Turbo Arızası Belirtileri? Turbo Neden Bozulur?

Turbo, motorların daha fazla hava emişi yapmasını sağlayarak daha performanslı çalışmasını sağlayan bir parçadır. Araçlar turbo sayesinde normal çalışma sırasında emilen havadan daha fazlasını emerek silindirlere göndermektedir. Bu sayede de çalışırken sağlanan güç oranı motordaki hava besleme oranının yükselmesine bağlı olarak daha yüksek seviyelere çıkmaktadır. Turbo dizel motorlar yanı sıra benzinli motorlarda da rahatlıkla kullanılmaktadır. Egzoz hattının olduğu bölüme bağlanan turbo, buradan alınan havayı temizleyerek belirli bir basınç altında yanma odasına göndermektedir. Bundan dolayı da motordaki verim giderek artmaktadır.

Turbo sayesinde otomobillerde daha fazla hava, daha az yakıt şeklinde ateşleme gerçekleşmekte ve yakıt tasarrufu ile performans sağlanmaktadır.

Turbo Araç Nasıl Kullanılır?

Turbo çalışırken motorda bulunan yağ pompası tarafından sürekli olarak motor yağı ile yağlanmaktadır. Bu nedenle turbo araç kullanan kişilerin turboyu aktif hale getirdikten sonra hemen stop etmemesi gerekmektedir. Çünkü turbonun çalışmaya başlaması hemen sonlandırıldığında yağlanma işlemi tamamlanmadığından dolayı turbo zarar görmektedir. Özellikle de aniden çalıştırılıp stop edilen araçların motoru soğuk ise turbonun zarar görme ihtimali daha da yükselmektedir. Ayrıca aracı kullandıktan sonra stop etmeden önce belirli bir süre rolantide çalıştırmak, turbonun kapanmadan önce yeteri kadar yağlanmasına vakit kazandırmaktadır. Bu özelliklere dikkat ederek turbo araç kullanmak gerekmektedir.

Özellikle yüksek devirde yapılan sürüşlerde (uzun yol sürüşleri) aracı stop etmeden önce 1-2 dakika rolantide çalışmasını sağlamak turbo devrinin düşmesine ve zarar görmemesine yarar sağlayacaktır.

Turbo Neden Patlar 

Turbo arıza yaptığı zaman belirli göstergelerle kendini belli etmektedir. Araç içerisinde turbonun arızalanmasına bağlı olarak güç verimi düşmekte ve yakıt tüketimi giderek yükselmektedir. Yeni araç modellerinde turbo arızasını gösteren uyarı lambası bulunmaktadır. Bu yüzden bu ikazlar turbo arızalandığı zaman yanarak bu durumu işaret etmektedir. Egzostan gri ve mavi renkte duman atıldığı görülmektedir. Bunların yanı sıra motordaki yağ giderek azalmakta, turbonun basıncı düşmekte ve her zamanki duyulan ses dışında turbo içerisinden farklı ve kulak tırmalayan bir ses gelmeye başlamaktadır. Bu tarz şikayetleri deneyimleyen araç sürücülerinin araçlarında turbo ile alakalı sıkıntı olduğunu anlamaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir  Arabada Termostat Olmazsa Ne Olur?

Turbo Neden Bozulur?

Turbo motor içerisindeki zorlu çalışma koşullarına maruz kaldığından ve sürekli egzozdaki kötü havayı emerek silindirlere iletmek zorunda kaldığından dolayı düzenli şekilde yağlanması gerekmektedir. Zorlu koşullar altında çalışan turbo farklı nedenlere bağlı olarak arızalanabilmektedir. Turbo arızası nedenleri arasında çalışmasını en fazla etkileyen faktörlerden olan yeteri kadar yağlanmaması başta gelmektedir. Yeteri kadar yağlanmayan turbo parçaları zaman içerisinde aşırı ısınarak kilitlenmektedir. Ayrıca kalitesiz yağ kullanımı, turbo milindeki yatak ve burçların boşluk yapması, hava girişine katı parçaların tıkanması ve yüksek sıcaklıktaki egzoz gazı da arızalanmasına neden olmaktadır.

Otomobilin periyodik bakımlarının zamanında yapılmaması, eski motor yağı ve kirli hava filtresi de doğrudan turbonun arıza yapmasına neden olacaktır.

Turbo Arızası Motora Zarar Verir Mi?

Turbonun arızalanması en fazla egzoz sistemine zarar vermektedir. Arıza egzoz gazındaki emisyon oranlarının artmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra turbo arızası motorun çalışmasına dolaylı olarak zarar vermektedir. Arızaya bağlı olarak motor anormal ses çıkarmaya başlamaktadır. Aynı zamanda motor gücü ve veriminde düşme meydana gelmektedir. Ayrıca piston ve subap sisteminin çalışması üzerine de olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır?

Turbo arızasını anlamanın en iyi yolu otobilinizin çalışmasında bir problem olmaması durumunda (rölanti devri, motor çalışma sesi) aracın belirli bir devirden sonra ivmelenmiyor oluşudur. Böyle bir durumda turbonun motora basınçlı hava veremiyor oluşu sebebiyle otomobil hızlanmayacaktır.

Turbo Arızası Sesi

Turbo arızası olan araçlarda genelde gaz verildiğinde ıslık sesine benzer ince bir ses duyulur. Bu ses turbo içerisindeki millerden veya gevşemiş bir hortumdan kaynaklanabilir.

