Arabanın Su Eksiltmesinin 6 Sebebi

İçten yanmalı motorların stabil çalışmasını sağlayan soğutma sistemi araç için hayati bir parçadır. Sistem içerisindeki antifirizli soğutma suyu motorun sürekli optimum sıcaklıkta çalışmasını sağlar.

Arabanın Su Eksiltmesi Normal Midir?

İçten yanmalı motorlarda soğutma sistemi bir döngü şeklinde çalışır ve sağlam bir motorda yıllarca bir eksilme olması beklenmez. Ancak otomobilde arıza olması durumunda su seviyesinde düşme olabilir.

Araba Neden Su Eksiltir?

Arabanın motoru neden su eksiltir sorusunun birçok cevabı var. Şimdi o nedenlere bakalım;

1-Soğutma Sistemi Boruları Motor soğutma sistemlerinin boruları kauçuk ve plastik malzemeden üretilir. Sürekli ısınan ve motor kapatıldığında soğuyan bu borular bir süre sonra çatlayabilir veya delinebilir. Genellikle eski model arabalarda az az su eksiltmenin sebebi budur. Özellikle antifiriz koyunca su eksiltme problemi yaşıyorsanız su geçen boruları kontrol ettirmeniz gerekir.

2-Radyatör Delinmesi Kalorifer peteğine benzetebileceğimiz radyatör, aracın ön kısmından aldığı hava ile suyu anlık olarak soğutur. Radyatör neden delinir sorusuna ise; oluşan pas, korozyon sebebi ile zamanla kılcal delikler parçanın su kaçırmasına ve aracın suyunun eksilmesine neden olabilir.

3-Devirdaim Arızası Genellikle V kayışından tahrik alarak motorun dönme hızına göre soğutma sıvısının motorda sirkülasyonunu sağlayan devirdaim pompası motora conta ile montajlanır. Zamanla contanın deforme olması, parçanın delinmesi vb. gibi nedenlerle suyun eksilmesine neden olabilir. Ayrıca devirdaim pompasının her triger değişiminde yenilenmesi tavsiye edilir.

4-Silindir Kapak Contası Yanması Aralarında belki de en maliyetli olan arıza ise silindir kapak contası yanmasıdır. Contanın işlevini yerine getirememesi sonucu yanma odasına karışan soğutma sıvısı aracın hem düzensiz çalışmasına hem de ciddi oranda su eksiltmesine sebep olacaktır. Genellikle hararet yapan araçlarda yanan conta, çok eski arabalarda hararet olmaksızın da yanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Motor Yüzdesi Nedir? Motor Yüzdesi Kaç Olmalı?

5-Motor Bloğu Tapalarının İşlevini Kaybetmesi İçten yanmalı motorlar tasarlanırken aşırı soğuklarda donma vs. durumunda bloğun zarar görmeden fazla suyun tahliye edilmesi için birçok tapa bulunur. Genellikle gözle görülemeyen bu tahliye tapaları araçta su eksiltmeye neden olabilir.

Ayrıca silindir contası yanan araba muhtemelen gaza basıldığında egzozdan beyaz duman çıkaracaktır.

6-Yedek Su Deposu Kapağı Arızası Genellikle ihmal edilen ve birçok su eksiltme probleminin sebebi olan genleşme kabı kapağının işlevini kaybetmesi durumunda araç su eksiltebilir. Yüksek basınçla çalışan soğutma sisteminin tek çıkış yolu kaputu açtığınızda gördüğünüz sarı kapaktır. Bu kapağın depoya tam oturmuyor oluşu, arada boşluk kalması vs. sistemde oluşan basınçlı suyun buhar olarak çıkmasına ve su eksiltmeye neden olacaktır. Radyatör kapağı arızası aynı zamanda aracın hararet yapmasına da sebep olabilir.

Özetlemek gerekirse yukarıda saydığımız altı arızanın en az üçü antifiriz kullanımını ihmal edilmesi sebebiyle oluşur.

7-Egr Soğutucu Arızası Egr sistemi olan araçlarda sıcak egzoz gazı silindirlere gönderilmeden önce özel soğutucu radyatöründe soğutulur. Çok sıcak gelen egzoz gazları zamanla bu radyatörü bozabilir ve egzoz sistemine soğutma suyunun karışmasına neden olabilir. Bu durum da araçta conta yanması belirtileri olmadan, görsel bir su kaçağı olmadan su eksilmesine sebep olur. Genellikle yedek su deposunda egzoz gazı kokusu tespit edilmesi ile anlaşılabilir.

