Arabanın Su Eksiltmesinin 6 Sebebi

İçten yanmalı motorların stabil çalışmasını sağlayan soğutma sistemi araç için hayati bir parçadır. Sistem içerisindeki antifirizli soğutma suyu motorun sürekli optimum sıcaklıkta çalışmasını sağlar.

Arabanın Su Eksiltmesi Normal Midir?

İçten yanmalı motorlarda soğutma sistemi bir döngü şeklinde çalışır ve sağlam bir motorda yıllarca bir eksilme olması beklenmez. Ancak otomobilde arıza olması durumunda su seviyesinde düşme olabilir.

Araba Neden Su Eksiltir?

Arabanın motoru neden su eksiltir sorusunun birçok cevabı var. Şimdi o nedenlere bakalım;

1-Soğutma Sistemi Boruları Motor soğutma sistemlerinin boruları kauçuk ve plastik malzemeden üretilir. Sürekli ısınan ve motor kapatıldığında soğuyan bu borular bir süre sonra çatlayabilir veya delinebilir. Genellikle eski model arabalarda az az su eksiltmenin sebebi budur. Özellikle antifiriz koyunca su eksiltme problemi yaşıyorsanız su geçen boruları kontrol ettirmeniz gerekir.

2-Radyatör Delinmesi Kalorifer peteğine benzetebileceğimiz radyatör, aracın ön kısmından aldığı hava ile suyu anlık olarak soğutur. Radyatör neden delinir sorusuna ise; oluşan pas, korozyon sebebi ile zamanla kılcal delikler parçanın su kaçırmasına ve aracın suyunun eksilmesine neden olabilir.

3-Devirdaim Arızası Genellikle V kayışından tahrik alarak motorun dönme hızına göre soğutma sıvısının motorda sirkülasyonunu sağlayan devirdaim pompası motora conta ile montajlanır. Zamanla contanın deforme olması, parçanın delinmesi vb. gibi nedenlerle suyun eksilmesine neden olabilir. Ayrıca devirdaim pompasının her triger değişiminde yenilenmesi tavsiye edilir.

4-Silindir Kapak Contası Yanması Aralarında belki de en maliyetli olan arıza ise silindir kapak contası yanmasıdır. Contanın işlevini yerine getirememesi sonucu yanma odasına karışan soğutma sıvısı aracın hem düzensiz çalışmasına hem de ciddi oranda su eksiltmesine sebep olacaktır. Genellikle hararet yapan araçlarda yanan conta, çok eski arabalarda hararet olmaksızın da yanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Gece Sürüş Gözlüğü Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

5-Motor Bloğu Tapalarının İşlevini Kaybetmesi İçten yanmalı motorlar tasarlanırken aşırı soğuklarda donma vs. durumunda bloğun zarar görmeden fazla suyun tahliye edilmesi için birçok tapa bulunur. Genellikle gözle görülemeyen bu tahliye tapaları araçta su eksiltmeye neden olabilir.

Ayrıca silindir contası yanan araba muhtemelen gaza basıldığında egzozdan beyaz duman çıkaracaktır.

6-Yedek Su Deposu Kapağı Arızası Genellikle ihmal edilen ve birçok su eksiltme probleminin sebebi olan genleşme kabı kapağının işlevini kaybetmesi durumunda araç su eksiltebilir. Yüksek basınçla çalışan soğutma sisteminin tek çıkış yolu kaputu açtığınızda gördüğünüz sarı kapaktır. Bu kapağın depoya tam oturmuyor oluşu, arada boşluk kalması vs. sistemde oluşan basınçlı suyun buhar olarak çıkmasına ve su eksiltmeye neden olacaktır. Radyatör kapağı arızası aynı zamanda aracın hararet yapmasına da sebep olabilir.

Özetlemek gerekirse yukarıda saydığımız altı arızanın en az üçü antifiriz kullanımını ihmal edilmesi sebebiyle oluşur.

