Ekspertizde Direnç Atılmış Ne Demektir?

Özellikle bazı ekspertiz firmalarının airbag kontrolü yapmaya başlaması ve Youtube’da video paylaşmaya başlaması ile ortaya çıkan emniyet kemerlerine direnç atılmış tabirinin anlamını bu yazımızda anlatacağız.

Direnç Atılmış Ne Demek?

ekspertizde direnç atılması ne demektir

Otomobillerdeki emniyet kemeri ve airbag sistemi sürücü ve yolcular için hayati önem taşır. Otomobil üreticileri de bu parçalar için birçok sensör ve kontrol mekanizması ile sürekli faal durumda olmasını sağlamaya çalışır.

Birçok kez duymuşsunuzdur; “Aracın kontağı açılınca ışıkları sönmeden marş yapılmamalıdır” Mutlaka ışıkların sönmesi beklenmelidir. Sebebi ise; araç çalıştırılırken motor beyni airbag, yakıt hattı, motor sensörleri, esp, abs gibi tüm donanımları test eder ve aktif durumda olup olmadığının kontrolünü sağlar. Eğer araçtaki bir donanımda arıza varsa motor çalıştırıldığında arıza lambası yanarak sürücü ikaz edilir. Emniyet kemerleri, airbag sistemi parçalarında(beyin, yastıklar, sensörler) bir arıza var ise gösterge panelinde hava yastığı ikazı yanar. Özellikle kaza sonrasında airbag parçaları ve emniyet kemerleri orijinali ile değiştirilmezse airbag ikazının sönmesi mümkün olmayacaktır.

Genellikle ağır hasarlı olarak perte ayrılmış araçların onarımında çok pahalı olan airbag sistemini yenilemek yerine sensörlerine yanıltıcı elektrik verilerek otomobilin motor beynine hava yastıklarının aktif olduğu gösterilir ve potansiyel alıcının vs. durumu fark etmesi engellenir. Direnç atıldığında airbag uyarı ışığı da yanmaz.

Emniyet Kemeri Direnç Kandırma

Araçlarda emniyet kemeri kaza anında darbe sensöründen tetiklenmesi durumunda patlar ve makarasını geri çekerek sürücü ve yolcuların araçta hareket etmesini önler. Emniyet kemeri bir kez patladığında mutlaka değiştirilmesi gerekir aksi halde hem işlevini yerine getiremez hem de göstergede airbag ışığı yanar. Bu ışığı söndürmek için de emniyet kemeri bağlantılarına direnç bağlanarak ecu’ya parçanın çalıştığı bilgisi verilebilir.

İlginizi Çekebilir  Polen Filtresi Nedir? Karbonlu Polen Filtresi Nedir?
airbag direnç atılması
Genellikle direnç bağlantısı bu şekildedir.

Çoğunlukla ön koltuklara yapılan direnç işlemi aracın B sutunundaki plastik korumanın sökülmesi ile fark edilebilmektedir. Sanılanın aksine emniyet kemerinin sert çekildiğinde kilitlenmesi direnç olup olmadığı hakkında bilgi vermez. Direnç de genelde iki kablonun birbirine bantlanması ile yapılır.(Orijinal hiç bir araçta o şekilde bir bağlantı bulunmaz)

Aşağıdaki videoda emniyet kemerinin nasıl çalıştığını detaylı şekilde izleyebilirsiniz.

Direnç atılmış emniyet kemeri kazada çalışır mı sorusuna hayır şeklinde yanıt verebiliriz. Patlamış emniyet kemeri hasar anında koltuktaki yolcuyu sabitleme işlevini yerine getiremeyecektir.

Direnç Atılan Airbag Çalışır Mı?

Hava yastıkları bir kez görevini yerine getirebilecek şekilde tasarlanır. Kaza sonrasında eskilerin sökülerek yeni sıfır tüplerin takılması ve sensörlerin değiştirilmesi gerekir. Ancak yeni airbag’ler çok pahalı olduğundan(kasko firmalarının airbag açan arabaları perte ayırma sebeplerinden) genellikle onarımı yapılır ve direnç takılır. Direnç sayesinde araç arıza lambası yakmaz.

Olası bir kaza durumunda doğrudan airbag beynine bağlı olmadığı için hava yastıkları patlamaz.

Direnç Atılmış Airbag Nasıl Anlaşılır?

Aracın torpidosunun kaplanması ve direksiyon göbeğinin değişmesi airbaglerin patlak olup olmadığını anlamayı zorlaştırır. Özellikle şasesinde işlem olmayan araçlarda bu durum daha zor anlaşılır. Ancak birçok ekspertiz firması artık torpido ve direksiyon hava yastıklarını sökerek dirençlenen veya değiştirilen airbagleri anlayabilmektedir.

Firmalar genelllikle direksiyon ve torpido üzerindeki vidalardaki aşınmaları inceleyerek daha önce bir sökme-takma olduğuna kanaat getirip kontrol yapmaktadırlar. Aşağıdaki videoda da ünlü bir ekspertizin hava yastığı kontrol videosunu izleyebilirsiniz.

Yazı Özeti
Ekspertizde Direnç Atılmış Ne Demektir?
İçerik
Ekspertizde Direnç Atılmış Ne Demektir?
Açıklama
Direnç, işlevini yitirmiş olan airbag veya emniyet kemerinin araca çalışıyor gibi gösterilmesi ile arıza ışığının yanmasını engellemek için atılır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here