Çıkma Araç Motoru Nedir?

Son zamanlarda artan vergiler dolayısıyla sıfır araç fiyatları da doğrudan etkilenerek artıyor. Bu sebepten ötürü de araç almak isteyenlerin öncelikli tercihi ikinci el araçlardan yana oluyor. Çoğu ikinci el aracın da kullanımdan dolayı motorları kısa ömürlü olmakta. İkinci el araç almak isteyen insanlar genellikle motorlarında sorun yaşamamak için motorlarını değiştirerek daha uzun süreli bir kullanım sağlamak istemekteler.

Büyük hasarlar alarak kaza yapan araçların nispeten daha az ya da hiç hasar almadan kalan kısımlarının harici olarak satıldığı durumlarda bu satılan parçalara çıkma ismi verilmektedir. Tam olarak buradan yola çıkarak çıkma araç motoru’ da diğer kısımlarında hasar olan ama motoru sağlam olarak kalabilmiş araçların motorlarına denir.

Çıkma Araç Motoru Neden Tercih Edilir?

Araçlarını tamir etmek isteyen ama bunun için bütçeleri kısıtlı olan insanların genelde ilk tercihi çıkma motorlar olmakta. Genellikle büyük kazalar sonrasında bile çok az hasarlar alarak kurtarılabilecek kısım olan motorlar Sandık Motorlardan çok daha uygun fiyatlarda olmakta.

Eski ve klasik araçların da yenileme işlemleri için genellikle çıkma motorlar kullanılıyor. Bunun asıl sebebi çıkma araç motorlarının uygun olmasının haricinde bu araçlarının sıfır motorlarının artık üretilmiyor olması yatıyor.

Sandık Motor Nedir?

Çıkma Motorun ne olduğunu araştırmaya başladıktan sonra karşınıza bir de Sandık Motor tabiri çıkacaktır. Sandık motor aracın üretildiği fabrikadan üzerinde eksiksiz bütün parçalarıyla birlikte kullanıma hazır olduğu motor çeşididir.

Sandık motor çıkma motorlarda genellikle daha pahalıdır. Ama sandık motorlar daha önce kullanılmamış o yüzden de hem garanti noktasında hem de uzun ömür noktasında çıkma motorlara göre daha avantajlıdır.

İlginizi Çekebilir  Yeni Porsche Cayenne Tamamen Elektrikli Olarak Gelebilir

Sandık Motor Neden Tercih Edilir?

Sandık motorlar, kullanıcı kaynaklı hatalardan ya da kazalardan sonra motoru arızalanan ama tamiri mümkün olmayan, genellikle daha yeni model, araçların motorlarının yenisiyle değiştirilme ihtiyacından dolayı tercih edilmektedir.

Sandık motorların bir diğer tercih sebebi de otomobil sporlarında aracın kendi motorunun yeterli gelmediğinin düşünülmesidir. Bu düşünce sonucunda aracın içerisine sığabilecek daha güçlü bir motorla değiştirilmesi işlemi yapılır.

Sandık Motorla Çıkma Motor Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sandık motor fabrikada üretilip her hangi bir araca takılmadan harici olarak satılan motorlar, Çıkma Motorlar ise başka bir araca çıkarılmak üzere bir araçtan çıkarılan motorlardır. Sandık motorlar çıkma motorlara nazara daha pahalıdır.

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here