Aynı şekilde uzun süredir antifiriz kullanılmamış bir motora antifiriz eklenmesi de oluşan pas ve korozyonu çözeceğinden su eksiltmeye sebep olması kaçınılmazdır.

Araç Su Eksiltiyor Ama Hararet Yapmıyor

Genel olarak yukarıda anlattığımız durumlarda silindir kapağı yanması harici hararet pek görülmez. Eğer sık sık yedek su deposunu kontrol ediyor ve eksilen sıvıyı tamamlıyorsanız. Özellikle lpg’li araçlarda sonradan eklenen lpg beyninin hortumları vs. aracın su eksiltmesine sebep olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Arabada Termostat Olmazsa Ne Olur?

Ancak radyatör tıkanması, devirdaim pompasının işlevini yitirmesi gibi durumlarda motor hararet yapabilir.

Yazı Özeti
Arabanın Su Eksiltmesinin 6 Sebebi
İçerik
Arabanın Su Eksiltmesinin 6 Sebebi
Açıklama
Radyatör delinmesi, su borularının çatlaması, devirdaim arızası, silidir kapak contası arızaları araçta su eksiltmeye sebep olabilir.

67 YORUMLAR

 1. Slm benim doganim var aracim su eksiltiyor radyator hava yapiyor ama hararet yapmiyor horrumlar sisiyordu simdi ise devirdaimden kaciriyor arabam conta yakmis olsa yaga su karistirir ve beyaz duman atmasi gerekir demi devir daimi deyistirsem bu sorrun ortadan kalkarmi radyatoro baktigimda su eksiliyor neden contayida detistirmem gerekiyomu yardimci olursaniz sevinirim

  • Conta yanmış olsa yağa su, suya yağ karıştırma, çekiş düşüklüğü, egzozdan farklı renk duman çıkar kesin anlarsınız. Sanayide su deposundan conta testi yapabiliyor ilk onu yaptırın. Sorununuz ya devirdaim yada termostattan kaynaklı. Su eksiltme de radyatördeki çatlaklardan vs. olabilir.

   • Merhaba pejo 508 2012 model aracımı 1 hafta önce aldık araç ile günde 300 400 km yapıyorum ve suyu yarısna kadr eksiltiyor. Eski sahibi termostat değiltirdiğini söledi conta testinde yanık dendi.fakat su eksiltimesi dışında hiçbir belirti yok araba da egr kaynaklı olma ihtimali nedir hocam

    • Merhaba,
     Araçta fiziksel bir su eksiltme var mı? Yani araç altına baktığınızda antifiriz kaçağı görüyor musunuz?
     Yan sanayi termostat takılmış olabilir, egr ihtimali var, egr soğutucusu bozuldu ise suya egzoz gazı karışabilir bu da conta testinde yanık sonucu verebilir.

 2. Aracım tipo mpi motor bugun yapmaya basladı cok duman cıkıyo aşırı su eksiltiyo hatta hic su kalmiyo su yag karışması göremedim ben ama motor yagına bakinca rengi krem sı bi renge dönüşmüş çekişi de normal braz hızlı gdince gdişinde problem yok ama duman atiyo conta yanıgi buyuk ihtimal motor gitmiş olsa araç yürür mu gdişinde bşey yok yada ben anlayamiyorum

  • Merhaba, conta yandığı zaman genellikle soğutma suyuna yağ karışır ve tahinimsi renk alır. Ancak contanın sadece yağ kanalları erimiş ise tek motor yağı da kirlenebilir. Birçok serviste bulunan conta yanık test cihazı ile kontrol ettirip duruma göre onarım yaptırabilirsiniz. Conta yanmış araç gider ancak yoğun beyaz,mavi duman ve ciddi yakıt tüketimi yapar.

   • Ford fiesta 2004 model benzin lpg
    Su eksiltiyor. Dumanı fark etmedim. Suda pas renginde zerre izler var. Conta mı yaniktır. Ve fiyat konusunda bilginizi varsa alabilirmiyim
    Teşekkürler

    • Merhaba,
     Contanın yanmış olma ihtimali var, conta yanık testi cihazları ile kontrol ettirebilirsiniz. Sadece işçilik ve conta maliyeti ile 1000-1500 lira aralığında olacaktır.