Aynı şekilde uzun süredir antifiriz kullanılmamış bir motora antifiriz eklenmesi de oluşan pas ve korozyonu çözeceğinden su eksiltmeye sebep olması kaçınılmazdır.

Araç Su Eksiltiyor Ama Hararet Yapmıyor

Genel olarak yukarıda anlattığımız durumlarda silindir kapağı yanması harici hararet pek görülmez. Eğer sık sık yedek su deposunu kontrol ediyor ve eksilen sıvıyı tamamlıyorsanız. Özellikle lpg’li araçlarda sonradan eklenen lpg beyninin hortumları vs. aracın su eksiltmesine sebep olabilmektedir.

Ancak radyatör tıkanması, devirdaim pompasının işlevini yitirmesi gibi durumlarda motor hararet yapabilir.

Yazı Özeti
Arabanın Su Eksiltmesinin 6 Sebebi
İçerik
Arabanın Su Eksiltmesinin 6 Sebebi
Açıklama
Radyatör delinmesi, su borularının çatlaması, devirdaim arızası, silidir kapak contası arızaları araçta su eksiltmeye sebep olabilir.

16 YORUMLAR

 1. Slm benim doganim var aracim su eksiltiyor radyator hava yapiyor ama hararet yapmiyor horrumlar sisiyordu simdi ise devirdaimden kaciriyor arabam conta yakmis olsa yaga su karistirir ve beyaz duman atmasi gerekir demi devir daimi deyistirsem bu sorrun ortadan kalkarmi radyatoro baktigimda su eksiliyor neden contayida detistirmem gerekiyomu yardimci olursaniz sevinirim

  • Conta yanmış olsa yağa su, suya yağ karıştırma, çekiş düşüklüğü, egzozdan farklı renk duman çıkar kesin anlarsınız. Sanayide su deposundan conta testi yapabiliyor ilk onu yaptırın. Sorununuz ya devirdaim yada termostattan kaynaklı. Su eksiltme de radyatördeki çatlaklardan vs. olabilir.

 2. Aracım tipo mpi motor bugun yapmaya basladı cok duman cıkıyo aşırı su eksiltiyo hatta hic su kalmiyo su yag karışması göremedim ben ama motor yagına bakinca rengi krem sı bi renge dönüşmüş çekişi de normal braz hızlı gdince gdişinde problem yok ama duman atiyo conta yanıgi buyuk ihtimal motor gitmiş olsa araç yürür mu gdişinde bşey yok yada ben anlayamiyorum

  • Merhaba, conta yandığı zaman genellikle soğutma suyuna yağ karışır ve tahinimsi renk alır. Ancak contanın sadece yağ kanalları erimiş ise tek motor yağı da kirlenebilir. Birçok serviste bulunan conta yanık test cihazı ile kontrol ettirip duruma göre onarım yaptırabilirsiniz. Conta yanmış araç gider ancak yoğun beyaz,mavi duman ve ciddi yakıt tüketimi yapar.

 3. selamun aleyküm 2000 model wolkswagen polo 1,6 benzin lpg aracım var. su eksiltiyor. ancak ustlara kaçak bulamadı conta üst kapatk diyorlar ancak yağa su, suya yağ karıştırma, çekiş düşüklüğü, egzozdan farklı renk duman çıkarma yok aracımda sadece su eksiliyor. ustlar diyorki hortumlar çok sert yüksek basınç var üst kapak sökülecek ortlama 1000 tl istiyorlar.

  • Merhaba,
   Radyatörde delik olabilir, devirdaim kaçırıyor olabilir, su kabınızda kılcal delinmeler olabilir vs. Eğer aracınızda çekiş düşüklüğü vs. yoksa bu seçenekleri değerlendirmenizi öneririm. Bir de lpgli demişsiniz, lpg tesisatından da kaçırıyor olabilir.

