Turbo Arızası Belirtileri? Turbo Neden Bozulur?

Turbo, motorların daha fazla hava emişi yapmasını sağlayarak daha performanslı çalışmasını sağlayan bir parçadır. Araçlar turbo sayesinde normal çalışma sırasında emilen havadan daha fazlasını emerek silindirlere göndermektedir. Bu sayede de çalışırken sağlanan güç oranı motordaki hava besleme oranının yükselmesine bağlı olarak daha yüksek seviyelere çıkmaktadır. Turbo dizel motorlar yanı sıra benzinli motorlarda da rahatlıkla kullanılmaktadır. Egzoz hattının olduğu bölüme bağlanan turbo, buradan alınan havayı temizleyerek belirli bir basınç altında yanma odasına göndermektedir. Bundan dolayı da motordaki verim giderek artmaktadır.

Turbo sayesinde otomobillerde daha fazla hava, daha az yakıt şeklinde ateşleme gerçekleşmekte ve yakıt tasarrufu ile performans sağlanmaktadır.

Turbo Araç Nasıl Kullanılır?

Turbo çalışırken motorda bulunan yağ pompası tarafından sürekli olarak motor yağı ile yağlanmaktadır. Bu nedenle turbo araç kullanan kişilerin turboyu aktif hale getirdikten sonra hemen stop etmemesi gerekmektedir. Çünkü turbonun çalışmaya başlaması hemen sonlandırıldığında yağlanma işlemi tamamlanmadığından dolayı turbo zarar görmektedir. Özellikle de aniden çalıştırılıp stop edilen araçların motoru soğuk ise turbonun zarar görme ihtimali daha da yükselmektedir. Ayrıca aracı kullandıktan sonra stop etmeden önce belirli bir süre rolantide çalıştırmak, turbonun kapanmadan önce yeteri kadar yağlanmasına vakit kazandırmaktadır. Bu özelliklere dikkat ederek turbo araç kullanmak gerekmektedir.

Özellikle yüksek devirde yapılan sürüşlerde (uzun yol sürüşleri) aracı stop etmeden önce 1-2 dakika rolantide çalışmasını sağlamak turbo devrinin düşmesine ve zarar görmemesine yarar sağlayacaktır.

Turbo Neden Patlar 

Turbo arıza yaptığı zaman belirli göstergelerle kendini belli etmektedir. Araç içerisinde turbonun arızalanmasına bağlı olarak güç verimi düşmekte ve yakıt tüketimi giderek yükselmektedir. Yeni araç modellerinde turbo arızasını gösteren uyarı lambası bulunmaktadır. Bu yüzden bu lambalar turbo arızalandığı zaman yanarak bu durumu işaret etmektedir. Egzostan gri ve mavi renkte duman atıldığı görülmektedir. Bunların yanı sıra motordaki yağ giderek azalmakta, turbonun basıncı düşmekte ve her zamanki duyulan ses dışında turbo içerisinden farklı ve kulak tırmalayan bir ses gelmeye başlamaktadır. Bu tarz şikayetleri deneyimleyen araç sürücülerinin araçlarında turbo ile alakalı sıkıntı olduğunu anlamaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir  Egzozdan Su Gelmesinin Sebepleri

Turbo Neden Bozulur?

Turbo motor içerisindeki zorlu çalışma koşullarına maruz kaldığından ve sürekli egzozdaki kötü havayı emerek silindirlere iletmek zorunda kaldığından dolayı düzenli şekilde yağlanması gerekmektedir. Zorlu koşullar altında çalışan turbo farklı nedenlere bağlı olarak arızalanabilmektedir. Arızalanma nedenleri arasında çalışmasını en fazla etkileyen faktörlerden olan yeteri kadar yağlanmaması başta gelmektedir. Yeteri kadar yağlanmayan turbo parçaları zaman içerisinde aşırı ısınarak kilitlenmektedir. Ayrıca kalitesiz yağ kullanımı, turbo milindeki yatak ve burçların boşluk yapması, hava girişine katı parçaların tıkanması ve yüksek sıcaklıktaki egzoz gazı da arızalanmasına neden olmaktadır.

Turbo Arızasının Motora Zararı Var Mıdır?

Turbonun arızalanması en fazla egzoz sistemine zarar vermektedir. Arıza egzoz gazındaki emisyon oranlarının artmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra turbo arızası motorun çalışmasına dolaylı olarak zarar vermektedir. Arızaya bağlı olarak motor ses çıkarmaya başlamaktadır. Aynı zamanda motor gücü ve veriminde düşme meydana gelmektedir. Ayrıca piston ve subap sisteminin çalışması üzerine de olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır?

Turbo arızasını anlamanın en iyi yolu otobilinizin çalışmasında bir problem olmaması durumunda (rölanti devri, motor çalışma sesi) aracın belirli bir devirden sonra ivmelenmiyor oluşudur. Böyle bir durumda turbonun motora basınçlı hava veremiyor oluşu sebebiyle otomobil hızlanmayacaktır.

Turbo Arızası Sesi

Turbo arızası olan araçlarda genelde gaz verildiğinde ıslık sesine benzer ince bir ses duyulur. Bu ses turbo içerisindeki millerden veya gevşemiş bir hortumdan kaynaklanabilir.

Turbolu araç kullanımı ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here