Araba Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomobillerde genellikle birkaç yılda bir klima gazı eklenmesi dışında pek bakıma ihtiyaç duymayan kabin soğutma sistemleri arıza yaptığında ciddi maliyetler ortaya çıkmaktadır.

Klima kompresörü, motorun V kayışından aldığı güç ile dönen ve içerisindeki gazı hareket ettirerek kabin içerisine soğuk hava sağlayan parçadır. Kapalı bir sistem olan kompresör oldukça pahalıdır ve arızası durumunda yüksek masraf çıkarabilir.

Klima sistemi parçaları sadece iç soğutmayı sağladığından motor devirdaim pompası ile vs. alakası yoktur ve arızası durumunda ısıtma sistemi çalışmaya devam eder.

klima kompresörü

Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Klima kompresörü arızası sürücü tarafından kolayca anlaşılabilir. Parça arıza yaptığında aşağıdaki belirtiler ile bu durumu kolayca anlayabilirsiniz;

  • Klima çalışınca araç stop ediyorsa kompresör aşırı güç çekiyor veya v kayışınızda problem olabilir.
  • Aracın içerisinde A.C tuşuna bastığınızda soğuk hava gelmiyorsa
  • Klimayı açtığınızda rölanti yükseliyor, yakıt tüketimi artıyor ancak hava gelmiyorsa
  • Klima açılınca bir bilyanın sürtme sesine benzer sesler geliyorsa(ıslık sesine benzetilebilir)

kısaca aracınızda klimayı açtığınız halde klima çalışmıyorsa ilk olarak şüphelenmeniz gereken parça klima kompresörü olmalıdır. Klima kompresörü arızasının yanında diğer ihtimalleri de aşağıda anlatacağız.

Aşağıda klima kompresörünün nasıl çalıştığını gösteren animasyonu inceleyebilirsiniz.

Arabanın Klimasının Çalışmama Sebepleri

  • Klima gazı bitmesi: Özellikle yaşlı araçlarda sık sık biten klima gazı kompresörün devreye girmesini engeller. Aracınızın klimasını kış aylarında dahi ayda 2-3 kez açmanız eğer sistemde kaçak yoksa gazın uçmasını engelleyecektir.
  • Klima Sistemindeki Borularda Kaçaklar: Onlarca parçadan oluşan klima sistemindeki borular zamanla bozulabilir, delinebilir. Zamanla pas, kir vs. sebebiyle bozulan klima boruları özel sıvılar ile test edilmeli ve kaçak olan kısım değiştirilmelidir. 
  • Klima Müşürünün Bozulması: Kompresörün çalışmasını sağlayan bu parça arızalandığı zaman sistem devreye girmeyecektir. Yapılan kontrolde gaz yeterli seviyede ve borularda kaçak yoksa müşür değiştirilerek sorun çözülebilir. Nispeten ucuz ve işçiliği kolay olan bu parça arıza durumunda mutlaka kontrol edilmelidir.
  • Klima Kontrol Ünitesi Arızaları: Arabaların iç kısmındaki klima kontrol tuşları sık sık arızalanabilmekte. Özellikle sıcak-soğuk geçişini sağlayan tuş arızalandığında klima soğuk tarafına çevrilmesine rağmen soğutma yapmamakta ve kompresörün arızalandığı düşünülmektedir. Kontrolü oldukça kolay olan bu parçayı arıza durumunda mutlaka incelemelisiniz. Bu arıza genelde analog klimaya sahip araçlarda görülmekte.
İlginizi Çekebilir  Far Ampülü Değiştirme (Detaylı Anlatım)

Klima Kompresörü Ses Yapıyor

İçerisindeki hareketli parçalar ve yüksek devirde çalışması sebebiyle arıza durumunda ses yapabilen bu parça, V kayışı, debriyaj sistemi ve alt takımdan gelen sesler ile karıştırılabilir.

Klima kompresörünün ses yapıp yapmadığını anlamanın en iyi yolu araç çalışırken ve hiç ses yokken a.c tuşuna basılarak klimanın aktif hale getirilmesidir. Eğer ses başlar ise sorun klima kompresöründen denilebilir. Ancak eskimiş v kayışı da klima kompresörünün çalışması ile zorlanmaya başlayarak ses yapabilmektedir.

Araba Klima Kompresörü Tamiri

Kompresör içerisinde kasnak, mil, piston, valfler ve akışkan gaz bulunur. Klima kompresör arızaları genellikle gazın bitmesi ile oluşsa da bu hata giderildiğinde de çalışmıyorsa tamir veya onarımı gerekir.

Pahalı ve hassas olan bu parça çoğu zaman tamir edilemez. Sıfır fiyatlarının da çok fazla olması nedeniyle genelde klima kompresör tamiri yerine çıkma parça ile değişimi önerilmektedir.

Araç Klima Kompresörü Neden Bozulur?

Kaza, aracın altını vurma gibi durum sonrası kompresörün darbe alması, polen filtresinin düzenli olarak değiştirilmemesi, kullanım kaynaklı parçanın ömrünü tamamlaması gibi durumlarda kompresör arızalanabilmektedir.

Yazı Özeti
İçerik
Araba Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır?
Açıklama
Klima açıldığı halde içeriye soğuk hava gelmiyorsa, klima çalışırken motor rolantisi yükselmiyorsa klima kompresörü arızası olma ihtimali yüksektir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here