Araçtaki Aydınlatma Sorunlarının Giderilmesi Neden Önemlidir?

Araçtaki aydınlatma sorunu yolları iyi görmemeye, dolayısıyla kazalara sebep olur. Araçtaki aydınlatma sorunlarının giderilmesi neden önemlidir? Sorusunun cevabı kazalara sebep olacak olmasıdır. Araçtaki ışıkların kalitesi, rengi de bu sebepten ötürü çok önemlidir. Yolları ne kadar iyi görürseniz o kadar az kaza riskiniz olacaktır.

Aydınlatma Kalitesi Aracın Yolu İyi Aydınlatmasıyla Ölçülür

Işık şiddeti ve ışık akısı sık sık birbirleriyle karıştırılır. Bu iki kavram birbirlerinden çok farklıdır dolayısıyla kavramları karıştırmamak çok önemlidir. Bazı ampul testlerinde bile ışık akısı karşılaştırılır ve yanlış sonuçlara varılır. Araç aydınlatmasında, yoldaki ışık şiddeti, güvenlik açısından çok önemlidir. Aydınlatma kalitesinden bahsedildiğinde, aracın yolu iyi aydınlatıyor olması önemlidir. Yani fardaki ışık kaynağının yolu nasıl aydınlattığı değerlendirilmelidir.

Araçtaki Aydınlatmaların Renklerinin Önemi

İyi ışık, iyi kontrast iyi görüş için çok önemlidir. Kontrast eğer çok düşük olursa, yoldaki nesneleri net bir şekilde algılamak ve ayırt etmek zorlaşır. Araç sürücüleri, gözlerini yoldan ayırmasalar, yol kenarındaki bir trafik işaretine ya da yayaya, bisiklet sürücüsüne odaklasalar bile o an tehlikeyi anlamayabilirler veya gerekli manevrayı yapamayabilirler. Bu nedenle doğru ışık, doğru sıcaklık ve kontrast araç sürücüsü için çok önemlidir.

Araç Aydınlatma Işık Kaynakları Nelerdir?

Araç aydınlatması ve kullanılan ışık kaynaklarının kalitesi güvenli bir sürüş için hayati önem taşımaktadır.

Araç aydınlatma ışık kaynaklarından bazıları:

  • Ampul
  • Halojen ampul
  • Gaz deşarj ışık kaynakları bu ışık kaynaklarını kullanarak aracınızı aydınlatabilir ve kaza riskini en aza indirebilirsiniz.

Işık Kaynağı Kalitesinden Ödün Vermeyin

Araç üreticileri, sürüş güvenliği açısından kaliteye çok önem vermektedir. Firmalar, ışık kaynağı üreticisinin en yüksek standartları karşılamasını istemektedir. Araçta ışık kaynağı çok önemlidir, çünkü ışık kaynağındaki en ufak bir sorunda far yüksek verimli bir şekilde çalışmayacaktır.

İlginizi Çekebilir  Köklü İkinci El Otomobil Sitesinden Alışveriş Dikeyi

Far yüksek verimli çalışmadığı için yol yeteri kadar aydınlatılmayacak ve dolayısıyla sürüş güvenliği yeteri kadar sağlanmayacaktır. Aynı sorun ışık kaynaklarının orijinal yedek parçaları içinde geçerlidir. Bu ürünler kullanılarak far özelliklerinden yararlanılır ve kaliteli bir yol aydınlatması sağlanır

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here