 3. selamun aleyküm 2000 model wolkswagen polo 1,6 benzin lpg aracım var. su eksiltiyor. ancak ustlara kaçak bulamadı conta üst kapatk diyorlar ancak yağa su, suya yağ karıştırma, çekiş düşüklüğü, egzozdan farklı renk duman çıkarma yok aracımda sadece su eksiliyor. ustlar diyorki hortumlar çok sert yüksek basınç var üst kapak sökülecek ortlama 1000 tl istiyorlar.

  • Merhaba,
   Radyatörde delik olabilir, devirdaim kaçırıyor olabilir, su kabınızda kılcal delinmeler olabilir vs. Eğer aracınızda çekiş düşüklüğü vs. yoksa bu seçenekleri değerlendirmenizi öneririm. Bir de lpgli demişsiniz, lpg tesisatından da kaçırıyor olabilir.

 4. Merhaba opel astra 1.4 turbo 2012 model otomatik aracım var 106 bin km de 39 bin km deyken lovato obd 2 lpg takıldı 5-6 ayda bir antifiriz eksiltiyor devirdaim değişti radyatör hortumu değişti su kabı değişti ama sorun hala devam ediyor problem nerededir acaba?hararet sorunu yaşanmıyor hiç

  • Merhaba,
   Aracın lpg sistemine giden su hortumlarında bir kaçak olabilir mi veya montajda bir hata olmuş olabilir. LPG dönüşümü yapılan araçlarda sık karşılaşılan problem. Lpg sistemine giden su hattını kontrol ettirmenizi öneririm.

 5. Merhabalar 2006 model opel corsa 1.2 twinport aracımda su eksiltme tekleme ve güçten düşme var aletle contaya baktırdım conta sağlam çıktı. Görünen bi yerden kaçak yok. Usta rektefe olması gerek dedi. Sice tek çare bu mudur?

  • Merhaba,
   Problem conta yanması gibi görünüyor ancak lpgli ise lpg beyninden su kaçırıyor olabilir ve lpg ayarı bozuksa ondan ötürü tekleme, güç kaybı yapabilir. Bir lpg sisteminin kontrolünü yaptırmanızı öneririm.

 6. Bir hafta önce 2015 model ford mondeo tdci aldım. Ekspertiz e soktum hiçbir sorun yoktu. Satıcı arabada azda olsa antifiriz azalması olduğunu ve sıkıntı olmadığını söyledi. Aracı aldım Eve geldim antifiriz su deposu boş görünüyordu. Araç soğuduktan sonra kapağı açmam ile motordan su deposuna tekrar su geldı. Ve iki ustaya göstermeme rağmen anlamadılar. Durduğu yerde araçta eksilme yok ama Bi yere gittiğimde her kontrol de aynı durum su deposunda antifiriz yok gıbı soğuduğu zaman kapağı açmam ile suyun depoya dönmesi olayı yıne oluyor. İşin içinden çıkamadım.

  • Merhaba,
   Yüksek ihtimalle sistemde basınç problemi var veya kapağınız bozuk. Araç hararet yapıyor mu sıkıştırdığınızda yani su kaynama yapıyor mu? Genellikle su seviyesinin değişmesi ya sistemde hava olmasından yada kapağın kaçırmasından kaynaklanır.

 7. 2015 1.3 linea ay da 1 defa çok az su eksiltiyo yağ deyimdeki usta bunlarda kironik sorun dedi antifiruz verdi azaldıkça koyarsın dedi acaba dogrumudur

  • Merhaba, aynı motorun Opel versiyonunu kullanıyorum kronik bir su eksiltme sorunu yok. Aracınız muhtemelen devirdaim kısmından veya herhangi bir tapadan su eksiltmesi yapıyor. Eğer su eksiltme çok ciddi değilse ve çok az seviyede ise bu şekilde binmenizde sorun yok ancak sürekli seviyeyi kontrol etmenizi ve antifirizle tamamlamanızı öneririm.

 8. Merhaba. 2011 model Peugeout 508 1.6 thp benzinli aracım var. Arac 5 dakika kadar rolantide çalıştıktan sonra ilk gazda beyaz duman atıyor sonra kesiliyor. Seyir halinde ve özellikle rampa çıkarken gözüm sürekli dikiz aynasında ama ekzozdan çıkan bir duman yok.Ustama gösterdim,çıkan dumanın rengini,kokusunu ve miktarını gördükten sonra hiç bir problem yok rahat ol dedi. Sık sık bütün sıvılarını kontrol ederim aracın,sanki bir miktar su eksilmiş gibi geliyor yada tamamen psikolojik bir durummu emin olamadım.

