Direksiyon Kutusu Nedir? Direksiyon Kutusu Arızası

Araçların yön değişimi işlemleri direksiyon aracılığı ile gerçekleştirilir. Otomobilin içerisindeki direksiyon, mafsal, direksiyon kutusu, rot kolları gibi birçok yan parçadan oluşur. Direksiyonun kullanımı sırasında bazı sorunlar ile karşılaşılabiliyor. Bu noktada direksiyon kutuları hakkında bilgi sahibi olunması ve sonların çözümünde direksiyon kutularının incelenmesi önem arz ediyor.

Direksiyon Kutusu Nedir?

Direksiyon kutusu, araçlardaki en önemli parçalardan biridir. Bu kutu aktarım organı olarak ifade edilebilir. Direksiyonların simit kısmından gelen yönlendirme komutlarının tekerlere aktarılması noktasında önem taşır. Ayrıca hidrolik ya da elektrikli direksiyon sistemleri milden aldığı hareketi rot miline aktarmakla görevlidir. Aynı zamanda bu kutu gibi pompa ve mil sistemi de direksiyon kutusundaki işlevlerin doğru şekilde gerçekleştirilmesi adına öneli bir yere sahiptir.

Direksiyon Kutusu Arızası

Direksiyon kutularında birçok sebepten kaynaklı bazı arızalar görülebilir. Bu arızaların çözümü zaman kaybetmeden yaptırılmadır.. Direksiyon kutularının arızalanma sebeplerinden biri yağlamadır. Yağlama eksikliğinin olması araçta aşırı ısınmaya neden olabilir. Aynı zamanda metal yapının başka bir metale sürtünmesine de neden olacaktır. Arızanın bir başka sebebi ise kutu bakımında eksiklik olarak gösterilebilir.

Ayrıca;

 • Elektrikli direksiyon sistemlerinde akü, alternatör gibi parçaların stabil çalışmaması
 • Aracın elektronik sisteminin değiştirilmesi
 • Rot kollarının bozulması ve zamanında değiştirilmemesi
 • Uygun olmayan hidrolik kullanılması veya kutunun yağsız kalması.(sadece hidrolik direksiyonlarda)
 • Üreticinin onaylamadığı jant ve lastik ebatlarının dışında kullanımlar sonucu pompanın çok zorlanması

direksiyon kutusunun arızalanmasına neden olabilir.

direksiyon sistemi

Direksiyon Kutusu Arızası Belirtileri

Direksiyon kutularında oluşan arızalar çeşitli şekillerde belirti verir. Her bir belirti farklı ya da aynı kutu bölümündeki arızadan kaynaklı olabilir. Bu noktada arızanın nedenleri detaylıca incelenmelidir.

İlginizi Çekebilir  Cam Filmi Fiyatları, Cam Filmi Nasıl Takılır?

Direksiyon kutularındaki arıza belirtileri:

 • Direksiyondaki yüksek derece sürtünme sesi
 • Hidrolik köpürmeler
 • Direksiyonda oluşan boşluk
 • Hidrolik kaçaklar
 • Gösterge ekranında sarı direksiyon lambası
 • Aniden direksiyon sertleşmesi
 • Direksiyonun kendini toplamaması veya çok yavaş toplaması

şeklinde sıralanabilir. Bu arızalara karşı gerekli önlemlerin erken bir zamanda alınması şarttır. Araç içi oluşan sorunlara karşın erken teşhisin yapılması, sorunun herhangi başka bir sistem parçasına zarar vermesini önleyecektir. Ayrıca direksiyon sisteminde oluşan bir arıza sürüş esnasında direksiyon sertleşmesi veya kilitlenmesine sebep olarak kazaya neden olabilir.

Direksiyon Boşluğu Nedir?

Direksiyonlar hakkında bilinmesi gereken hususlardan biride direksiyon boşluğu durumudur. Direksiyon boşluğu nedir sorusunu cevaplayabilmek için öncelikli olarak sebepleri bilinmelidir. Direksiyon boşluğu, aracın seyir halinde direksiyon hareketlerini tekerleklere iletmesindeki gecikme olarak tanımlanabilir.

Üreticiler güvenlik amaçlı %1-2 gibi açılarda direksiyonda boşluk olacak şekilde tasarım yapabilir. Ancak daha fazla boşluk olması sürüş esnasında ani manevraların yapılmasını zorlaştıracak ve sürüş güvenliğini düşürecektir.

Direksiyon Kutusu Arızası Tehlikeli Mi?

Aracınızda bazı arızalar acil olarak onarılmasa da sürüşü etkilemez. Klima arızası, far patlaması vs. sürüş konforunu düşürür ancak tehlike teşkil etmez. Direksiyon, otomobilin yönlenmesini sağlayan bir parçadır. Burada oluşacak bir işlev kaybı doğrudan ciddi bir kazaya yol açabilir.

Olası arıza senaryosu ise; yolda giderken aracınızın hidrolik veya elektrik desteği bir anda devre dışı kalacak ve direksiyonunuz çok sert hale gelecektir. Bir virajın içerisinde vs. böyle bir durumla karşılaşıldığında ise tehlikeli bir durum ortaya çıkabilir.

Direksiyon Boşluğu Nasıl Anlaşılır?

Direksiyon boşluğunu anlayabilmek için ortalama 80-90 km hıza çıkıldığında direksiyon hafifçe sağa sola kırılır. Araç yön değiştirmeye başlayana kadar geçen hareket direksiyon boşluğu olarak değerlendirilir.

Direksiyon boşluğu özellikle yüksek hızlarda fark edilir ve sürüş güvenliğini ciddi anlamda bozabilir.

İlginizi Çekebilir  Motorun Rodajı Nasıl Yapılır? Rodaj Nedir?

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here