Gece Sürüş Gözlüğü Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Her ihtiyaç için bir ürünün olduğu büyük marketlerde mutlaka gece sürüş gözlüğüne rastlamışsınızdır. Peki bu ürün gerçekten işe yarıyor mu?

Gece sürüşü yaparken hepimizin ortak şikayeti karşıdan gelen sürücülerin farlarından yansıyan ışıklar. Özellikle ayarsız ve orijinal olmayan araç farları neredeyse geçici körlük oluşturabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için birçok sürücü gece sürüş gözlüğü kullanmayı tercih ediyor.

Gece sürüş gözlükleri sanılanın aksine gece görüşünü geliştiren veya düşük ışık kondisyonlarına adapte olmanızı sağlayan bir ürün değil, parlamayı minimuma indiren cama sahip gözlüklerdir.

Gece Sürüş Gözlükleri İşe Yarıyor Mu?

Gözlük satıcıları gece sürüş gözlüklerinin parlayan ışıklardan gelen yansımaları minimuma indirdiğini belirtse de bunun için henüz bilimsel bir kanıt yok. Yani ürünü alıp denemeden işe yarayıp yaramadığını öğrenmek mümkün değil.

Sonuç olarak sarı tonlarında merceğe sahip gözlüklerin gece görüşünde yansıyan otomobil farlarını vs. daha iyi absorbe ettiğini gerek kullanıcı yorumları, gerekse üretici açıklamaları sonrasında söylemek mümkün.

Ayrıca gece far yansımalarını azaltmak için ön camın hem iç hem de dış tarafını her zaman temiz tutmak gözünüze gelen ışık şiddetini her zaman minimumda tutacaktır.

Ayrıca far ayarınızın ve far ampüllerinizin üretici onaylı olması karşınızdaki sürücülerin gözünü almamanızı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir  Yokuş İnerken Neden Vites Boşa Alınmaz?

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here