  • Merhaba,
   İlk çalıştırmada az beyaz duman normaldir. Aracın su seviyesini aracı park ettikten 1-2 saat sonra kontrol edin. İçerisindeki basınç sebebiyle su seviyesi daha düşük veya yüksek görünebilir motor sıcakken.

 9. Merhaba, 2001 model Renault Megane 1.6 16V düz vites LPG’li aracım var. Aracımda hafif su eksiltmesi oluyordu. Radyatörde çatlak tespit edildi ve orjinal sıfır radyatör ile değişti. Ayrıca 2-3 tane borunun değiştiği söylendi. Ondan sonra su eksiltmesi daha çok olmaya başladı. Suya tekrar mürekkep atıldı, hiçbir yerde kaçak belirtisi tespit edilmedi. Daha sonra Bursa’da ünlü bir Renault özel servisine götürdüm. Basınç testi yaptılar herhangi bir kaçak olmadığını söylediler. Arabanın çekişinde problem yok, duman atma yok, yağa su, suya yağ karışma problemi yok. Contadan da diyemeyiz dediler. Su kabım ve kapağı yan sanayi imiş. Kapağı orjinal takın tavsiyesinde bulundular. Orjinal kapağı takıp, suyu maksimum seviyesinde doldurdum. Ayrıca LPG servisine götürüp filtreyi değiştirdim, hortumlara baktırdım sorun yok dediler. Bu işlemlerden sonra 300km yaptım şu an su minimum seviye düşmüş durumda. Motor çok kısa mesafede bile sanki çok ısınıyor. Yaklaşık 25-30km yol gittikten sonra motoru kapatınca bazen fan devreye giriyor. Fanın çalışma prensibini tam bilmiyorum. Sizce sorun nerede olabilir? Su kabınıda değiştireyim mi?

  • Merhaba,
   Motor fanı, su sıcaklığı belli bir seviyenin üzerinde ise otomatik çalışır ve altına düştüğünde kapanır. Motoru stop ettiğinizde su sıcaklığı yüksek ise bloğa zarar gelmemesi için fan sıcaklığı ideal hale getirir ve kapanır. Sorunuza geldiğimizde; bu tarz motor suyu eksilmesi genellikle ya motorun arka tapalarından yada kalorifer peteği kısmından kaynaklanıyor. Araç lifte kaldırılıp motor çevresi detaylıca incelendi mi antifiriz kaçaklarına karşı? Ayrıca kalorifer peteğini de kontrol ettirmenizi öneririm yaklaşık 20 yıllık bu parça kireçten, pastan delinip su kaçırıyor olabilir.

 10. Ustaların dediklerine göre hiçbir yerde kaçak yokmuş. Ben de lifte kaldırıldığında baktım, su göremedim. Özellikle gittiğim 2 serviste aracın içine su geliyor mu diye somuşlardı. Sanırım kalorifer peteği için soruldu bu soru. Araç içinde ve halı izolatöründe hiç su gözlemlemedim. Motor arka tapalarını kontrol ettireceğim. Kalorifer peteğinide kontrol etmelerini rica edeceğim. Durumu yazarım. Takıntı yapmış durumdayım. Korkum büyük bir hataya dönüşmesi.

  • Anladım, bir ihtimal de egr soğutucusu patladı ise oradan doğrudan silindirlere su verebilir araç herhangi kaçak, conta yanığı olmadan. Egr soğutucusunu da kontrol ettirebilir misiniz? Genellikle ilk belirtisi su deposunun egzoz gazı kokması ile belli oluyor.

 11. Slm aziz usta arazim her hafta bi su bardağı su eksiltiyordu ancak ustaya gösterdim hortumlar şişmiş degsitridi demir boru vardı oda delikti kaynak yaptı aradan 4gun geçti yarim.çay bardağı su yine eksilmiş ustaya tekrar gittim normaldir dedi ilk zaman eksilir sonradan düzelmezse gel dedi nedir sice başkan durum

  • Merhaba,
   Sorunlar düzeltildikten sonra aracın tekrar su eksiltmesi yapmaması gerekir. Daha önce antifiriz kullanıyor muydunuz ve bu yapılan tamirat sonrası antifiriz kullanmaya mı başladınız?

