Az Yakan Araç Sahibi Olmanın Faydaları

Az yakan araç sahibi olmak birçok faydayı da beraberinde getiriyor. Seyahat özgürlüğü kazandıran ekonomik ve ekolojik faydaları ile içinizin rahat etmesine yardımcı olan az yakan araçlar, otomobilinin çok yaktığından şikayetçi olan birçok kişiyi değişikliğe ikna etmeye hazırlanıyor. İşte az yakan araçların çok cazip faydaları:

az yakan arabalar

LPG’li Araçların Çevreye Faydaları

Az yakan araç doğaya dost görülür. Motor çalışması ile yakıt farklı gazlar üretir ve bu gazlar aracın egzoz kısmından dışarı çıkar. Az yakan arabalar elbette daha az gaz üretimine neden olarak, doğaya daha az zarar verir. Yalnız yakıtın az tüketilmesi değil, yakıtın türü de doğa dostu özelliğini etkiler. LPG’li araçlar doğaya daha az karbon izi bırakır. Karbondioksit salınımı petrol türü yakıtlara göre çok daha az olan gazlı otomobiller, %15 ile %20 arasında daha az karbondioksit salar. Dizel araçlar petrol yakıtından daha avantajlı olsa da dizellerin nitrojenoksit salınımının LPG’den çok daha fazla olduğu biliniyor. Az yakan, LPGli bir araç kullandığınızda içiniz çevre konusunda çok daha rahat eder. Araç alırken, yakıt türü seçerken emisyon değerlerini inceleyerek karar verebilirsiniz.

Bütçe Planlaması Sil Baştan

Az yakan araçlar, bütçenizi sarsmaz. Kısa mesafelerde bile büyük tutarlar ödemek, yakıta para yetiştirmek zorunda kalan kullanıcıların aksine, az yakan araç kullananlar gönül rahatlığı ile bütçe planlaması yapabiliyor. Son dakika yolculuklar, ani geziler, iş seyahatleri bütçenizi sarsmıyor. Ekonominize katkı sağlayan araçların yakıt türüne göre az yakma avantajı daha da artıyor. Yakıt fiyatları göz önüne alındığında petrol yakan motorlardansa dizel veya LPG’li araçlar daha avantajlı hale geliyor.

İlginizi Çekebilir  2016 Megane Son Testlerde

Ayrıca lpgli araçlar dizel kadar az yaktığı halde dizel gibi sesli çalışmaz ve geç ısınmazlar. Bu da özellikle soğuk mevsimlerde size konforlu ve sıcak bir sürüş sağlar.

Seyahat Özgürlüğü Sizin

Az yakan araç ile çok yol gitmek artık dert bile değil. Kullanıcılarına seyahat özgürlüğü kazandıran araçlar, yakıt parası düşünmekten yola çıkamayanlara müjde veriyor. Kilometre hesabı yaparak yola çıkanlar, yakıt parası bölüşmek için yol arkadaşı arayanlar, hafta sonları çok tutacak diye kendini gezmekten alıkoyanlar, az yakan araç ile yola koyuluyor. Kullanıcılarına gezmeyi, araç sürmeyi sevdiren yeni nesil araçlar, sosyal hayatınızı da hareketlendirmeye hazırlanıyor.

Tek düşünmeniz gereken belirli yağ değişim periyotlarına uymak. Örneğin Renault grubu araçlar için 15 bin km’de bir yağ bakımlarını yaptırmanız yeterli. LPG’li araçların filtrelerinin de dizele göre çok uygun olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Küçük Hesapları Unutun

Araç çok yakmasın diye ayağını gaz pedalından kaçıranlar, yük taşımaktan imtina edenler, klima çalıştırmaktan korkanlar, cam açmayanlar, şerit değiştirmekten çekinenler az yakan araçlar ile bu uygulamaları dert etmekten kurtuluyor. Araçların yakıt maliyeti düşünce, şoförler gönüllerince araç kullanmanın keyfini çıkarıyor. Konforlu seyahat deneyimi az yakan araçlarla mümkün oluyor.

Siz de az yakan araç alarak, yeni nesil otomobillerin ekonomik, ekolojik, sosyal faydalarını deneyimleyebilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here