Çıkma Kaporta Nedir?

Öncelikle kaporta nedir sorusuna cevap verilirse kaporta otomobil veya kamyonlar da motoru örten açılıp kapanabilen kapakta içinde olan taşıtın sac bölümüdür. Yani kısaca araçların sac bölümüne denir. Kaportaya aracın kıyafeti de diyebiliriz.

Kaporta malzemesi alüminyum ve karbon fiberden oluşur. Bu malzemeler hafif ve sağlamdır. Kaporta tamirleri vardır. Bu tamirlerden biri boya hasarlı kaporta yani göçük düzeltme işlemi gibi tamir vardır. Bu tamir ezik, çizik, vuruk gibi hasarların düzeltilmesidir.

Bu tamirlerden biride çıkma kaporta nedir? Sorusuna cevap vererek yapılabilen bir tamirdir. Çıkma kaportalar kısaca kazalı araçlardan kalan sağlam kaportanın değerlendirilmesine verilen addır.

Çıkma Kaporta Nasıl Kullanılır?

Çıkma kaporta hasarlı veya kaza geçiren bir aracın kaportasının çıkarılıp malzeme ihtiyacı yani kaporta ihtiyacı duyan bir araca takılması ile kullanılır.

Çıkma Kaporta Neden Kullanılmalıdır?

Çıkma kaporta hasarlı ve kazalı araçlardan kalan yedek parça olduğu için geri dönüşüme katkı sağlamak amacıyla kullanılabilir. Ülkemize oto parçaları ithal edildiği için çıkma kaporta parçası veya çıkma ürünler kullanınca ülkeye ithal anlamda katkı sağlamış ve ithal mal girişini engelleyip katkı sağlarız.

Çıkma Kaporta Nasıl Anlaşılır?

Çıkma kaportayı şöyle anlayabiliriz;

  • İlk olarak bütün otomobillerin veya birçok otomobilin kaporta parçalarının üzerinde üretim tarihi yer alır.
  • İkinci olarak bu tarihi aracın üretim tarihi ile karşılaştırır ve bu tarihin aracın üretim tarihinden önce veya sonra olduğunu görürsek aracın kaportasının çıkma kaporta olduğunu anlayabiliriz.

Çıkma Kaporta Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle bir kaporta alırken birçok hususa dikkat edilmelidir. Bu hususlardan önce çıkma kaporta orijinal parçalara göre maliyet ve geri dönüşüm açısından faydalı olduğu için tercih edilir. Bu tercih sonucunda da kimse hata yapmak istemez.

İlginizi Çekebilir  Renault'un en yenisi Haziran'da geliyor..

O yönden bu hususlar şöyledir;

  • Aracın modeli ve yılı ile aynı olabilecek çıkma kaportalar tercih edilmelidir.
  • Kaporta da eğik, büzük, çizik gibi sorunlar olmadığına dikkat edilmelidir.
  • Alınan kaportanın aracın rengi ile aynı olması gerekir.
  • Çıkma parça alırken montajda da herhangi bir sorun olmamalıdır.

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here