A2 Ehliyet Ne Kullanır? A2 Ehliyet Kaç CC Sürer?

Araç kullanmak isteyen kişilerin alabilecekleri birden fazla ehliyet türü vardır. Bu ehliyetler kullanılabilecek araç türlerine, yaş ve kapsam özelliklerine göre belirlenir. Araç kullanmak isteyenlerin alabilecekleri ehliyet türlerinden birisi de A2 ehliyettir. Bu ehliyetin hangi araçların kullanılabileceği, ehliyetin nasıl alınacağı ve ehliyetin maliyetine dair bilgiler şunlardır.

motorsiklet ehliyeti nasıl alınır

A2 Ehliyet Ne Kullanır?

A2 ehliyet sahipleri motosiklet kullanabilirler. Ancak bu ehliyete sahip olan kişilerin kullanabilecekleri motosikletlerin özellikleri belirlenmiştir. A2 ehliyetini alan kişiler A1 ehliyet sınıfı kapsamındaki motosikletleri ve moped bisikletleri kullanma imkanı elde ederler. Bu motosikletler iki tekerli, üç tekerli, sepetsiz ve sepetli motosikletlerdir.

A2 Ehliyet Kaç CC Sürer

A2 ehliyetine sahip olan kişiler 600 cc silindir hacmine kadar olan 2 tekerli motosikletleri sürme imkanı elde ederler. Ayrıca 3 tekerli motosiklet sürmek isteyenlerin ise 12/16 hp gücüne kadar olan motosikletleri kullanabilirler.

A2 Ehliyet Nasıl Alınır

Motosiklet kullanmak amacıyla A2 ehliyet almak isteyen kişiler ehliyeti nasıl alacakları sorusuna cevap ararlar. A2 ehliyetini almak için öncelikle Meb onaylı olan sürücü kurslarına başvurmak gerekir.

Adaylar başvuru esnasında sürücü kurslarına şu belgeleri teslim etmelidir;

  • Kimlik fotokopisi
  • Adli sicil kaydı
  • Son 6 ayda çekilen 2 biyometrik fotoğraf
  • Öğrenim belgesi aslı ve fotokopisi
  • Sağlık raporu (aile hekimi veya uzman hekimin hazırlamış olduğu)
  • A2 ehliyeti dışında var olan ehliyetlerin fotokopisi
  • Sınav ücreti ve kurs ücreti makbuzu

Bu belgeleri başvurdukları sürücü kursuna teslim edip kayıtlarını yaptırmaları sonrasında eğitime başlayabilirler. Eğitim A1 ve M motor sınıfındaki araçlar aracılığıyla verilir.

A2 ehliyet başvurusunda bulunmak içinse adayların şartlara uygun olmaları gerekir. Aksi takdirde ehliyet sahibi olmaları mümkün olmayabilir. A2 ehliyeti için belirlenen şartlar ise şunlardır; en az 18 yaşında olmak, en az ilkokul mezunu olmak, sağlık sorunu olmamak ve adli sicil araştırması olumlu sonuçlanmaktır. Şartları taşıyan ve sürücü kurslarına kayıt yaptıran adaylar MEB’in düzenlediği teorik ve uygulamalı sınavdan oluşan 2 aşamalı sınava başarıyla tamamladıklarında A2 ehliyete sahip olabilirler.

İlginizi Çekebilir  Kontak Kilitlenmesi Neden Olur? Çözümü

A2 Ehliyet Maliyeti

A2 ehliyetinin maliyeti her yıl artış gösterir. Bu nedenle ehliyet almak isteyenlerin güncel fiyatları öğrenmeleri gerekir. A2 ehliyeti almak isteyenlerin 2021 yılı itibariyle 230 TL sınav ücreti ve 543 TL harç ücreti yatırmaları gerekir. Ayrıca ehliyeti alabilmek için sürücü kursuna gidecek kişiler 1600 TL tutarındaki kurs ücretini yatırmalıdır. Ancak kursların talep ettikleri fiyatlarda farklılıklar görmek mümkündür. Bu nedenle A2 ehliyetinin maliyeti 2300-2500 TL aralığında olabilmektedir. Harcadıkları maliyet sonucunda girdikleri sınavda başarılı olanlar 10 yıl boyunca kullanabilecekleri ehliyete sahip olabilirler.

Yazı Özeti
A2 Ehliyet Ne Kullanır? A2 Ehliyet Kaç CC Sürer?
İçerik
A2 Ehliyet Ne Kullanır? A2 Ehliyet Kaç CC Sürer?
Açıklama
A2 ehliyet sahipleri 600 cc'ye kadar motorları kullanabilir. A2 ehliyet ne sürer sorusuna motorsikletleri kullanabilir şeklinde yanıt verebiliriz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here