Dikiz Aynası Nasıl Tamir Edilir?

Dikiz aynası, sürücünün aracını rahatlıkla görebilmesi için kullanılır. Araba kullanmaya yeni başlayan sürücüler için dikiz aynası çok önemlidir.

Güvenli ve kazasız bir trafik akışı için diğer sürücülerle iletişim kurmanızı sağlayan dikiz aynaları aracın en önemli kısımlarından bir tanesidir. Dolayısıyla, gevşemiş ya da kırılmış dikiz aynalarını tamir etmek çok önemlidir.

Dikiz Aynası Tamir Etme

Dikiz aynası nasıl tamir edilir? Sorusuna gelecek olursak, gevşemiş ve araç hareket halindeyken sürekli bozulan dikiz aynalarınızı öncelikle bağlı olduğu yerden sökmeniz gerekmektedir. Dikiz aynasının problemi nedir öğrenebilmeniz için yapacağınız ilk adım bu olmalıdır. Gevşekliğin sebebi çoğunlukla iç kısımdaki çatlaktır. Dikiz aynasına zarar vermemek için yukarıdaki plastiği yavaşça aşağıya doğru çekerek dikiz aynasını yerinden çıkartmalısınız.

Daha sonra düz bir tornavida yardımıyla, dikiz aynasını ortadan ikiye ayırmanız gerekmektedir. Aynanın olduğu kısmı kenara koyup diğer parçayı tamir etmelisiniz. Dikiz aynasını araca bağlayan kısmı ayırmanız için yine düz bir tornavida yardımıyla ortadaki yayı ittirmelisiniz. Topuzu oradan söküp, yayın olduğu kısmı elinize almalısınız.

Sorun büyük ihtimalle o kısımda olacaktır. Çatlağı onarabilmeniz için ufak, metal bir boru bulup boruyu topuzu taktığınız yere takmalısınız. Daha sonra metal borunun boyunu kısaltmalısınız. Çatlak kapanacak ve dikiz aynanız artık gevşek olmayacaktır. Dikiz aynanızı açtığınız şekilde geri kapatıp yerine oturtabilirsiniz.

Dikiz Aynası Ne İşe Yarar?

Dikiz aynası bir aracın en önemli kısımlarından bir tanesidir. Bunun nedeni:

  • Diğer sürücülerle iletişim halinde olmanızı sağlar.
  • Güvenli bir trafik akışının en önemli unsurlarındandır.
  • Arkadaki araçla aranızdaki mesafeyi korur.
  • Sürücüler birbirlerini kolaylıkla görür.

Bu sebeplerden ötürü, gevşemiş veya bozuk dikiz aynalarınızı en kısa sürede tamir etmeniz veya tamir ettirmeniz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir  SsangYong Rexton Geliyor

Araçta Dikiz Aynası Hangisidir?

Dikiz aynası, iç ve dış dikiz aynası olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İç dikiz aynası aracın içinde bulunmaktadır ve aracın arka kısmını görmenizi sağlamaktadır. Dış dikiz aynaları ise sollamaya geçen araçları, aracın sağında veya solunda bulunan herhangi bir şeyi görmenizi sağlamaktadır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here