 12. Slm..aracim 2008 otomatik l200.Aracta su eksiltme gozlemledim.Arabayi o gun kullanmasam bile ertesi gun radyatore bakiyorum,suyu azlmis ve su ekliyorum.Rampa ciktigim zamanda yedek su deposunun suyu fazlalasiyor bazende disari atiyor radyatordeki su azaliyor.Ama hararet sorunu yok.Kalorifer petegi tikali biliyorum cunku yolcu tarafi soguk ufluyor.Borularda ve diger yerlerde su sizintisi goremedim. Arabasina ozen gosteren biri olarak sizce sorunum ne olabilir?

  • Merhaba,
   Pedalların olduğu kısımda ve aynı şekilde yolcu kısmında yolculuk sonrası ıslaklık oluyor mu? Kalorifer peteği tıkalıysa büyük ihtimal oradan su kaçırıyor araç. Diğer yandan yedek su deposunun kapağı vs. bozuk olabilir mi, normalde rampada vs. aracın su deposunun seviyesinin değişmemesi gerekir.

 13. Merhaba, 2001 Renault clio aracım antifriz eksilttiği için orjinal su haznesi ile değiştirdim. Ek olarak T’ler pirinç dirsek yapıldı ve hava filtresi de değiştirildi.
  Sorun devam ettiği için geçen hafta kalorifer peteği de değişti çünkü şoför paspasının altı gözle görülür derecede ıslaktı.
  petek değişimine rağmen antifiriz seviyesi 1 haftada min seviyenin altına düştü. araçta beyaz duman atma veya çekiş problemi mevcut değil
  sizce neden olabilir bu problem ?

  • Merhaba,
   Genelde gözle görülür olmayan kaçaklar devirdaim’den kaynaklanır. Aracı lifte kaldırtıp devirdaim etrafını kontrol edebilirsiniz. Diğer yandan düşük ihtimal de olsa motor bloğundaki su tapalarından biri işlevini yitirmiş olabilir.

 14. Merhaba Aziz Usta…yakın bir zamanda L200aracimin radyatorunu boşaltıp antifiriz ekledim,havasıni aldim ama bilemiyorum.Bundan yaklasik 1 ay sonra tahliye deposunun dolu olduğunu gordum ama taşırma yok.Radyatordeki suda aynı oranda az.Tahliyedeki suyu max.a indiriyorum,radyatore su ekliyorum ama değişen birşey yok.Tahliye yine dolu radyator aynı oranda yine az.Su kacagida göremedim.Yagda su yok..suda yag yok..hararet yok..çekişte sorun yok..ama böyle bir sorun var
  Acaba aracin havasınmi alamadim yada boyle bir durum neden meydana gelir?

  • Merhaba,
   Radyatörde kılcal delikler olabilir. Yakın zamanda antifiriz ekledim demiştiniz, öncesinde sadece su kullanıldıysa antifiriz paslı yerleri çözüp delmiş olabilir. Hava kaynaklı olduğunu sanmıyourm, aklıma radyatörde delinme ihtimali geldi.

 15. slm üstat siena aracım var sürekli su eksiltiyor yaklaşık üç aydır bu sorun devam ediyor aracım da hararet yok yağa su veya suya yağ karışması yok aracın çalışmasında veya çekişinde herhangi bir sorun yok aracı ilk çalıştırdığımda soguk havalarda eksozdan beyaz duman atıyor yaklaşık 15 dakika sonra duman atması kesiliyor ama su eksiltme sorununu çözemedim sorun ne olabilir üst kapak contasından olma ihtimali varmı(araç yaklaşık üç aydır du durumda)

  • Merhabalar,
   Araç ısındıktan sonra gaza yüklendiğinizde yoğun beyaz duman geliyor mu? Bir de araçta antifiriz kullanıyor musunuz(hep mi kullanıldı, yeni mi eklediniz)
   Belirtilere göre conta yanması sebep görünmüyor, radyatör, termostat, kalorifer peteklerinden vs. sızdırıyor olma ihtimali yüksek. Özellikle de daha önce su kullanılan motora antirifiz eklediyseniz bu kısımlardaki paslı yerler delinmiş olabilir.

