Şerit Takip Sistemi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Teknolojinin ilerleyişi otomobillerdeki sürücü hataları kaynaklı kazaların da azalmasına olanak sağlıyor. Otomatik fren sisteminden sonra kanaatimce en önemli güvenlik donanımı olan şerit takip sistemi nedir sorusuna bu yazımızda cevap veriyoruz.

Şerit Nedir?

Öncelikle temel olarak şerit kavramını açıklayalım. Kelime anlamı olarak kara taşıtlarının güvenli olarak ilerleyebileceği yolun çizgiler ile ayrılmış olan bir kısmı olarak tanımlayabiliriz.

Şerit Takip Sistemi Nedir?

Genellikle üst donanım araçlarda opsiyonel sunulan bu sistem aracın şeritten kontrolsüz biçimde çıkması sonucu oluşabilecek potansiyel kaza riskini azaltır.

Şerit Takip Sistemi Nasıl Çalışır?

Sistem otomobillerde özel bir kamera ve yazılım vasıtası ile sürekli olarak yol üzerindeki şeritleri takip eden ve sinyal kullanılmadan şerit değiştirilmesi halinde devreye girer. Modele göre farklılık göstermekle birlikte sesli uyarı, direksiyonun titremesi şeklinde sürücüye geribildirim veren sistem aracın direksiyonuna yön vererek aracı şeridine sokabilir.

Her yıl binlerce trafik kazasının hatalı şerit değiştirme sebebi ile olduğunu düşündüğümüzde hayat kurtarıcı bir donanım olduğunu söyleyebiliriz.

Genellikle yukarıda gördüğünüz şekilde bir buton ile aktif edilen şerit takip asistanı, dikiz aynasının önünde bulunan bir kamera ile sürekli yoldaki şeritleri analiz eder. Bazı modellerde sadece sesli ve titreşimli uyarı yapan sistem bazı araçlarda direksiyon hareketi ve hatta frenleme dahi yapar.

Şerit takip sistemi yoldaki çizgilerin belirgin olmadığı durumlarda, kar, yağmur ve sis gibi görüşü etkileyen hava durumlarında verimli çalışamazlar. Ayrıca sistem genellikle 40-50 km gibi hızlardan sonra çalışmaya başlıyor.

Şerit Takip Sistemi Sonradan Takılır Mı?

Çok sık sorulan sorulardan biri de sonradan şerit takip asistanı montajı olmakta. Otomobilin motor beyni, direksiyon sistemi ile beraber çalışan bu sistemin sonradan takılması maalesef mümkün değil. Ancak üst donanımında bu opsiyonun bulunduğu modellerde yetkili servis tarafından takılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Geleceğin Teknolojisi:Elektrikli Otomobiller

Ancak şerit takip sistemi fiyatlarının da bir hayli yüksek olduğunu belirtelim.

Şerit Takip Sistemi Olan Arabalar

Ülkemizde de satışa sunulan C segment ve üzeri birçok otomobilde şerit takip asistanı opsiyonel olarak sunulmakta. Peugeot’un 308, 508, 3008 modelleri, Volkswagen’in Golf, Passat, Arteon modelleri, Opel’in Astra ve İnsignia modellerinde opsiyonel olarak şerit takip sistemi olan araçlar arasında.

Yazı Özeti
Şerit Takip Sistemi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey
İçerik
Şerit Takip Sistemi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey
Açıklama
Genellikle üst donanım araçlarda opsiyonel sunulan bu sistem aracın şeritten kontrolsüz biçimde çıkması sonucu oluşabilecek potansiyel kaza riskini azaltır. 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here