Motor Soğutma Suyu Havası Alma İşlemi

Motoru soğutmak amacı ile kapalı devre sıvı soğutma sistemleri, günümüzdeki tüm içten yanmalı motora sahip araçta bulunur. Soğutma suyu, su pompası(devirdaim) yardımı ile soğutma borularına pompalanır ve motordan gelen sıcak su ile yer değiştirir. Motordan gelen sıcak su radyatör bölgesinde soğutulur ve yeniden soğutma borularına pompalanır. Bu döngü aksamadığı müddetçe motorun hararet yapması (aşırı ısınması) engellenmiş olur.

Radyatörde Hava Olmasının Zararları

Soğutma kabında hava kabarcıkları ve köpüklenme varsa, soğutma suyu hava almış demektir. Bu koşullarda su, suyun taşındığı kanalların her köşesine ulaşamaz ve bu durum motorun aşırı ısınmasına sebep olur. Isınmanın önüne geçilmezse sorun, conta yanmasına veya pistonların erimesine kadar ciddi boyutlara ulaşabilir. Ayrıca, borular içerisinde kalan hava, motorun çalışması sırasında ses çıkarır ve motordan ses gelmesi de epey rahatsız edici bir durumdur.

Radyatör Neden Hava Yapar?

Radyatörde hava olmasının başlıca sebepleri şunlardır:

  • Radyatör kapağının su kabında basınç oluşturması
  •  Motor suyunun kaptaki minimum ve maksimum seviyelerinin üzerinde veya altında olması
  • Termostat mekanizmasının arızalanması
  • Isıtıcı kontrol valfının (vanasının) gevşek olması
  • Hortum ve/veya borularda sızıntı olması
  • Üst kapak contasının zedelenmesi
  • Radyatörde pas, çamur gibi artıklar birikmesi ve tıkanma yapması.

Soğutma Suyunun Havası Nasıl Alınır?

Kalan havanın su kabından dışarı atılması için şu adımları takip ediniz:

  • Soğutma suyu kabının boğaz kısmındaki boruyu çıkarınız.
  • Aracı çalıştırınız. Böylece suyun dolaşımı başlamış olur.
  • Borudan su yerine önce hava gelmeye başlayacaktır. Suyun bir kısmının iyice boşalmasını bekleyiniz. Bu işlemlerin ardından içerideki hava tamamen boşaltılmış olmalıdır. Soğutma suyunun hava alması problemi dışında bu yöntemi ayrıca suyu değiştirmek istediğinizde de kullanabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir  KTT Çarpma Nedir? ERP Çarpma - Merak Edilenler

Aşağıdaki videodan işlemin yapılış sürecini izleyebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soğutma suyunun havasını boşaltma işine girişmeden önce motorun çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer su çok sıcak ve buhar halinde ise kapak birden atabilir ve üzerine kaynar su saçılabilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da kaptaki su seviyesinin yeniden ayarlanması gerektiğidir. Havası boşaltıldıktan sonra mutlaka motor suyunun seviyesi kontrol edilmeli ve su seviyesi kaptaki minimum ve maksimum çizgileri arasına gelene dek su eklenmelidir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here