10 Numara Yağ Nedir? Tehlikeleri Nelerdir?

Son günlerde otobüs yangınlarındaki artışı görmüşsünüzdür. Sıklaşan yangınlar sonrasında herkesin aklına motorin fiyatlarından ötürü otobüslerde 10 numara yağ kullanılması geliyor. 10 numara yağ nedir, neden kullanılır gibi sorulara ise bu yazımızda yanıt vereceğiz.

10 numara yağ nedir

10 Numara Yağ Nedir?

Yazımıza öncelikle tanım yaparak başlayalım. 10 numara yağ, kullanılmış motor yağı, ömrünü doldurmuş hidrolik sıvılarının özel solventler kullanılarak inceltilmesi ile üretilirler. Ağır vasıtalarda mazota göre litre bazında çokça ucuz olduğu için sıklıkla tercih edilen bir yakıttır.

Normalde çok koyu bir kıvama ve ciddi yanıcılığa sahip olan motor yağları solventler yardımı ile daha akışkan hale getirilmekte ve yanıcılık dereceleri azaltılmaktadır. Bu yakıt türüne şehirlerarası yollardaki birçok yakıt istasyonunda kolayca ulaşabilmek mümkündür.

Enerji üretmek yani yakıt olarak kullanılmak üzere üretilmeyen motor yağlarının yakılması çok zararlı egzoz gazlarının üretilmesine sebep olur.

10 Numara Yağın Zararları

Sadece motorin ile çalışmak üzere tasarlanmış dizel motorlara her ne kadar kimyasallar ile inceltilmiş olsa da 10 numara yağ yaktırmak birçok probleme sebep olacaktır.

10 Numara Yağ Yanıcı, Mazot Değil

Dizel motorlarda kullanılan motorin yanıcı bir yakıt değildir. Piston içerisinde oluşan yüksek basınç sayesinde yakıt alev alır ve motor bu şekilde çalışır. Ancak 10 numara yağ ciddi anlamda kolay alev alabilen bir maddedir. Mazot ile çalışmak için tasarlanmış dizel motorların yakıt sistemine yağ ciddi zarar vermektedir.

Egzoz Emisyonunu Çok Ciddi Oranda Artırır

Bilindiği üzere dizel motorların egzoz gazları insan sağlığı için zararlıdır ve dizel partikül filtresi gibi birçok zorunluluk getirilmiştir. Motor yağının yakılması ile çok zararlı egzoz gazları oluşmakta ve çevreyi zehirlemektedir.

İlginizi Çekebilir  Dacia'lar Artık Otomatik Vitesli

Denetimli Satılan Bir Yakıt Değildir

10 numara yağ satışları genellikle el altından satılmakta ve vergisiz şekilde alınmaktadır. Bu da devletin vergi kaybetmesine yol açmaktadır.

10 numara yağ yangın

10 Numara Yağ Yangına Sebep Olabilir Mi?

Üstte zararlarını anlattığımız bu yakıt ciddi yangınlara sebep olabilir. Motorin ile çalışacak şekilde tasarlanmış motorlarda 10 numara yağ kullanılması ile yakıt hattındaki boruların aşınmasına sebep olacaktır. Çok sıcak bloğa temas eden bu yağ bir anda alev alacak ve ciddi bir yangına sebep olacaktır.

Özetle; alev alma ısısı çok yüksek olan motorin yerine ağır vasıtalarda alev alma ısısı çok düşük olan 10 numara yağ kullanıldığında oluşan en ufak sızıntı motor bloğunu alev topuna çevirebilecektir.

Yazı Özeti
İçerik
10 Numara Yağ Nedir?
Açıklama
10 numara yağ, kullanılmış motor yağı, ömrünü doldurmuş hidrolik sıvılarının özel solventler kullanılarak inceltilmesi ile üretilirler. Ağır vasıtalarda mazota göre litre bazında çokça ucuz olduğundan tercih edilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here