Arabanın Kaloriferi Isıtmıyor, Soğuk Üflüyor

Özellikle havaların soğuduğu şu zamanlarda kaloriferin randımanlı çalışmaması ile ilgili çok soru duyar oldum. Bu yazımda kaloriferin soğuk üflemesinin, çalışmamasının sebeplerini ve çözüm önerilerini anlatacağım.

kalorifer ısıtmıyor

Araba Kaloriferi Neden Soğuk Üfler

Aracınızın ısınmaması termostat arızası, radyatör peteğinin tıkanması, polen filtrenizin dolması, su borularında bağlantı hatası ve klima sistemi arızalarından kaynaklanabilir. Şimdi bu arızalara yakından bakalım.

Termostat Arızası

Termostat, motorlarda ilk çalıştırmada soğutma sıvısını belirli bir dereceye ulaşana kadar sadece motorun içerisinde dolaştıran bir tür vanadır. İdeal çalışma ısısında termostat açılır ve radyatör ve fan yardımı ile su soğutulur.

Termostat kapalı kalırsa; motordaki sıcak su devirdaim yapamayacağından soğuma fırsatı bulamayacak ve hararet yapacaktır.

Termostat açık kalırsa; motor suyu ısınamadan radyatöre giderek soğuyacak ve hararet  çok düşük seviyede kalacaktır. İdeal şekilde ısınamayan motorun yakıt tüketimi artacak, kalorifer içeriye sıcak hava vermeyecektir.

Özetle, aracınızın termostatı arızalı ve açık kalıyor ise kaloriferleriniz sıcak hava vermeyecektir.

Radyatör Peteğinin Tıkanması

Araç kaloriferinin çalışma prensibi, motordaki sıcak soğutma sıvısının kalorifer peteklerinden geçerken fan ile ısıtılarak içeriye üflenmesidir. Genellikle tam ön konsolun arkasında olan ve gözle görülür olmayan radyatör peteği, pas, antifiriz kullanılmaması ve eskime sebebi ile tıkanır ve içeriye yeterli ısı veremez.

Aracınızın harareti ideal sıcaklığına ulaşıyor ve kaloriferinizden daha yeterli sıcak hava gelmiyorsa bu arızaya ihtimal verebilirsiniz. Özellikle 10 yaş üzerindeki araçlarda daha sık karşılaşılan bir problemdir.

Radyatör peteği tıkanması çözümü çok pahalı olmayan radyatör petekleri tıkandığı zaman genellikle değişimi önerilir. Ancak delik yoksa ve çok ciddi pas, çürüme bulunmuyorsa özel temizleyici deterjanlar ile açıldıktan sonra takılabilir. 

İlginizi Çekebilir  Debriyaja Basmadan Arabanın Çalışmaması, Arabayı Çalıştırırken Debriyaja Basmak

Polen Filtresinin Tıkanması

tıkalı polen filtresiOtomobillerin kabinine gelen hava, öncesinde polen filtresi tarafından süzülür ve kötü koku, yabancı maddeler filtrede tutulur. Her periyodik bakımda değiştirilmesi gereken polen filtreleri değişmediğinde tıkanabilir ve hava geçişini engelleyebilir.

Eğer aracınızın bakımı veya polen filtre değişiminden çok uzun süre geçmişse arızayı çözmek için ilk olarak filtrenizi değiştirmenizi öneririz.

Hatalı Boru Bağlantıları(LPG)

Yakıt sistemi LPG‘ye dönüştürülen araçlarda lpg sisteminin soğuması için ek borular eklenerek soğutma suyunun lpg parçalarını da dolaşması sağlanır. Bilinçsiz yapılan montajlar sonrası kalorifer peteğine gitmesi gerek sıvı lpg beynine gidebilir ve bu durum sonucu kalorifer ısıtmaz.

Eğer aracınızın harareti yükseliyor, radyatör peteğinde ise herhangi tıkanıklık yok ise ve aracınız lpg’li ise bu durumdan şüphelenebilirsiniz. Özellikle kullanım ömrünü dolduran borular su akışını bozabilmektedir.

Elektronik Arızalar

klima kontrol paneliAracınızın iklimlendirme sistemindeki butonlarda olan bir arıza da kaloriferinizin düzgün çalışmamasına sebep olabilir. Dijital sistemlerde yazılım hatası, analog sistemlerde ise butonların bozulması sık karşılaşılan arızalardır.

Aracınızın kaloriferi ısıtmıyor ve yukarıdaki bilgiler sorununuzu çözmediyse yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Yazı Özeti
Arabanın Kaloriferi Isıtmıyor, Soğuk Üflüyor
İçerik
Arabanın Kaloriferi Isıtmıyor, Soğuk Üflüyor
Açıklama
Araba kaloriferinin ısıtmamaması kalorifer peteğinin tıkanması, termostat arızası, polen filtresinin tıkanması gibi birçok sebepten kaynaklanabilir.

12 YORUMLAR

  • Merhabalar,
   Aracın termostatında arıza olması yüksek ihtimal. Devirdaim arızası da olabilir aracın hararet seviyesi ne durumda hareket halindeyken ve dururken?

 1. Aynı sorun bende de var. Opel vectra 2005. Araç dururken soğuk, hareket halindeyken tam sıcak değil ılık üflüyor.Harekette hararet 60/70 dururken ise 80/90

  • Merhabalar,
   Kalorifer peteği tıkanmış gibi görünüyor sorununuzda. Termostat sağlam yüksek ihtimalle.

 2. Bi kaç tane ustaya gistwrmeme rağmen aracım hala soğuk üflüyor herhangi bir sorunu görünmüyor acaba neden ısıtmıyor yardımcı olurmusunuz
  Teşekkürler

  • Merhaba,
   Kalorifer peteği tıkalı olabilir veya çok daha basit bir hata olarak klima ısı ayarlama butonu bozulmuş ve bu yüzden sıcağa geçmiyor olabilir.
   Klima kontrol panelini de bir inceletmenizi öneririm.

   • Merhaba
    2011 geely fc LPG dönüşümlü benzinli aracının kaloriferi içeriye sıcaklık vermiyor. Kalorifer peteğini temizledim, hortumları bağladım, aracı çalıştırdım, hararet göstergesi yarı oldu, fan çalıştı, radyatör borusu, kalorifere giriş ve çıkış boruları sıcak olmasına rağmen içeriye sıcak değil soğuk üflüyor, yardımcı olursanız memnun olurum.

 3. Merhaba..
  2016 ford fiesta akü tamamen bitmişti takviye yapıp çalışırdık kalöriferi açtığımda sürekli soğuk üflemeye başladı sizce sebep nedir…
  Teşekkürler…

  • Merhaba,
   Akü bitmesi ile kalorifer arızasının bir bağlantısı olduğunu sanmıyorum.
   Aracınızda termostat arızalı olabilir veya dijital klima varsa bir ihtimal sensörü bozulmuş olabilir.

 4. Merhaba aracim 2000 model W905 sprinter.Bu aralar havalar sogumaya basladi gecen gune kadar isitan kaloriferim.Bu gece soguk uflemeye basladi.Motor derecesi 80 e geldi ama kabin buz gibi.Bir ara termostat kaynakli oldugunu dusundum,lakin oyle olsa motor derecesi dusuk kalirdi 80 e gelmezdi.Aracimda antifizi eksiltmem yaz kis antifriz kullanirim,yukarida bahsettiginiz petekten alakali olma ihtimali var midir tesekkurler.

  • Merhaba,
   Hararette problem yoksa kalorifer peteğinizin veya polen filtresinin tıkanmış olma ihtimali çok yüksek.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here