Hararet Durumunda Ne Yapılmalı? Motor Hararet Yaptı

Özellikle havaların bir hayli ısındığı yaz aylarında hararet daha çok karşılaşılan bir arıza. Küçük bir sensörün arızasından dahi ortaya çıkabilen bu durum motorda çok ciddi masraflara yol açabiliyor.

Hararet Nedir?

İçten yanmalı motorlar petrol yakıtlarının yakılması sonucu güç üretirler ve bu esnada ciddi ısılar ortaya çıkar. Bu ısıyı dışarıya aktarmak ve motoru soğutmak için soğutma sıvısı(antifiriz) kullanılır. Motor suyu araç çalıştıkça sürekli radyatör ve fan aracılığı ile ideal sıcaklıkta tutulur. Ancak bu parçalardan birinin zarar görmesi vs. suyun çok yüksek ısılara çıkmasına ve kaynamasına sebep olur. Hararet için kısaca soğutma sıvısının olması gerekenden fazla ısınması olarak açıklama yapabiliriz.

Motorun Hararet Yaptığını Nasıl Anlarım?

hararet göstergesi kaçta olmalıEski araçların neredeyse tamamında gösterge panelinde hararet göstergesi var ve sürücü olası riskleri kolayca takip edebiliyor. Ancak yeni otomobillerde bu gösterge maliyet sebebinden midir kaldırıldı ve sadece suyun çok ısınması durumunda yanacak tek bir ışığa devredildi.

Aracınızda hararet göstergesi varsa 100 derecenin üzerine çıkması durumunda kontrol etmeniz gerekir. Eğer yok ise aracınızın kırmızı renkte uyarı lambası yanacaktır. Genellikle hararet durumunda motor suyu kaynama yaptığından kaputun altından buharlar çıkacaktır. Böyle bir durumda trafiği aksatmadan hemen müsait bir alanda durmanız gerekir.

Hararet Yapan Arabaya Ne Yapılmalı?

Motor hararet yapınca ne yapmalı sorusu özellikle yaz aylarında birçok sürücü tarafından soruluyor. Aracınız ile seyir halindeyken hararet yapması durumunda derhal aracınızı müsait bir alana çekmeli ve motoru stop etmelisiniz. Sonrasında;

  • Kaputu açarak gözle bir motor etrafını kontrol etmeli ve herhangi bir su kaçağı, borularda yırtık vs. olup olmadığını incelemelisiniz.
  • Önemli:Motor suyuna bakmak için su deposunu kesinlikle motor sıcakken açmamalısınız. Yüksek basınç altında çalışan sistem sebebiyle kapak bir anda fırlayacak ve basınçlı su etrafa saçılacaktır.
  • Motorun biraz soğumasını beklemeli ve eksilen miktarı ılık su ile tamamlamalısınız. Çok soğuk su aşırı sıcak olan motor bloğunun ve boruların çatlamasına sebep olabilir.
  • Motora su ekledikten sonra aracı tekrar çalıştırıp çok yüksek devirlere çıkmadan ve birkaç km’de bir su seviyesini kontrol ederek sürüşe devam edebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir  Fren Pedalı Sertleşmesi - Fren Şişmesi Neden Olur?

Araba Harareti Nasıl Düşürülür?

Motor soğutma suyu kaynadığında suyun bir nebze soğuyabilmesi için kaloriferi açabilirsiniz. Bu sayede su bir miktar fazladan dolaşarak ısısı azalacaktır.

Diğer yandan araç devirdaim yapıyor ise radyatöre giriş hortumu çıkarılarak buradan soğuk su takviyesi yapılabilir. Ancak hem yanma riski hem de sorunun başka yerde olma ihtimali sebebiyle pek tercih edilmez.

Diğer yandan hararet yapan arabanın motor içerisini de kontrol ederek su borularında bir sızıntı, bükülme vs. var mı bakmanız da gerekir. Bazen su borularının şişmesi sonucu da akış bozulacağından hararet olabilir.

Araba Neden Hararet Yapar?

İçten yanmalı motorlarda soğutma antifiriz, termostat, devirdaim pompası, radyatör, fan ve birçok ısı sensöründen oluşan komplike bir sistemle yapılır. Bu parçalardan birinin görevini yerine getiremiyor oluşu hararet göstergesinin yükselmesine sebep olabilir.

Hararet Yapan Araba Conta Yakar Mı?

Motorların üst kapağı ile pistonlarının birleştiği yerde soğutma suyu ve motor yağının dolaştığı bir conta bulunur. Bu conta motorun soğutma sıvılarının birbirlerine karışmasını önler. Motorun ideal çalışma ısısına göre dizayn edilen bu parça hararet durumunda işlevini yitirir ve conta erir. Conta yanması sonucu motor yağı ve soğutma sıvısı birbirine karışır.

Conta yanmasının en büyük sebebi motor hararet yaptığı halde sürüşe devam etmektir. Eğer araç uyarı verdikten sonra hemen kenara çekip gerekli önlemleri alırsanız üst kapak contası yanmayacaktır. Su kaynatan araba conta yakar mı sorunuza da eğer durumu fark edip hemen sürüşü bırakırsanız conta yanmadan kurtarma şansınız var şeklinde yanıt verebiliriz.

Termostat Arızası Hararet Yapar Mı?

Motorun ilk çalıştırmada hızlıca ısınması ve soğuk olan su ile soğumaması için termostat kullanılır. Motor termostatı suyu ideal çalışma ısısına kadar motorda dolaştırmaz. Termostatın bozulması antifirizin motorda dolaşarak soğutma yapamamasına ve aracın hararet yapmasına neden olur.

İlginizi Çekebilir  Fren Hidroliği Değiştirilmeli Mi? Değişim Fiyatı

Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır?

  • Araç hararet ikazı verir ve kaputu açtığınızda soğutma suyu tamdır, motor fanı çalışıyordur ancak hararet vardır.
  • Yeni araçlarda arıza kaydı olarak “termostat arızası” olarak görülebilir ancak eski araçlarda sökülerek kontrol edilmesi gerekir. Genellikle çok fazla işçilik gerektirmeyen bu parçanın yukarıdaki belirtiler görüldüğünde ilk olarak kontrol edilmesi gerekir.

Arabanın Hararet Yapmaması için Neler Yapılmalı?

Genellikle bakımsız araçlarda görülen hararet riskini azaltmak için;

  • Soğutma sıvısı olarak mutlaka antifiriz kullanmalısınız. Antifirizin kaynama noktası suya göre daha yüksektir.
  • Rampa çıkışlarında, ani hızlanmanız gereken durumlarda mutlaka alt viteslere geçerek aracın devirli hareketini sağlamalısınız. Aracın düşük devirlerde zorlanması su devirdaimi az olduğundan hararete sebep olur.
  • 2-3 yılda bir mutlaka soğutma sıvısını değiştirmeniz ve havasını aldırmanız sistemde korozyon, pas oluşmaması açısından çok önemlidir.
  • Ayda 1-2 kez kaputu açarak su seviyesini kontrol etmeli, eksilme var ise ihmal etmeden sebebini bulmalısınız.
Yazı Özeti
Hararet Durumunda Ne Yapılmalı?
İçerik
Hararet Durumunda Ne Yapılmalı?
Açıklama
Aracınız ile seyir halindeyken hararet yapması durumunda derhal aracınızı müsait bir alana çekmeli ve motoru stop etmelisiniz. Hararet durumunda suyun soğuması için kaloriferi açarak ısının araç içerisine geçmesini de sağlayabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here