Yağ Soğutucu Ne İşe Yarar? Yağ Soğutucu Arızası

Günümüzde düşük silindir hacmi ile yüksek beygir üreten motorların artması, neredeyse tüm araçlarda turbo bulunması motor yağının önemini artırmış durumda. Yüksek yük altında çalışan ve çok ısınan bu motorların yağlamasının daha verimli olması için yağ soğutucu adlı parça kullanılmaktadır.

yağ soğutucu arızası

Yağ Soğutucu Ne İşe Yarar?

Özellikle turbo beslemeli motorların tamamında bulunan yağ soğutucu, motorda dolaşan yağın soğutma suyu yardımıyla ideal sıcaklıkta kalmasını sağlayan genellikle küçük bir aliminyum radyatörden oluşan parçadır. Motor ve yardımcı parçalarının ideal yağ sıcaklıklarında çalışarak daha uzun süre sağlam kalmasını ve motor yağının uzun süre kullanılmasını sağlar. Yağ soğutucular genellikle motorun ön kısmında alta doğru konumlandırılır.

Yağ Soğutucu Bozulursa Ne Olur?

yağ soğutucu patlaması

Sanayi jargonunda “yağ soğutucu patlaması” şeklinde söylenen bu arıza durumunda ilk karşılaşacağınız şey yedek su deposunun “tahin” kıvamına gelmesi olacaktır. Soğutma radyatöründeki yağ ile soğutma suyunun birbirine karışması sonucu. iki sıvının da formu bozulur. Yağ karışan suyun akışkanlığı düştüğünden ve kaynama noktası azalacağından genellikle aracınız hararet yapar.

Böyle durumda ilk akla gelen silindir kapak contası yanması olmakta ancak aracınızın çalışmasında düzensizlik yoksa ve yoğun beyaz duman çıkışı yoksa yağ soğutucu arızası olma ihtimali yüksektir.

Yağ Soğutucusu Neden Bozulur?

Motor yağı çalışma sırasında 120-150 derece gibi sıcaklıklarda olur ve sürekli yağ pompası tarafından devirdaim edilerek soğutulur. Her ne kadar aliminyum yüksek sıcaklıklara çok dayanıklı bir malzeme olsa da kullanım süresinde kılcal çatlaklar vs. oluşarak suya yağ karışmasına sebep olabilir. Genel olarak yağ soğutucu arızası;

  • Aracın kilometresinin yükselmesi, parçanın eskimesi
  • Uygun vizikozitede motor yağı kullanılmaması veya motor yağının çok uzun süre değiştirilmemesi
  • Antifiriz kullanılmaması sonucu parçadaki su kanallarının korozyona uğraması, delinmesi
  • Yağ filtresinin zamanında değiştirilmemesi veya yan sanayi parça kullanılması sonucu zararlı partiküllerin yağ soğutucusuna zarar vermesi gibi sebeplerden ortaya çıkabilir.
İlginizi Çekebilir  Kaskonun Ödeme Yapmadığı 10 Durum

Yağ Soğutucusu Arıza Belirtileri

Aracınızda bu parça bozulduğunda motor yağı çok kalınlaşacağı ve yağ pompasının basıncı düşeceği için muhtemelen yağ lambası yanacaktır. Motorun çalışması normale göre daha sarsıntılı ve gürültülü olacak, hararet göstergesi çok hızlı yükselecektir. Soğutma suyu kabında sarımsı yoğun kıvamda bir su birikmesi gözlenebilir.

Yağ Soğutucusu Patlaması Tamiri

Araçta bu arıza görüldüğünde çok fazla kullanılmadan mutlaka servise başvurulmalıdır. Serviste motorun yağ soğutucusu, radyatör, su deposu ve su hortumları sökülerek ilaçla temizlenir ve su hattı komple yıkanır. Sonrasında yeni yağ soğutucu takılır ve yeni motor yağı ve filtresi eklenerek araç test edilir. Arızanın giderildiğine emin olunduktan sonra antifiriz eklenerek işlem tamamlanır.

Yağ Soğutucu Değişimi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracınızda yedek su deposuna yağ olduğunuzu gördüğünüzde vakit kaybetmeden servise gitmeniz gerekir. Yağ soğutucu değişimi sırasında;

  • Değiştirilecek parçanın mutlaka orijinal olması gerekir. Yan sanayi yağ soğutucuları kısa sürede arızanın tekrarlamasına sebep olabilir.
  • Radyatörün, yedek su deposunun iyice temizlenmesi ve motor içerisindeki su kanallarında yağ kalıntılarının ortadan kalktığından emin olunmalıdır.
  • İşlem sonrasında mutlaka antifiriz kullanılmalı ve yağ ve yağ filtresi değiştirilmelidir.

Yağ Soğutucu İptal Edilirse Ne Olur?

Pahalı bir parça olması ve özellikle bazı araçlarda sürekli olarak arıza çıkarması sebebi ile yağ soğutucu iptali ara ara yapılabilmektedir. Genel olarak yağ soğutucu turbo beslemeli veya yüksek ısı üreten motorlarda kullanılır. Bu parça, motor yağını soğutma sıvısı yardımı ile sürekli olarak belirli bir ısıda tutar.

Yağ soğutucu iptali, motor iç sıcaklığının anormal artmasına sebep olabilir. Bu durum da conta yanması, motor yağının özelliğini erken yitirmesi gibi birçok ciddi masraf açabilecek sorun çıkmasına sebep olabilir.

Yazı Özeti
Yağ Soğutucu Ne İşe Yarar?
İçerik
Yağ Soğutucu Ne İşe Yarar?
Açıklama
Yağ soğutucu motorlarda yağın ideal çalışma sıcaklığında kalmasını sağlamak için soğutma sıvısını kullanarak soğutma sağlayan bir radyatördür.

1 YORUM

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here