Far Ayarı Nedir? Far Ayarı Fiyatı

Genellikle Tuvturk muayenesi sonrası size verilen belgede yazmasından anlaşılan “far ayarı arızası” nedir, far ayarı nasıl yapılır ve önemi nedir gibi soruların cevabını bu yazımızda vereceğiz.

Far Ayarı Nedir?

Otomobil farları gece sürüşünde hayati öneme sahiptir. Görülemeyen en ufak alan sonucu ciddi kazalar gerçekleşebilir. Far ayarı, ışığın farlardan çıktıktan sonra her 10 cm mesafede 1 cm daha aşağıyı aydınlatacak şekilde ayarlanması ile gerçekleştirilir. Far içerisindeki ayar vidaları ile yapılabilen bu işlemi düz bir duvarda kendiniz de yapabilirsiniz. Veya serviste yukarıda resmini gördüğünüz bir cihaz ile kolayca far ayarı yaptırabilirsiniz.

Geceleri gördüğünüz farları eşit parlaklıkta yanmayan ve gözünüzü alan araçların ayarları bozulmuştur ve karşıdaki sürücüye uzunlar açıkmış gibi görünür.

Far Ayarı Fiyatı 

Kısa ve basit bir işlem olan far ayarı, teknisyenin özel bir cihaz ile farları ayarlaması şeklindedir. Ortalama 5 dakika süren bu işlem kısa, uzun ve sis farları için tek tek gerçekleştirilir.

Far ayarı ücreti ortalama 15-30 lira aralığında değişmektedir. Bu tutar halojen farlar için olup far teknolojisine göre bu ücret değişebilir. Genellikle xenon farlarda ayar işlemi far motoru tarafından otomatik yapılmaktadır.

Far Ayarı Yapan Yerler

Yetkili servisler ve sanayideki birçok servis far ayarı işlemini yapmaktadır. Ayrıca rot-balans servisleri, oto elektrik firmaları da araç far ayarını yapabilmektedir.

Far Ayarı Neden Bozulur?

Far ayarı birçok sebepten ötürü bozulabilir. En çok karşılaşılan sebepleri sıralayalım;

  • Far ampüllerinin değiştirilmesi
  • Aracın bozuk yollarda sürülüyor olması
  • Ciddi bir çukura hızlı bir şekilde girilmesi
  • Farların ampülü sabit tutamaması eskimesi vs.
İlginizi Çekebilir  Lastik Hava Basıncı Nedir? En Uygun Lastik Basıncı

Tüvtürk Far Ayarı

Araç muayenelerinde far ayarı kontrol edilmektedir. Özel bir cihazla kontrol edilen ayar eğer uygun değil ise muayene sonuç belgesine “far ayarı kusurlu” şeklinde hafif kusur verilmektedir.

Far ayarının hatalı olması aracın muayeneden geçmesine engel olmamaktadır.

Far Ayar Düğmesi Ne İşe Yarar?

Arabalarda direksiyonun solunda bulunan far ayar butonunun işlevini birçok sürücü bilmemektedir. Bu buton üzerinde 0-1-2-3-4 konumları bulunur. Araç yüklü değilken 0 konumunda kalması gereken butonda bagaj ve arka koltuklar yüklendikçe düğme çevirilmeli ve farların aşağıya bakması sağlanmalıdır.

Bu özellik aracın arka kısmı yüklendikçe yükseğe bakan ön farların aşağı bakmasını sağlar. En iyi görüş açısı sağlar ve diğer sürücülerin dikey ışıklardan rahatsız olmamasını sağlar.

Yanmayan Far Cezası

Konu ile ilgili olarak, gece trafikte seyrederken farlarınızın bir veya birkaçının yanmaması sonucunda aracınıza ceza yazılabilir. 2020 yanmayan far cezası 132 TL olarak belirlenmiştir.

Yazı Özeti
Far Ayarı Nedir? Far Ayarı Fiyatı
İçerik
Far Ayarı Nedir? Far Ayarı Fiyatı
Açıklama
Far ayarı ücreti ortalama 15-30 lira aralığında değişmektedir. Bu tutar halojen farlar için olup far teknolojisine göre bu ücret değişebilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here