Geleceğin Teknolojisi:Sürücüsüz Otomobiller

Eskiden otomobillerde en teknolojik şey genelde teyp olurdu. Küçükken, bindiğim arabaların teyp kısmına bakardım ve oradan arabanın değer analizini dahi yapardım kendi çapımda. O zamanlar böyle devasa büyüklükteki hard-diskler, flash bellekler yok tabi, hatta CD bile lüks o zamanlar çünkü CD sürücü üst model arabalarda olurdu. Kaset doldururduk arabada istediğimiz müziği radyoda beklemeden çalabilmek için.

sürücüsüzotomobiller

Daha sonraları CD çalarlar çıktı, sonra görüntülü ses sistemleri derken artık baktığımız arabaların hemen hemen hepsinde bir tablet bilgisayar büyüklüğünde ekran var. Bu ekran üzerinden navigasyon, müzik vs. yönetimi, araç yönetimi ve park asistenı( geri görüş kamerası vs.) yönetiliyor. Park asistanı demişken Ford’un yayınladığı ilk reklamı çoğumuz biliriz. İki araba arasına otomatik park yapan bir Focus. Bu teknolojiyi gördükten sonra artık otomobillerin trafikte gidebilmek için bize ihtiyacı olmayacağını düşünmeye başlamıştım. Daha sonra Audi’nin yapmış olduğu sürücüsüz park sistemi benim bu düşünceye tamamen inanmamı sağladı.

audisürücüsüzotomobil

Bu teknoloji otomobilin etrafındaki birçok kamera ve bildiğimiz park sensörleri yardımı ile gerçekleşiyor ve otomobil sahip olduğu sensör ve kameralar sayesinde sorunsuz bir şekilde park işlemini gerçekleştiriyor. Tüm bu gelişmeleri görürken Google’ın sürücüsüz otomobil üzerindeki çalışmalarında sona yaklaştığını öğrendim ve artık akan trafikte test ettiği haberlerine denk geldim. Artık sürücüsüz otomobiller yavaş yavaş yaygınlaşıyor ve bu teknoloji için dünyanın en büyük şirketlerinden Google büyük destek vermekte. Ayrıca Alman devi Mercedes ve Audi bu teknoloji üzerinde birçok çalışma yapıyor ve önümüzdeki yıllarda gerçek anlamda sürücüsüz otomobilleri piyasaya çıkacak.

mercedessurucusuzotomobil2

Büyük ihtimalle önümüzdeki yıllarda yollarda bol bol sürücüsüz, bilgisayar desteği ile yol olan otomobil göreceğiz. Her ne kadar Google’ın sürücüsüz otomobili kaza yapmış olsa da istatistik olarak daha az kaza yapma riski taşıyan bu otomobiller daha güvenli, daha düzenli ve büyük ihtimalle yeni nesil otomobiller elektrikli motorlara sahip olacağı için daha sessiz olacaklar. Henüz sürücüsüz otomobillerin fiyatları ile ilgili bir açıklama olmasa da markaların açıklamalarına göre abartılı bir fiyat farkı olmayacak.

İlginizi Çekebilir  Volkswagen'den V-Charge'a Destek

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here