Amerikalılar neden dizel otomobil kullanmaz?

p023x2bj

Avrupa’da sürücüler kendisi küçük ancak güçlü bir araç istediklerinde her zaman bir dizel satın alma imkanına sahip.

1.6 Turbo dizel motorlar emsali benzinli motorlara göre daha yüksek tork ve daha düşük yakıt tüketimi sunarlar. İngiltere’de yıl boyu satılan araçların neredeyse yarısı dizel olarak satılmakta. Avrupa’da da buna yakın bir tercih mevcut.

Ancak neden Amerikalılar dizel araç kullanımını bu kadar sevmiyor? Avrupa perspektifinden olaya bakarsak, Amerikalıların sürüş tarzı oldukça farklı ve hızlı giden, yüksek devirde kullanılabilecek araçları seviyorlar bu nedenle de bu beklentiyi karşılayabilecek tek motor türü olan benzinli motora sahip otomobilleri tercih ediyorlar.

Benzinli motorların yüksek performansı ve sürücüye verdiği sürüş zevkinin yanında saldığı yüksek emisyon da göz ardı edilemeyen türden. Bu nedenle Amerika’da son zamanlarda yapılan çalışmalara vs. baktığımızda elektrikli motorların ve dizel motorların pazar payının biraz daha arttığı görülmekte.

Ayrıca Amerika’nın ilerleyen yıllarda dizel kullanımını artıracağı tahminler arasında.

Ekleme: 2017 Temmuz verilerine göre Amerika’nın en çok otomobil satışı yapan markası Nissan olarak kayıtlara geçti. Nissan’ın satışlarının büyük kısmını ise elektrikli araçlar oluşturuyor. Artık artan emisyon krizleri ve çevreci olma isteği sebebi ile Avrupa’dan sonra Amerika’nın da elektrikli otomobilleri tercih etmeye başladığını görüyoruz.

İlginizi Çekebilir  123.000 Tesla Model S Geri Çağırıldı

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here