Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır? Patlak Amortisörün Zararları

Amortisörlerin araçlar için son derece önemli bir parça olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle de Türkiye’de karayollarının biraz kötü olması bu parçanın daha da önemli hale gelmesine neden olmaktadır. Lastikler ile arasında bulunan uyum ile aracın yol tutuşunu arttıran parçalardan olan amortisörlerin zaman içerisinde meydana gelen arızaları hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Nadir bozulan parçalardan olan amortisörlerin araçlara ne gibi zararlar verdiği hakkında bilgiler verelim. Öncelikle amortisör nedir?

Amortisör ne işe yarar?

Karayollarında bulunan tümseklerin veya çukurların araçta meydana getirmiş olduğu sarsıntıları en aza indirerek şoförün kontrolü elinde daha rahat bulundurmasını sağlayan parçalar arasında yer almaktadır. Aracın tüm yükünü taşıyan yayların içerisinde bulunan amortisörler aracın darbeler sonrası yaptığı salınımı dengeler. Bu yüzden de son derece hayati bir önem taşıyan bu parçanın arızalanması halinde en kısa sürede değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde aracın yoldan aldığı darbelerde salınımı fazla olacak ve yol tutuşunu ciddi halde olumsuz etkileyerek potansiyel kazalara yol açabilecektir.

Amortisör Arızası Nasıl Anlaşılır?

arka amortisör

Aracın yol tutuşunu etkileyen parçalar arasında olduğundan dolayı güvenli sürüş yapmanıza yarayan amortisörün zaman içerisinde arızalanması istenemeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Patlak olan amortisör araca birçok zarar verebilmektedir. Fren sisteminde arızaların meydana gelmesi, lastiklerde aşınmaların daha hızlı yaşanması ve aracın sürücüsünün sürüş sırasında kontrolü kaybetmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden de patlak olan amortisörün en kısa süre içerisinde değiştirilmesinin son derece önemli olduğunu belirtmek istiyoruz.

İlginizi Çekebilir  2022 Plaka Basım Ücreti? Plaka Yenileme Ücreti

Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır?

Aracınızı krikoya alarak amortisörlerin açığa çıkmasını sağlayın. Sonrasında toz körüğünü kaldırarak yağ kaçağı olup olmadığına bakın. Eğer yağ kaçağı varsa amortisör patlamış ve görevini iyi yerine getiremiyor demektir. En kısa sürede değiştirilmesi gerekir.

Ayrıca amortisör patlağı nasıl belli olur sorusuna bir cevap da aracın duruşudur. Eğer uzaktan baktığınızda aracınız bir tekere doğru yere daha yakın ise yüksek ihtimalle o kısımdaki amortisör patlamıştır.

Otomobilin çukurlardan geçerken daha fazla yaylanması ve konforu negatif anlamda etkilemesi de yüksek ihtimalle amortisör patlağı sebebiyle olur.

Patlak Amortisör Zararları

  • Aracın kontrolünün biraz daha zorlaşır. Özellikle bozuk yüzeylerden geçerken araç yeterli sönümleme yapamayacağından direksiyon hakimiyeti zorlaşacak ve yol tutuşu düşecektir.
  • Islak olan zeminlerde aracın duruş mesafesinin biraz daha zor olacağını belirtelim.
  • Aracın sürüşünün zorlaması sürücünün yorulmasına ve kaza riskinin ortaya çıkmasına neden olacaktır.
  • Lastiklerin yol tutuşunun giderek zorlaşması, lastiklerde daha hızlı bir aşınmanın meydana gelmesine neden olacaktır.
  • Ani frenlemelerde araç tek bir tarafa doğru yığılacak ve fren sırasında kaymalara sebep olacaktır.

Patlak Amortisör Araca Zarar Verir Mi?

İşlevini kaybetmiş olan bu parça, çukurlardan geçişlerde vs. gerekli sönümlemeyi yapamaz ve amortisör takozunun bozulmasına ve araç yükünün şasiye binmesine sebep olabilir.

Bu tarz durumlar ile karşı karşıya kalmamak adına yapmanız gereken amortisörünüzü kısa süre içerisinde değiştirmeniz gerekmektedir.

