Şaft Bozuk Olursa Ne Olur? Şaft Nedir?

Ülkemizde genel olarak önden çekişli otomobiller sıklıkla tercih edildiği için şaft, şaft arızası hakkında pek fazla bilgi edinmek maalesef mümkün olmuyor.

Şaft Nedir?

Şaft nedir? sorusuna; arka tekerden itişli olan otomobillerde öndeki motordan gelen dönüş kuvvetini arkadaki diferansiyele aktaran uzun mile şaft denir, şeklinde yanıt verebiliriz.

Kardan mili olarak da adlandırılan şaft, otomobil için oldukça önemli bir parçadır. Bir şasi parçası gibi aracın yol tutuş ve dengesine de ciddi oranda katkı sağlayan kardan mili arıza durumunda aracın yol tutuşunu bozabilir ve hatta yolda kalmanıza sebep olabilir.

Şaft Bozuk Olursa Ne Olur?

Bir aktarma organı olan şaft arıza yaptığında aracınızda kolayca fark edebileceğiniz arızalar ortaya çıkacaktır. Şaft bozuk olursa karşınıza çıkabilecek arızalar;

  • Sürekli olarak dönen ve ciddi güç altında çalışan şaft arıza yaptığında aracın altından gaza basıldığında rahatsız edici sesler gelir.
  • Bu sesler özellikle şaftın ilk hareket ettiği kalkış sırasında ve şaftın duracağı an yani aracın durdurulduğu anda ciddi oranda artar.
  • Eğer şaftın balansı bozuksa araçla gaza bastığınızda aracın yol tutuşu bozulabilir, kayma eğilimi gösterebilir.

Şaft Tamir Edilebilir Mi?

Oldukça kaliteli çeliklerden imal edilen şaftlar, daha rahat dönüş yapabilmesi için içi boş olacak şekilde tasarlanmıştır. Olası alttan alınan hasarlar, kaza durumunda şaftın biçiminin bozulması durumunda genellikle şart çıkma parça ile değiştirilir. Hasar görmüş şaftın onarımı genellikle mümkün olmaz.

Ancak balansı bozuk, daha önce hasar almamış şaftlar özel cihazlar ile tekrar balanslı hale getirilebilmektedir.

Şaft Arabanın Neresindedir?

Otomobillerde kaputun bitiminden arka tekerlere kadar aracın altında uzanan çelik boruya şaft denir. Genellikle araç lifte kaldırıldığında şaft açık şekilde görülebilir. İç kısımda da ön kısımda vitesin altında ve arka orta koltuğun altından geçecek şekilde şaft konumlandırılır. Araçların arka koltuğunun orta zeminlerinde içeri doğru çıkıntının olması da “şaft boşluğu” olarak adlandırılmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Göz Kusuru Olan Kişiler Ehliyet Alabilir Mi?

Şaft Hangi Arabalarda Bulunur?

Önden çekiş sistemine sahip otomobilde şaft bulunmaz. Bu araçlarda akslar motorun iki yanından çıkarak tekerleklere bağlanır ve güç bu şekilde aktarılır. Arkadan itişli otomobillerde motor önde ve çekiş tekerleri arkada olduğu için motorun ürettiği güç şaft aracılığı ile aktarılır. Ayrıca 4×4 çekiş sistemine sahip araçlarda da şaft bulunur.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here