Aşağıdaki videodan turbo arızası durumunda nasıl bir ses olacağını dinleyebilirsiniz.

Turbo Hortumu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Genellikle gaza basıldığında elektrikli süpürge çalışması gibi bir ses duyulması durumunda ilk olarak turboya hava beslemesi yapan hortumdan şüphelenilmelidir. Kaput açıldığında direk olarak göze çarpan bu hortumun değişimi, yerine oturtulması sonrasında ses ortadan kalkıyorsa problem hortumda demektir. Diğer arızalara göre nispeten daha uygun fiyatla ve kolayca çözülebilir.

İlginizi Çekebilir  Araçta Bel Altı Boya Ne Demek?

Turbo Bakımı Fiyatları 2019

Aracın kullanımı ile doğrudan alakalı olan turbo ömrü, düzenli bakım ve kaliteli motor yağı kullanımı ile artırılabilir. Genellikle arıza durumunda çekiş düşüklüğü, gaza basıldığında ses gelmesi gibi farklılıklar ile fark edilebilen turbo arızası ciddi masraflara neden olabilmekte.

Özellikle 150 bin ve üzeri km’lere gelmiş dizel araçlarda yüksek kurum tutma, turboda balans bozukluğu ihtimali gibi sebeplerle turbo bakımı tavsiye edilir. Modele göre değişmekle beraber eğer turbo sisteminde arıza yoksa 300-600 TL aralığında bakım yapılabilmekte.

Dizel Araçta Turbo Bozulursa Ne Olur?

Sürekli fakir karışım ile çalışmak üzere dizayn edilen dizel motorlar turbo vasıtası ile piston içine yoğun hava alırlar. Aşırı besleme sisteminde oluşan bir arıza gereken fakir karışımın oluşmamasına ve aracın devirlenememesine neden olur. Dizel araçta turbo arıza yaptığında;

  • Aracın devirlenmesi çok yavaşlar ve belirli bir devirin üzerine genellikle çıkılamaz.
  • Yakıt tüketimi 2-3 kat artar.
  • Motor zengin karışım ile çalıştığı için Egr ve dpf sistemi arıza yapabilir.
  • Motor kontrol ünitesi(ECU) arıza lambası yakar ve motor gücü sınırlanır.(bazı modellerde)
  • Turbo arızası yağ yaktırır mı sorusuna evet şeklinde yanıt verebiliriz. Öyle ki ileri derece arızalarda motorun ambale olmasına sebep olabilir.

Turbolu araç kullanımı ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Turbo Neden Keser?

Otomobillerde bir motor kontrol ünitesi bulunur ve tüm sensörlerden aldığı verilere göre aracın çalışmasını sağlar. Çok yoğun güç gerektiren durumlarda, motorun zarar görmesine sebep olacak sürüşlerde ve sensör hatası olması durumunda ecu turbonun çalışmasını sınırlandırabilir.

Genellikle bir süre çok yüksek hızlarda sürüş sonrası karşılaşılan bu durum motorun sigortası olarak tanımlanabilir. “Limp modu” olarak adlandırılan bu durum kontağın kapatılıp açılması ile ortadan kalkar.

İlginizi Çekebilir  Adblue Nedir? Adblue Ne İşe Yarar?

Turbo Yağlanması Neden Olur?

Turbo beslemeli motorlarda özellikle yüksek devirlerde sert kullanım sonucu turbo hortumları bağlantı noktalarında yağlanma normal olarak kabul edilir. Bu şekilde terlemeler yağ eksilmesine sebep olmamalıdır. Eğer aracınızın turbosunun etrafında yağ var ve yağ çubuğunda azalma var ise mutlaka servise kontrol ettirmeniz gerekir.

Turbo Yağ Kaçırıyor Ne Olur?

Yüksek basınç ile yağlanan turbolarda bir süre sonra sakin de kullansanız yağ kaçağı veya terleme kaçınılmaz oluyor. Özellikle belli yılı aşmış araçlarda turbo üzerinde yağ kalıntıları görmek olasıdır. Bu durumda araç soğukken üzerindeki yağ kalıntılarını kontrol edip aktif kaçırma olmadığından emin olmalısınız. Eğer ıslaklık sürekli değil ise turbonun terlemesi sürüşe sorun yaratmayacaktır.

Turbo Hortumu Neden Patlar?

Kauçuk malzemeden üretilen turbo hortumları sürücü gaza bastığında çok yüksek basınçlardaki havayı emme manifolduna gönderir. Turbo hortumu patlamasının birçok sebebi vardır;

  • Düşük devirlerde dipgaz yapılması
  • Egr selenoid valfi arızası
  • Turbo basınç valfinin arızalanması sonucu fazla basıncı dışarı atamaması
  • Hortumu sabitleyen parçaların kalitesiz veya yanlış montaj yapılması.

Turbo Hortumu Patlarsa Ne Olur? 

Eğer aracınızın yolda giderken turbo hortumu patlarsa motor sesi değişir ve çekiş çok ciddi anlamda düşer. Kaputu açıp gaza bastığınızda ıslık sesi duyarsınız.

 

1 YORUM

  1. Valla helal olsun şu yazıyı yazana, bu videoyu oraya koyana. Ortalama kalitenin çok üstünde bir yazı ve anlatım olmuş. O koyduğunuz videodaki farkı göstermeniz bu iş için ideal olmuş. Tebrik ederim o kadar aradım arızalı turbo sesini ama ancak sizde bulabildim.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here