 16. araç ısındıktan sonra gaza yüklenince beyaz duman geliyor.aracta antifiriz var ama oranı çok düşük kaputu açıp kontrol ettiğimizde gözle görülür kacak falan yok pedal altlarında falan ıslaklık ta yok

 17. üstad araç ısındıktan sonra gaza yüklenince beyaz duman atıyor.antifiriz oranı çok düşük kaputu açıp kontrol ettiğimizde gözle görülür bir kaçak falan yok ayak pedal altlarında falan ıslaklık ta yok eksozdan gaza yüklenince su sıçratıyor

  • Anladım hocam, muhtemelen bi kaçak yok bu iyi haber. Normalde motorun su atması iyi olarak kabul edilir ancak ısınınca kesmesi gerekir. Bir servise giderek aparatla yapılan conta yanık testi yaptırmanızı öneririm. Araçta bir yer sökülmeden tespiti yapılabiliyor bu testler ile.

 18. iyi akşamlar benim araç 2012 leon dizel antifriz kullanıyorum benim sorun bazen genleşme kabında bi parmak kadar (1-2 cm)su eksiliyor ama bazende bakıyorum su tekrar yükselmiş max çizgisinde neden böyle oluyor acaba?

  • Merhaba,
   Su seviyesine motor sıcakken mi bakıyorsunuz? Suyun devirdaimde olması, sistemdeki basınç vs. su seviyesinin farklı görünmesine sebep olur. En iyi ölçüm motor soğukken yapılandır.

 19. Merhabalar arabam hundayi accent 1.3 ls 2000 model arabam fan aciyor ama yedek depodaki antifiriz hic eksilmiyor aksi taktirde agzina kadar dolu duruyor neden bu seiklde oldugunu aciklarmisiniz

  • Termostat bozuk olabilir. Termostat açmıyorsa araçtaki sıcak su radyatöre gidip soğumaz.

 20. Merhaba iyi akşamlar, 2012 model nissan Qashqai benzinli lpg li arac kullanıcısıyım, aracım su eksiltmesi ve yedek su deposuna yağ karıştırması sebebiyle ustaya gittim yağ soğutucusu iptal edilerek bir kaç gün kullandım ve arızanın yağ soğutucusundan olduğu anlaşıldığı için yağ soğutucu değiştirildi, yağ soğutucusunu orjinal çıkma almıştım. Sorun giderilmişti. Fakat yaklaşık iki ay sonra yine su eksiltmeye başladı. Bu sefer araç hava ile kontrol edildi, conta problemi ile karşılaşıldı. Contası değiştirildi. İlk başlarda eksiltme olabilir zamanla geçecektir denildi. Fakat hiç bir değişiklik olmadı yaklaşık 100-150 km de 500 ml (küçük pet şişe) su takviye ediyorum. Tekrar ustaya götürdüm kontrol edildi. Borularda küçük bir kaçak tespit edildi, bir daha tekrarlanmaz denildi fakat yine değişen birşey olmadı. Şimdi lpg sistemini kontrol ettirmeyi düşünüyorum. Lpg filtresi değişim zamanı geldi onu değiştireceğim birde regülatör kontrolü yaptıracağım, Sizce başka ne olabilir.. Saygılar…

  • Merhaba,
   Aracınızda yoğun beyaz duman, çekiş düşüklüğü vs. var mı? Conta yandığında genelde daha fazla su eksiltmesi ve çekişte bariz düşüklük hissedilir.
   Aklıma gelen aracınızın lpg beyni tarafından su eksiltmesi yapıyor olması ancak kaçak olan yerde leke olması gerek. Araçta antifiriz kullanıyor musunuz? Motoru yıkatıp biraz kullanım sonrası antifiriz lekelerini kontrol etmenizi öneririm.

 21. merhaba
  2013 golf 7 1.2 benzin lpg aracım su eksiltiyor herhangi bir kaçak bulamadık g.antep den mersine git gel yaptım su az eksiltti ama günlük kullanımda neredeyse 5 günde bir max. çeyrek depoya iniyor sebebi ne olabilir acaba kapak diyen var devirdaim pompası diyen var 5 6 defadır su ekliyorum sorun olur mu

  • Araçta antifiriz yok sanırım. Kırmızı antifiriz koyup eksiltme yaptıktan sonra aracın altını kontrol ettirin, kaçak var ise direk renkli olarak o kısım kendini belli edecektir.

 22. merhabalar
  benim aracım 1997 passat 1.8 turbo benzin lpg aracımda su eksiltmesi var.15_ 20 km yol yaptıktan sonra hararet ikazı veriyor.Su doldurduktan sonra düzeliyor fakat biraz yol gittim mi tekrar su eksiliyor .Motor suyunda köpükleşme var yanlız yağına bakmadım. Her hangi bir kaçak farketmedim.Bunun sebebi nedir bide maliyeti ne çıkar acaba.

