Audi: Geleceğin Yakıtı E-Dizel

Audi’nin son zamanlarda büyük önem verdiği ve büyük bütçeler ayırdığı projesi E-dizel yakıt sistemi ile ilgili testler Dresden’de başladı.

audinin-yeni-e-yakit-projesi-e-dizel

Dört ay önce üzerine yoğunlaşılan bu proje’de artık dönütler alınmaya başladı ve Dresden fabrikasında e-dizel üretimine başlandı. Sistemin günlük kullanım için uygun olduğunu, zararsız ve performanslı olduğunu gösterebilmek amacıyla Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Prof. Dr. Johanna Warka A8 3.0 TDI aracına 5 litre miktarında e-dizel’i yaklaşık 50 km boyunca test eden Warka performans konusunda herhangi bir kaybın olmadığını belirtti. Ayrıca hammadde olarak Co2’nin kullanımı ile e-dizel kullanımının doğayı koruma konusunda büyük bir adım olduğunu ekledi.

E-dizel yakıtın üretimi için gereken hammaddeleri söylemek gerekirse, su ve karbondioksit demek yeterli. Şuan biyogaz tesislerinde üretilen karbondioksit kullanıyor ancak yetkililer çok kısa bir süre sonra havadan karbondioksit alınabileceğini belirtiyor.

Audi yetkilileri ürettikleri e-dizel için şunları söylüyor. “Ürettiğimiz e-dizel yakıt havanın ve iklimin korunmasına katkıda bulunurken azalan petrolün de insanlar için tehlike yaratmasını önleyecek.” Ayrıca ürettikleri teknolojinin sadece kendi markaları için değil tüm otomobil markalarında kullanılması da düşünceleri arasında.

Dresden fabrikasında yapılan üretimin bu ay içerisinde 3000 litre olması bekleniyor ve bu rakamın zamanla artacağı belirtiliyor.

audi-e-yakit-e-ethanol-e-dizel-biyoyakit

Genel olarak bu şekilde olan E-dizel teknolojisi birçok Audi modelinde de kullanılacak. Şuan için sadece A8 ve A3 modellinde kullanılması planlanan e-dizel motor A8 için 100 km’de 5.9 litre yakıt tüketimi, A3 için ise 3.5 3.7 litre yakıt tüketimi ortalaması mevcut.

 

İlginizi Çekebilir  Audi'den Black Edition Hamlesi

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here