Klima Gazı Nedir? Klima Gazı Fiyatları

Otomobillerde bulunan klima sistemleri, bir kompresör ve özel gaz sayesinde araç içini soğuturlar. Bu soğutma işlemi özel klima gazları ile sağlanır. Bu madde ise zamanla azalabilir veya bitebilir. Bu durumda klimadan yeterli soğutma performansı alamazsınız.

klima sistemi

Klimanın Gazı Bittiğini Nasıl Anlarız?

Bu problem ile en sık karşılaşılma zamanları yaz başlangıcıdır. Soğuk aylarda uzunca bir süre kullanılmayan klimadaki gaz sistemde bir kaçak bulup eksilir ve otomobil sahipleri araç klima soğutmuyor şikayeti ile servise giderler.

Arabanızda klimayı açtığınızda kompresör çalışmaya başlıyor, a.c tuşu aktif hale geliyor, havalandırma kanallarından hava geliyor ancak soğutma olmuyorsa ilk şüphelenmeniz gereken nokta klima gazı olmalıdır. Her ne kadar kapalı bir sistem olsa da zamanla borularda meydana gelen kaçaklar vs. gazın eksilmesine yol açacaktır.

Klima Gazı Dolumu Nasıl Yapılır?

Yetkili servisler ve birçok özel serviste yapılabilen bu işlem oldukça basittir. Bu iş için üretilmiş özel bir cihaza otomobilinizin marka-model bilgileri girilir ve kompresöre bağlantı yapıldıktan sonra yeni oto klima gazı doldurularak eksik tamamlanır.

Aynı özelliklere sahip klima gazı dolumu yapılırsa ekleme yapılmasında bir sakınca yoktur. 

Aşağıdaki videoda klima gazı dolum işleminin nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

Oto Klima Gazı Dolumu Fiyatları

İşçilik olarak kısa sürede yapılabilen klima gazı dolum işlemi otomobilin klima sisteminin gaz ve yağ kapasitesine göre değişken fiyatlandırmaya sahiptir. Genel olarak binek B, C segment otomobiller için 2021 araba klima gazı dolum fiyatları 100-150 TL aralığında değişmekte. Çoğunlukla tüm firmalar yaz başlangıcında ciddi kampanyalar yaparak çok uygun fiyatlar ile bu işlemi yapmaktalar.

İlginizi Çekebilir  Lastik Kontrolü Nasıl ve Ne Zaman Yapılır ?

klima gazı değişim fiyatı

Klima Gazı Dolum Miktarları

Her arabada farklı üreticilerden ve farklı kapasiteye ait klima kompresörlerleri bulunur. Birkaç örnek verecek olursak;

Volkwagen Golf V modeli 525 ml klima gazı ve 180 cc klima yağı ile çalışır.

Daha üst segment olan ve daha büyük iç hacme sahip olan Volkswagen Passat ise 600 ml klima gazı ve 180 cc klima yağı kapasitesine sahiptir.

Siz de kendi aracınızın gaz hacmini internetten araştırabilir veya yorum kısmından bize sorabilirsiniz. Gaz hacmi klima gaz dolum fiyatını doğrudan etkilemektedir.

Klima Gazı Kaç Yılda Biter?

Bakımlı veya yeni bir araçta klima gazının eksilme miktarı çok azdır ve genellikle soğutma performansında bir eksiklik hissedilmez. Aracın yaşı ve klima kullanım oranına göre yeni araçlar için 7-10 yıl, diğer araçlar için ise 2-3 yılda bir klima gaz değişimi tavsiye edilmektedir.

Ancak genel anlamda “klima gazı ne kadar gider” sorusuna net bir yanıt verebilmek zordur. Kapalı sistem bir yerde bulunan gaz sağlam soğutma sisteminde eksilmez.

Klimanın Daha Uzun Süre Sorunsuz Çalışabilmesi İçin;

 • Kış günlerinde klimaya ihtiyacınız olmasa dahi en az ayda bir kez 5-10 dakika klimayı çalıştırın. Bu şekilde klima sisteminde oluşabilecek tozlar vs. azalır ve sistemdeki gaz aktif hale gelir.
 • Polen filtresini mutlaka her bakımda değiştirin. Eğer sürekli klima kullanıyor ve tozlu ortamlarda çok bulunuyorsanız 6 ayda bir polen filtresini değiştirmek sistemin ömrünü uzatacaktır.
 • Sıcak bir günde güneşte kalmış aracınıza biner binmez klimayı son kademede açmak sisteme verilen en büyük zararlardandır. Kompresör araç içerisindeki sıcak havayı da soğutmaya çalışacağından çok zorlanacaktır. Bunun yerine 1-2 dakika tüm camları açarak sıcak havanın dışarı çıkmasını sağlamalısınız.

Klima Gazı Dolumu Ne Sıklıkta Yapılır?

Kapalı sisteme sahip kompresörün içerisinde dolaşan klima gazının dolumu için üreticiler tarafından belirlenen bir bakım aralığı yoktur. Zamanla borulardaki çatlaklar, kompresörün gaz kaçırması gibi durumlardan ötürü soğutma performansı azaldığında klima gazı eklemesi yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir  Yokuş İnerken Neden Vites Boşa Alınmaz?

Konu ile alakalı otomatik klima nasıl kullanılır yazımızı da inceleyebilirsiniz. Ayrıca araç model yılının eskimesi ile birçok otomobilde klima kompresörü de arızalanmaktadır. Araç klima kompresörleri arızaları hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazı Özeti
Klima Gazı Nedir?
İçerik
Klima Gazı Nedir?
Açıklama
Otomobillerde bulunan klima sistemleri, bir kompresör ve özel gaz sayesinde araç içini soğuturlar. Bu soğutma işlemi özel klima gazları ile sağlanır. Bu madde ise zamanla azalabilir veya bitebilir.

5 YORUMLAR

 1. MERHABA
  BENİM ARACIM FORD FOCUS 2011 MODEL VE DOĞRU KLIMA GAZI HANGISI BU BİLGİYE ULAŞAMADIM. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

  • Merhaba,
   Aracınızın motoruna göre kompresör gücü değişebilmekte. Motor türü ve hacmini de yazarsanız bilgi verebiliriz. Genellikle klima servislerindeki cihazlara aracın model yılı ve motor gücü girildiğinde otomatik olarak doğru değerde gazı ekleme yapmaktadır.

  • Merhaba,
   Yaşadığınız şehirdeki işçilik fiyatlarına göre, aracınızdaki mevcut gaz miktarına göre fiyat değişebilir. Ancak sadece gaz eksiği varsa güncel olarak 150-250 TL aralığında servislerde gaz basımı yapılıyor.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here