Amortisörler yol tutuşunda çok ciddi bir etkiye sahip olduğu için aynı akslar mutlaka ikili değiştirilmelidir. Aksi halde eşit aşınmaya sahip olmayan amortisörler aracın sürüşünü zorlaştıracaktır.

Patlak Amortisör Muayeneden Geçer Mi?

Muayene istasyonlarının kullandığı teknolojiler günden güne gelişmekte. Aracınızın süspansiyonlarını test eden sistemler sadece o anki salınım miktarını ölçer ve tölere edilebilecek düzeyde olup olmadığı hakkında rapor verir. Genellikle yetkililer amortisördeki yağ kaçaklarını incelemez.

İlginizi Çekebilir  Fren Hidroliği Değiştirilmeli Mi? Değişim Fiyatı

Amortisör patlak muayeneden geçer mi sorusuna; eğer aracınız kasislerden vs. geçerken çok fazla salınım yapmıyor ve yol tutuşu kötüleşmemişse yüksek ihtimalle patlak amortisör ile muayeneden geçebilecektir.

Patlak Amortisör Tamir Edilir Mi?

Amortisörler fabrikasyon olarak preslenmiş şekilde üretilir ve herhangi bir vidası vs. olmaz. İçerisindeki piston arızalandığında dışarıya yağ kaçırmaya başlar ve işlevini yitirir. Tamir edilmek için tasarlanmayan bu parçanın tamiri çok zordur ve genellikle kısa sürede tekrar yağ kaçırmaya başlar. O sebeple patlak amortisörün değiştirilmesi gerekir.

Amortisör Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Genel olarak triger kayışı vs. gibi belirli bir ömre sahip olmayan amortisörler tamamen kullanıma bağlı değişim periyoduna sahiptir. Sürekli şehir içinde kullanılan ve bozuk yollarda sürülen bir aracın amortisörü 20 binde arızalanabileceği gibi uzun yolda sürülen ve genelde asfalt yollarda giden bir otomobil 300 bin km amortisör değişimi olmaksızın sürülebilir.

Tek Değiştirilebilir Mi?

Çoğunlukla tek bir tarafı patlayan bu parçanın mutlaka çift olarak değiştirilmesi tavsiye edilir. Kullanım süresince sürekli işlevini kaybeden amortisörlerin birinin yeni olması aracın dengesinin bozulmasına sebep olacaktır.

Amortisör Değişimi İşçilik Fiyatları 2019

Amortisör değişimi genel olarak sıkça yapılan bir işlem olsa da işçilik olarak kapsamlı bir süreçtir. Aracın lifte kaldırılarak üst amortisör takozları ve alt salıncak bağlantısı sökülür ve amortisörler yaydan ayrılır. Sonrasında ise yeni amortisör takılarak işlemin tersi yapılır.

2019 amortisör değişimi fiyatları genellikle tek amortisör için 75-125 TL aralığında olmakta. Ancak 2’li veya 4’lü değişimlerde tek işçilik olacağından biraz daha indirim alınabilmektedir.

Gazlı Amortisör Nedir?

Aracınız için amortisör değişimi yapmak istediğinizde karşınıza gazlı ve yağlı amortisör seçenekleri çıkacaktır. Şimdi ilk olarak gazlı amortisörleri anlatalım. Amortisör içerisine eklenmiş özel bir gaz ile çalışan sistem genellikle ağır ve lüks araçlar için kullanılır. Sönümlemesi gazları sıkıştırma sonucu yaptığından daha konforludur ve yüksek ağırlıklara dayanabilir. Nispeten daha uzun ömürlü olan bu sistemler, yağlı amortisörlere göre pahalıdır.

İlginizi Çekebilir  Kaskonun Ödeme Yapmadığı 10 Durum

Yağlı Amortisör Nedir?

Genellikle ekonomik segment otomobillerde kullanılan yağlı amortisörler içlerindeki yağın sıvı basıncını kullanarak darbeyi sönümlerler. Gazlı amortisöre göre konforu ve dayanıklılığı biraz daha azdır. Fiyatları biraz daha uygun olan yağlı amortisörler arıza yaptığında dışarısına yağ vermesi ile kolayca anlaşılabilir.

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here