  • Merhaba,
   Köpürme var ise yüksek ihtimal conta yanması başlangıcı var aracınızda. Ayrıca var ise yağ soğutucuyu da kontrol ettirmenizi öneririm.
   Conta yanması ise ve üst kapak hasar görmemiş ise 1500-2000 TL aralığında bir masraf çıkarabilir.

 23. Aziz Bey Merhaba,
  2012 Model Amarok 4*4 aracımız geçen sene genleşme tankından yoğun su atmasından dolayı motor kapak contası değişti ve motor rektefiye oldu. Yaklaşık bir yıldır aracı sorunsuz kullanıyorduk, geçtiğimiz günlerde tekrar su eksiltmeye (Genleşme tankından su atmaya) başladı araç, Götürdüğümüz Usta sistemde kılcal kaçak olabilir diyerek, kaçak kapatıcı bir sıvı koydu devirdaim sistemine. Araçta beyaz duman vs yok şimdilik. Sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir. Birde su eksiltme kısa mesafelerde olmuyor, uzun yolda oluyor.

  İyi Gümler

  • Merhaba,
   Sistemde basıncın fazla olmasının sebebi muhtemelen contada yanık olması veya contada problem olmasından kaynaklanıyor. Aynı şekilde aracın soğutma sisteminde hava vs. var mı ona da bakar mısınız? Bir de soğutma suyu kapağını değiştirebilirsiniz. O kapakların üzerinde de termostat bulunur ve kapakta arıza var ise aracın hararet yapmasına, su taşmasına sebep olabilir.

 24. Merhaba Aziz Bey
  2015 1.4 dizel polo aldım istanbuldan geçen hafta. Bursa çıkışına geldiğimde soğutma sıvısını kontrol edin dedi. Daha sonrasında 5 km de bir yada 5 dakika da bir aynı uyarıyı verdi ve su duldura doldura Manisa ya geldim. Orada sabahladık. ustaya gösterdim. Araç su kaçırmadı bu sefer de . Muğla ya kadar sıkıntı olmadı. Balıkesir e geldim. 400 km yok yaptım. Balıkesir girişinde yine aynı arıza yı söyledi . Aracın gözle görülen yerinde bi kaçağı yok. Fakat bu suyu nereye götürüyor anlamış değilim. Servise götürdüm bugün. Motora giriyor ola bilir dedi. Ama araçtan herhangi bi farklı ses yada çalışmasında bi aksaklık yok . Boşluktayım resmen.

  • Merhaba,
   Araçta su motora girse egzozda beyaz duman hissedersiniz ve motorun çalışma düzeni bozulur. Araçta kaçak vs. yok demişsiniz ancak araçta antifiriz yoksa su kaçırdığı yere belirti vermez, özellikle de havanın bu kadar sıcak olduğu dönemde hemen buharlaşır. Araçtaki tüm suyu kırmızı antifirizle değiştirip birkaç gün takip edin. Su ciddi azaldığında motoru alttan kontrol ettirerek kaçağı öğrenebilirsiniz.
   Aracın önden kazası vardı ise radyatörden kaçırıyor olabilir.

 25. Merhaba 2008 focus dizel aracım var 2 ay önce aldım 2 ay önce seviye normalden bi parmak aşağıda idi su ekledim iki ay sonra baktım iki parmak su eksilmiş. Kaçak göremedim teşekkürler

  • Merhaba, aracınızda antifiriz var mı?
   Var ise kaçak olan kısımda renk görürsünüz. Muhtemelen aracınız termostat tarafından az da olsa su kaçırıyor.

   • Aziz bey aracım su her hafta eksiltiyor duman hiç bişey yok hızı iyi harAret yapmıyor sadece su eksiltiyor nedenin söyleyebilirmsiniz lütfen

    • Merhaba,
     Radyatörde kaçak olabilir, conta yanması başlangıç seviyesinde olabilir vs. Araca renkli antifiriz koydurup su minimuma geldikten sonra lifte kaldırıp kontrol edin. Kaçak var ise antifiriz rengi sayesinde görebilirsiniz.

 26. merhaba aziz bey, 2006 focus dizel araç var. sürekli su eksiltme yapıyor fakat araçta hararet duman atma güçten düşme sorunları yok. aracı tamire verdim usta şimdi aradı hiçbir yerden kaçırmıyor dedi yaklaşık 2 saat araç çalışır vaziyette kalmış azaltma yok ama hareket edince azaltma oluyor.