 4. Merhaba opel astra 1.4 turbo 2012 model otomatik aracım var 106 bin km de 39 bin km deyken lovato obd 2 lpg takıldı 5-6 ayda bir antifiriz eksiltiyor devirdaim değişti radyatör hortumu değişti su kabı değişti ama sorun hala devam ediyor problem nerededir acaba?hararet sorunu yaşanmıyor hiç

  • Merhaba,
   Aracın lpg sistemine giden su hortumlarında bir kaçak olabilir mi veya montajda bir hata olmuş olabilir. LPG dönüşümü yapılan araçlarda sık karşılaşılan problem. Lpg sistemine giden su hattını kontrol ettirmenizi öneririm.

 5. Merhabalar 2006 model opel corsa 1.2 twinport aracımda su eksiltme tekleme ve güçten düşme var aletle contaya baktırdım conta sağlam çıktı. Görünen bi yerden kaçak yok. Usta rektefe olması gerek dedi. Sice tek çare bu mudur?

  • Merhaba,
   Problem conta yanması gibi görünüyor ancak lpgli ise lpg beyninden su kaçırıyor olabilir ve lpg ayarı bozuksa ondan ötürü tekleme, güç kaybı yapabilir. Bir lpg sisteminin kontrolünü yaptırmanızı öneririm.

 6. Bir hafta önce 2015 model ford mondeo tdci aldım. Ekspertiz e soktum hiçbir sorun yoktu. Satıcı arabada azda olsa antifiriz azalması olduğunu ve sıkıntı olmadığını söyledi. Aracı aldım Eve geldim antifiriz su deposu boş görünüyordu. Araç soğuduktan sonra kapağı açmam ile motordan su deposuna tekrar su geldı. Ve iki ustaya göstermeme rağmen anlamadılar. Durduğu yerde araçta eksilme yok ama Bi yere gittiğimde her kontrol de aynı durum su deposunda antifiriz yok gıbı soğuduğu zaman kapağı açmam ile suyun depoya dönmesi olayı yıne oluyor. İşin içinden çıkamadım.

  • Merhaba,
   Yüksek ihtimalle sistemde basınç problemi var veya kapağınız bozuk. Araç hararet yapıyor mu sıkıştırdığınızda yani su kaynama yapıyor mu? Genellikle su seviyesinin değişmesi ya sistemde hava olmasından yada kapağın kaçırmasından kaynaklanır.

 7. 2015 1.3 linea ay da 1 defa çok az su eksiltiyo yağ deyimdeki usta bunlarda kironik sorun dedi antifiruz verdi azaldıkça koyarsın dedi acaba dogrumudur

  • Merhaba, aynı motorun Opel versiyonunu kullanıyorum kronik bir su eksiltme sorunu yok. Aracınız muhtemelen devirdaim kısmından veya herhangi bir tapadan su eksiltmesi yapıyor. Eğer su eksiltme çok ciddi değilse ve çok az seviyede ise bu şekilde binmenizde sorun yok ancak sürekli seviyeyi kontrol etmenizi ve antifirizle tamamlamanızı öneririm.

 8. Merhaba. 2011 model Peugeout 508 1.6 thp benzinli aracım var. Arac 5 dakika kadar rolantide çalıştıktan sonra ilk gazda beyaz duman atıyor sonra kesiliyor. Seyir halinde ve özellikle rampa çıkarken gözüm sürekli dikiz aynasında ama ekzozdan çıkan bir duman yok.Ustama gösterdim,çıkan dumanın rengini,kokusunu ve miktarını gördükten sonra hiç bir problem yok rahat ol dedi. Sık sık bütün sıvılarını kontrol ederim aracın,sanki bir miktar su eksilmiş gibi geliyor yada tamamen psikolojik bir durummu emin olamadım.

  • Merhaba,
   İlk çalıştırmada az beyaz duman normaldir. Aracın su seviyesini aracı park ettikten 1-2 saat sonra kontrol edin. İçerisindeki basınç sebebiyle su seviyesi daha düşük veya yüksek görünebilir motor sıcakken.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here