Araç Satın Almak Yerine Kiralamanın 8 Avantajı

Otomobil fiyatları son yıllarda yükselen kur nedeniyle ciddi bir artış gösterdi ve bu da sıfır araç pazarını oldukça daralttı. Bireysel kullanımda ikinci el araç kullanımı nisbeten problem teşkil etmezken kurumsal / ticari kullanımda yeni otomobil kullanımı daha kaçınılmaz oluyor. Özellikle firmalar, araç alımın başlangıçta pahalı olması, rutin bakım ve vergi gibi giderler için zaman ve maliyet kaybı sebebiyle kiralamaya yönelmiş durumda. Bireysel kullanıcılar için de dönemsel ihtiyaçlarda Denizli Araç Kiralama hizmeti çok daha avantajlı durumda. Bu yazımızda araba satın almak yerine kiralamanın avantajlarını anlatacağız.

araba kiralamanın avantajları

  • Yeni Model Araç Kullanma Olanağı

Neredeyse tüm kiralama şirketleri yeni araçlar ile müşterilerine hizmet vermektedir. Her araç kiralama firması en yeni araçları filosunda bulundurmak ister, zira bu sektörde yeni araçlarla hizmet vermek gerek rakipler gerekse müşteri gözünde firmaya seçkin firma imajı katan en temel faktörlerden. Yeni araçların daha az arızalanması, düşük yakıt tüketimi ve yüksek konfor sunmaları hem tüketiciye hem de firmaya avantajlar sağlamaktadır. Satın almak için çok yüksek bedeller ödemeniz gereken otomobilleri kiralayarak uygun fiyatla kullanmanız mümkün. Satış bedeli 2020 şartlarında 100.000 TL olan B segment bir aracın kirası şu an yaklaşık 150 TL civarındadır. Şüphesiz arada uçurum gibi bir fark ve bu fark bile başlı başlına araç kiralamayı daha cazip hale getiriyor. Örnek olarak Denizli Rent a car araç filosu sayfasını inceleyerek yeni modelleri görebilir, kendiniz de sıfırı çok pahalı olan araçların oldukça cazip kira bedellerine sahip olduğunu görebilirsiniz.

  • Kasko, Sigorta gibi Ek Maliyetler Yok

Yeni bir otomobil satın aldığınızda trafik sigortası, kasko gibi birçok maliyeti üstlenmeniz gerekir. Eğer kredili alım yaptıysanız zorunlu trafik sigortasının yanı sıra kasko da sizin için zorunlu hale gelir. Ortalama B segment bir otomobil için 2020 yılında kasko ve sigorta gideri yaklaşık 2.500 TL olup kaza geçmişinize göre bu daha yüksek meblağları da bulmaktadır. bulmaktadır. Kiralama yaptığınızda aracınız rent a car kaskosuna sahip olacağından bu harcamaları yapmanıza gerek kalmayacaktır. Dilerseniz ful kasko ile kiraladığınız aracın kasko kapsamını da genişletebilirsiniz. Üstelik rent a car kasko sisteminde kasko ücretleri kaza geçmişinize bağlı olarak dalgalanma göstermeyecektir.

  • Aracınız Arıza mı Yaptı? Hiç Sorun Değil
İlginizi Çekebilir  Aracın Çok Sesli Çalışmasının Nedenleri Nedir?

Aracınız arıza yaptığında eğer garantisi de yoksa ciddi para ve zaman harcayarak bu sorunu gidermeniz gerekir. Ayrıca arızanın boyutuna göre birkaç güç araçsız da kalabilirsiniz. Şüphesiz bir saatin bile değerli olduğu ve iş hayatının oldukça hızlı aktığı günümüzde burada en büyük handikap zaman kaybı ve araçsız kalmaktır. Kurumsal bir Denizli Rent A Car firmasından kiralama yapmanız durumunda ise arıza durumunda firma size ikame araç verecek ve tüm arıza işlemlerini üstlenerek sizi zaman ve paradan tasarruf ettirecektir.

  • Periyodik Bakım ve Lastik Masrafı Yok

Otomobillerin en az yılda bir kez veya yeni otomobiller için 20.000 kilometresi dolduğunda, eskiler için 10.000 kilometre dolduğunda periyodik bakıma girmesi gerekir. Aracın modeli ve motoruna göre ortalama 1000-2000 TL maliyeti olan bu bakım, kiralama şirketi tarafından üstlenilmektedir. Üstelik bu sadece 10.000 veya 20.000’de yapılan bakım olup filtre yağ değişimi gibi primer işlemleri kapsamaktadır. 50.000 ve 90.000 gibi daha büyük bakımlarda buji değişimi, triger seti değişimi gibi ek kalemlerin eklenmesi bu maliyeti daha da şişirmektedir. Ayrıca kira sözleşmenizde dahil edilmişse, kış aylarında kar lastiği değişimi de Denizli Oto Kiralama firması tarafından ücretsiz yapılacaktır. Lastik fiyatlarının da bir hayli yükseldiğini ve ciddi bir ek maliyet oluşturduğunu burada belirtelim.

  • Muayene ve Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemenize Gerek Yok 

Aracınızı iki yılda bir muayeneye götürmeniz ve yaklaşık 500 TL ücret ödeyerek 1 gününüzü bu işleme ayırmanız gerekir. Maliyetinin yanı sıra daha önce de belirttiğimiz gibi bir gününüzü bu iş için ayırmanız da en az maliyeti kadar can sıkıcı. Öyle ki sadece bu işi üstlenen trafik takip büroları bile mevcut. Ayrıca yıl içerisinde de aracınızın motor hacmine ve model yılına göre iki dönem MTV ödemeniz gerekir. Yeni araçlarda MTV daha yüksek çıkmaktadır. 2020 şartlarında B segment 1.4 motor bir 2020 model bir aracın 6 aylık MTV’si yaklaşık 950 TL’dir. Kiralık araçlarda Denizli Araç Kiralama firması bu maliyetleri üstleneceğinden sizin tek yapmanız gereken aracınızı kullanmak olacaktır..

  • Araba Satın Almaya göre Çok Daha Uygun
İlginizi Çekebilir  En Sık Rastlanan Araba Arızaları Nelerdir?

Güncel otomobil fiyatları göz önüne alındığında araç kiralamak oldukça mantıklı görünüyor. Örnek olarak Denizli araç kiralama fiyatları sayfasını incelediğimizde günlük 110 TL’ye bile araç kiralamak mümkün. Bu fiyatlar yıllık sözleşmelerde, uzun vadeli kiralamalarda veya filo kiralama seçeneklerinde daha da düşebilmekte. Bugünün şartlarında yüzbin lira aylık neredeyse 2.000 TL mevduat getirisi sağlamaktadır. Uzun vadeli veya filo kiralamalarda sadece mevduat getirisi ile yeni model bir araca binmeniz mümkün.

  • Kaza ve Yıpranma Sebebiyle Aracınızın Değeri Düşmez

Aracınız ile bir kaza yaptığınızda vs. yapılan onarım sonrasında değeri düşecektir. Diğer yandan kullanım sonrasında aracınız eskiyecek ve 2.el değeri azalacaktır. Denizli Rent a Car firmasından kiraladığınız otomobilde ise bunları dert etmenize gerek kalmaz.

  • KDV Bedelini Gider Olarak Gösterebilirsiniz

Kiralamış olduğunuz aracınızın faturasındaki kdv tutarını şirketinize gider olarak gösterebilirsiniz. Bu şekilde gelir vergisinden de belirli bir oranda muafiyet sağlayabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here