Otomatik Park Sistemi Nasıl Çalışır?

Bilgisayar sistemlerinin bu kadar gelişmesi, araç teknolojilerinin de buna paralel yükselmesi birçok yeniliği beraberinde getiriyor.

Geçen yıllarda Ford’un büyük bütçeler ayırarak reklamlarda vs. otomatik park sistemini duyduk. Neredeyse alanında ilk olan bu donanım, Ford’un reklamını yaptığı otomatik park sistemini kullanmak için aracın konsolunda bulunan park düğmesine basmak ve uygun bir park yeri bulmak gerekiyor. Daha sonra aracınız vitesleri değiştirmeniz için ikaz veriyor  ve gaz fren ayarını siz yapıyorsunuz. Ancak tüm manevralarını araç kendisi ön ve arka tamponlarda bulunan altışar park sensörü ile yapıyor.

Ford’un akıllı park sistemi için hazırlamış olduğu iddialı bir reklam.

Otomatik Park Sistemi Nasıl Çalışır?

Sistem, aracın önünde ve arkasında bulunan optik sensörler ve bu sensörlerin bağlı olduğu bir kontrol ünitesi ile çalışmakta. Normal park sensörlerine ek olarak aracın tampon köşelerine de eklenen sensörler otomobilin manevra yapmasını sağlıyor. Ayrıca kontrol ünitesi otomobilin direksiyon kutusu ile de koordineli çalışarak tekerleklere dönüş hareketi verebiliyor.

Otomatik Park Sistemi Sonradan Takılabilir Mi?

Yeni sayılabilecek bir teknoloji olması ve kapsamlı bir donanım olması sebebi ile otomatik park sistemini sonradan taktırmak pek olası değildir. Tüm optik sensörlerin orijinal gibi tampona yerleştirilmesi, kontrol ünitesinin satın alınması ve montajı oldukça maliyetli ve zahmetlidir.

Otomatik Park Sistemi Olan Arabalar

2019 itibari ile birçok otomobilde park asistanı opsiyon olarak sunuluyor. Ford Fiesta, Focus, Mondeo modellerinde, Mercedes A ve CLA serilerinde otomatik park asistanı bulunuyor. Üst segment modellerin ise neredeyse tamamında bu donanım opsiyon olarak sunuluyor.

Şu anda birçok araçta bu park teknolojisi opsiyon olarak sunulmakta. Ancak kullanımı biraz zahmetli ve de park için büyük alan aradığından dolayı çok fazla tercih edilmemekte.

İlginizi Çekebilir  İntercooler Nedir? İntercooler Arızası Nasıl Anlaşılır?

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here