Bebek Koltuğu Bulundurmama Cezası 2022

Trafik kazalarında bebeklerin hayatını büyük oranda kurtaran bebek koltukları yeni yasalar ile araçlarda bulundurulması zorunlu hale gelmiş durumda. Peki araçta bebek olduğu halde bebek koltuğu bulundurulmamasının cezası nedir?

Çocuk Koltuğu Bulundurmama Cezası

Olası bir trafik çevirmesinde bu zorunluluğun yerine getirilmemiş olması sonucunda 2020 için 132 TL 2022 için 196 TL para cezası ve 10 ceza puanı aracın sürücüsüne yazılır. Ayrıca 150 cm’den kısa çocukların ön koltukta seyahat etmesi de yasaktır ve 196 TL çocuk koltuğu cezası vardır. Bu ceza 10 gün içerisinde ödenirse erken ödeme indirimi ile 150 TL’ye düşmektedir.

Arabada Bebek Koltuğu Zorunluluğu

Yukarıda da yazdığımız gibi 150 cm’den kısa 36 kg’den hafif çocuk ve bebeklerin arabada bebek veya çocuk koltuğu ile seyahat etmesi zorunludur. Polis kontrolü sırasında çocuğun kucakta veya otururken görülmesi halinde cezai işlem uygulanmaktadır.

Bebek Koltuğu Cezası 2022

Aracında bebek olmasına rağmen bebek koltuğu bulundurmayan sürücülere de uygulanacak ceza aynı. 2022 itibari ile 196 TL ceza uygulanmakta.

Oto Koltuğu Zorunluluğu Yaş Sınırı

Genel olarak boyu 1.5 metrenin altında olan ve 36 kg’nin altındaki çocuk ve bebeklerin çocuk, bebek koltuğu veya genel adı ile güvenlik koltuğunda seyahat etmesi gerekir.

Çok fazla caydırıcı olmayan bu ceza birçok sürücü tarafından önemsenmemekte. Ancak birçok kazada çocukların uygun güvenlik koltuğu kullanılmamasının kaza sonrasında ciddi yaralanma veya ölümlere neden olduğunu da istatistikler ile sürekli görüyoruz.

Oto Koltuğu Cezası Ne Kadar?

Olası trafik çevirmelerinde çocuğun ön koltukta oturma cezası ise yine 196 TL olarak belirlenmiş durumda.

İlginizi Çekebilir  Balans Ayarı Nedir? Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Ön Koltukta Oturma Yaşı

Sıkça sorulan bu soru ile ilgili Resmi Gazete’de yayınlanmış ilgili kanunun 5.maddesinde “sürücü yanındaki koltukta 10 yaşından küçük çocukların taşınması yasaktır” şeklinde karar alınmıştır.

Yani ön koltuğa oturma yaşı 10 olarak belirlenmiştir.

Aşağıdaki videoda çocuk koltuğunun ne kadar önemli olduğuna dair bir testi izleyebilirsiniz.

Bebek Koltuğu Arabaya Nasıl Takılır?

İsofix sistemi olan araçlarda oldukça kolay şekilde montajı gerçekleştirilebilen bebek koltuğunun takılış işlemini aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

Yazı Özeti
İçerik
Bebek Koltuğu Bulundurmama Cezası 2021
Açıklama
2021 yılı itibari ile 144 TL para cezası ve 10 ceza puanı aracın sürücüsüne yazılır. Ayrıca 150 cm'den kısa çocukların ön koltukta seyahat etmesi de yasaktır ve 144 TL cezası vardır. 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here