 27. Aziz usta merhaba, aracım su eksiltiyor hafta 1 lt kadar bu böyle 6 aydır devam ediyor. Çekiş sorunu yok, egzozda beyaz duman yok, termostat hortumları biri sıcak diğeri soguk bi sorun yok,egozda su yok, sıvı hortumlarında su yok,contada sorun olmadığı söylendi, paspasta nem bile yok, su deposunda egzos kokusu yok 4 ustaya otokoça bile gittim anlamadılar. Herhangi bir kaçak yok ! bazı detaylar var kafama takılan ;
  * su deposundanda kapağı açtığımda hararetliyken siyah minik lekeler oluştu su deposunda
  * haftada bir su ekliyorum ve termostatdan havasını alıyorum hava geliyor 5 10 saniye
  * aracım biraz fazla yakıyor gibi geliyor ama emin değilim
  * 20km gitsem fan açıyor ve su kaynamış oluyor ama hiç hararet görmedim

  yardımcı olur musunuz ?

  • Araçta antifiriz kullanıyor musunuz? Devirdaim kısmından vs kaçırıyor olabilir.
   Eğer araçta devirdaim varsa kaçırdığı yerlerde renkli lekelenmeler bulunur. Onu kontrol ettirmenizi öneririm. Diğer ihtimal de radyatörde çatlak olması.

   • Bu su eksiltme olayları başladığından beri hiç antifiriz koymadım sadece su koyuyorum. Devirdaim içten kaçırabilir mi dışı tertemiz. Radyatörü kontrol ettirecem bir kereliğine mahsus antifiriz koyacam teşekkürler aziz usta.

    • Devirdaim içten kaçırmaz genelde çevresinden antifiriz kaçırır ve renk bırakır kaçırdığı yerden. Su varsa bu şekilde renk vermeyebilir.
     Araç yılına göre radyatör kaynaklı kaçırmalar sıklıkla karşılaşılıyor.

 28. Aracım 94tempra s 1.6motor. 2gün önce üst kapak yeni yapıldı. Tüm suyla olan şeyler yeni takıldı. Dün suyu tamamladım. Araç 1gün kullanıldıktan sonra sabah tekrar su kontrolü yaptım. 500ml su şişesi kadar eksik olduğunu fark ettim. Sizce sorun ne olabilir.

  • Merhaba,
   Parçaların alışma sürecinde bir miktar eksiltme yapmış olabilir. Sonrasında termostat, devirdaim, radyatör hortumlarını kontrol ettirebilirsiniz.

 29. Merhaba Aziz Usta,

  Aracım 2011 Hyundai Sonata NF otomatik. Geçtiğimiz hafta durduğu yerde boştayken istop etti. Sonra bi yarım saat falan çalışmadı denememize rağmen. Daha sonra yedek su deposunun boş olduğunu görüp doldurdum. 5 dk sonrasında çalıştı. Obd den tablete başladığımızda krank sensörü arızası verdi. Onu değiştirdik. Daha sonrasındaki 2-3 gün araç sabah ilk çalıştırmada hep 2.marşta çalıştı. Gündüz hiç problem olmadı. Bugünse hiç çalıştıramadım. Ve yedek su deposu yine boştu. Motor arıza ışığı da yanıyordu bu süreçte. Sizce çalışmaması su kaçağı gibi bir problemden kaynaklı olabilir mi ?
  Teşekkürler

  • Merhaba,
   Aracınızda su seviye sensörü yüksek ihtimalle vardır. Su seviyesi kritik düzeyin altında ise araç koruma moduna giriyor olabilir. Düzgün bir serviste araçtaki su kaçağının sebebini kontrol ettirmenizi öneririm. Yoldayken fark edilmez ise conta yakmaya sebep olabilir.

   • Teşekkürler, tekrar cihaza bağladık. P0335 krank mili sensörü a devresi konumlama arızası verdi. Araba çalışmıyor. Çekiciyle servise götürüp sebebine tekrardan bakılcak.

    • Geçmiş olsun, krank sensörü arızasında ecu motor devrini okuyamadığı için dediğiniz gibi araç çalışmaz. Ancak aracınızda su eksiltme problemi bu sebepten kaynaklanmıyor. Onu da ayrıca inceletmeniz gerekiyor.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here