıl? Araçta yoğun beyaz duman var mı, var ise contadan yanma odasına suyu sızdırıyor olabilir.

 66. Merhaba aziz hocam sizi buldum biraz rahatladim. O kadar bilgi karmaşası var ki.. öncelikle cok tesekkur ederiz böyle bir platform için. :) aracım 2006 palio 1.2 8v 300 binde 50 bib km once sifir motor yapildi. Aracimda beyaz duman vs atma hicbir sey yok fakat stop edince su kaynatiyor ve suyun aktigi tek yer genlesme tanki kapağı. Baska hicbir yerinden su aktigini gormedim takiplerim sonucu. Kesinlikle beyaz duman atma hararet yapma vs sorunlar yok. Ben antifiriz kullanmiyordum benden onceki sahibinin de kullanip kullanmadigini bilmiyorum ama dun itibariyle kaynama noktasi sicakligini yukseltmek istedim ve antifiriz ekledim ayni zamanda sistemdeki paslı suyun temizligini de genlesme tankina gelen ustteki kucuk boruyu disariya akacak sekilde birakip surekli su ekledim araca en son da antifirizini. Fakat geç fan aciyor ama hararet normal. Fan actigi zaman kapak acikken direk su tasiriyor zaten niye boyle yapiyor anlamis degilim bir de simdi korkuyorum antifiriz bir yerleri patlatir mi diye sizce ne yapmaliyim? Cok tesekkur ederim.

  • Merhaba,
   Motor yeni yapıldı ve conta, tapalar değiştiyse antifiriz kolay kolay zarar vermez. Normal içme suyunun kaynama derecesi 100 iken antifirizde bu 120-130lara kadar çıkıyor.
   Araç çalışırken veya soğutma suyu sıcakken kapağı açtığınızda basınçtan dolayı dışarı çıkması normal. Siz araçta bir fan ve fan müşürünü kontrol ettirip antifiriz seviyesini birkaç hafta düzenli kontrol etmenizi öneririm.

   • Genleşme tabkı kapagi orijinal değilmiş hocam. Daha onceden oyle su atma falan yoktu ama aracta buji buji kablolari atesleme bobinleri degisti ondan sonra motoru kapatinca su kaynatip kapaktan cikmaya basladi acaba denk mi geldi bilemedim. Her stop ettigimde su kaynatip kapaktan su akitiyor her seferinde su eklemek zorunda kaliyorum. Kapagi yarin orijinaliyle degistircem sizce baska bir sey yapayim mi fana baktirmak disinda? Cok tesekkur ederim

 67. Merhaba hocam benim araba peugeot bipper 1.4 hdi comfort araba mazot yer gibi yağ ve su bitiriyor araçta hiçbir şekilde damlama , sızma yok işte siyah veya beyaz duman atmada yok sebebi ne olabilir bi ustaya sordum klasik cevap olarak motorun inmesi lazım dedi pek güvenemedim sizce neden olabilir yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba,
   Araçta yağ kaçağı, antifiriz kaçağı yok ise muhtemelen sorun conta ve segmanlarda. Araca bir kompresyon testi yaptırmanızı öneririm.
   Eğer kompresyonda düşüklük çıkarsa motorun inmesi gerekebilir.

 68. Hocam iyi günler 2013 model seat Ibiza alacağım ekspres de motor su kaçağı var diyor satıcı kapalı garajda kaldığı için nemlenme yaptığını söylüyor böyle bir ihtimal var mi

  • Merhaba,
   Aracın kapalı otoparkta olması ile nemlenme çok bağlantılı değil. Motorun su tesisatı kapalı sistemdir ve dışarıdan nem, hava almaz.
   Farklı bir servise aracı detaylı kontrol ettirmenizi ona göre alım kararı vermenizi öneririm.

 69. Merhaba aracım opel corsa 2012 Model, ve içerisinde bulunan antifriz tamamen boşalmış, hortumlarda herhangi bir sıkıntı yok, aracın sol tarafından atıyor özellikle, akünün olduğu kısma doğru, sorun nedir anlayamadım. Hortum delik olsa ortalı akar ama bu sol taraftan akıtıyor, ve kaputu açtığımda yoğun dumanla karşılaşıyorum.

  • Merhaba,
   Sol tarafta aracınız dizel ise bildiğim kadarı ile egr soğutucu var. O kısımları kontrol ettirmenizi öneririm

 70. İyi gunler
  Benim 94 midel dogan s araci yeni aldim araca antifiriz koydum radyator delindi degistim yeni radyator su eksiktiyordu sonra bagtiik yeni radyator delikmis tekrsrdan yeni radytor degistim su eksiltme devam ediyordu sonra dediker kalilufer petegi kaciriyor onuda degistim hala su eksiltme devam ediyor hortumlara bakiyorum kacaklik bsy goremiyorum adam akilli tamirci su eksiltme nedenini bulamiyor

  • Merhaba,
   Arabanın egzozundan beyaz duman geliyor mu?
   En çok su eksiltecek yerler onarılmış. Aklıma contadan motora su kaçağı olması geliyor.

 71. Benim araba su eksiltiyor hararet falan yapmadı bütün hortumları değiştirdim tüpün regülatörunu borularını hepsini değiştirdim yinede kelepçeleri ne kadar sıkarsak sikalim diplerinden kaçırıyor şaştım kaldım ne yapacağımı

 72. Benim aracım cavrolet cruz araba su tankında biraz yağ karışımı var.azda olsa su eksiltme de var biraz. yağ soğutucu patlak olabilir diyorlar yağ soğutucu patlak olduğunda su eksiltme de ondan olabiliyormu.

  • Merhaba,
   Su deposunda yağ olması genellikle yağ soğutucu arızasından kaynaklanır. Aracınızda yağ soğutucu arızası kronik ayrıca. Çok vakit kaybetmeden yağ soğutucu değişimi ve soğutma sıvı sistemi temizliği yaptırmanızı öneririm.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here