Yolda Giderken Lastik Patlaması Nasıl Anlaşılır?

Kullanımı kolay ve zamandan tasarruf sağlayan ulaşım araçları arabalar olarak bilinmektedir. Fakat en çok kaza potansiyeli taşıyan ulaşım araçları da arabalardır. Bunun için de araç bakımlarının zamanında yapılması önemlidir.

Kazalara neden olan en önemli faktörlerin başında lastikler geliyor. Lastik bakımlarının aksatılmadan yapılması hayat kurtarır. Peki, lastik neden patlar, yolda giderken lastik patlaması nasıl anlaşılır? Lastik patladığında neler yapılmalı? Patlamış lastiğin zararları nelerdir?

Lastik Neden Patlar?

Araç lastiklerinin patlamalarına birçok faktör neden olabilmektedir.

Bu nedenlerden bazıları kısaca şöyledir;

  • Akla gelen ilk neden ani hava kaybıdır. Ani hava kaybının başlıca nedeni ise yabancı ve sivri cisimlerin lastiğe batarak hava basıncını azaltmasıdır.
  • Diğer bir neden ise lastiğin ağır ve hasar alıcı faktörlere maruz kalmasıdır. Bir çukur, tümsek veya bozuk, engebeli yollarda lastikler ağır hasarlara maruz kalabilir.
  • Mevsim şartlarına uygun olmayan lastiklerde patlamalar veya hasralar kaçınılmazdır.

Önemli olan lastik patladığında soğukkanlı hareket etmektir.

Hareket Halinde Patlamış Lastik Nasıl Anlaşılır?

Patlayan lastik sürücünün duyabileceği düzeyde ses çıkaracaktır. Bunun için sürücü çıkan sesten lastiğin patladığını rahatlıkla anlayabilirler. Olası bazı durumlarda sürücüler lastiğin patlama sesinin farkına varmadan yollarına devam edebiliyorlar.

Fakat patlamış bir lastikle araç daha fazla yolculuğa devam edemez. Çünkü aracın ağırlığı patlamış olan lastiğe doğru yüklenecektir. Patlayan tekerlek yolda sürtünerek araç içinde denge kaybına neden olur.

Lastik Patladığında Neler Yapılmalı?

Hareket halindeyken patlayan lastik sürücü için tehlikelidir. En ufak tereddüt veya panik halinde yapılan fren veya direksiyon kırma eylemi kazalara yol açabilir. Bunun için öncelikle sükûnet korunmalı ve araç güvenli bir alana çekilmelidir. Daha sonra araçtan inilerek patlayan teker kontrol edilmelidir. Yedek lastik varsa değiştirilmeli eğer yedekte lastik yoksa yardım çağırılmalıdır.

İlginizi Çekebilir  Lastik Fiyatlarını Belirleyen Temel Etkenler

Patlamış Lastiğin Zararı

Patlayan bir lastiğin araca olan zararları şunlardır;

  • Patlat bir lastiğin performansı düşüktür.
  • Tekerleğin jant kısmında büyük hasarlara yol açar.
  • Çelik jantlarda kırılmalar görülür.
  • Tekerleğin iç bölümündeki lastik ve teller hasar alır.

Öncelikli hedef araç bakımlarının eksiksiz olarak yapılması olmalıdır.

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here