Yağmurlu Havalarda Sürüş Tavsiyeleri

Kış yaklaşıyor. Birçok şehrimize kar da yağacak ama ülkenin büyük bir bölümünde yağmurlar etkisini artıracak ilerleyen günlerde. Bu yazımızda yağmurlu havalarda taşıt kullanırken işinize yarayabilecek ipuçlarını derledik.

islak-yollarda-araba-kullanmak

Yağmurlu ve kar sonucu donmuş yollarda araç kullanmak birçok sürücünün çekindiği bir durumdur. Hele ki sürücü acemi ise bu durum oldukça can sıkıcı bir hal alabilmekte.

  • Yağmurlu havalarda takip mesafenizi tutabildiğiniz en yüksek mesafede tutun. Önde seyreden aracın olası ani hareketlerini fark etmeniz zaman alabilir.
  • Eğer sağanak, dolu gibi görüşü engelleyen bir hava muhalefeti mevcut ise mutlaka arka sis farlarınızı açık tutun. Arkanızda seyreden araçların sizi daha rahat fark etmesini bu şekilde sağlayabilirsiniz. (Görüş mesafesinin uygun olduğu durumlarında arka sis farları arkanızdaki sürücülerin görüşünü etkileyeceğinden açık tutulmaması gerekir.)
  • Yoldaki su birikintilerinden, çukurlardan ve ağır vasıtalardan uzak durmaya çalışın. Buralardan gelecek yağmur suları görüşünüzü etkileyebilir.islak-yollarda-araba-kullanmak-3
  • Yağmurlu havalarda otomobilin lastiklerinin yol ile teması azalır. Direksiyon hakimiyetini kaybettiğinizi düşündüğünüz anlarda paniklemeden gazdan ayağınızı çekmeli ve tekrar hakimiyet sağlanana kadar frene dokunmamalısınız. Kayma sırasında yapılacak fren hakimiyetin tamamen kaybolmasına sebep olabilir.islak-yollarda-araba-kullanmak-2
  • Yolda biriken sel boyutunda su birikintileri kazaya ve otomobillerde sorunlara yol açabilir. Böyle durumlarda asla derinliğini tam olarak kestiremediğiniz sulara girmeyin. Su akıntı halinde ise aracın yönünü değiştirebilir.
  • Eğer böyle bir yola girdiyseniz mutlaka yolun köşelerinden gidin. Kenarlardaki drenaj delikleri sayesinde su seviyesi biraz daha alçak olacaktır.

Yolu kazasız bir şekilde atlattıktan sonra mutlaka aracınızın frenlerini, motorunda herhangi bir su zararı olup olmadığını kontrol edin.

İlginizi Çekebilir  Şarj Dinamosu Nedir? Şarj Dinamosu Tamiri Nasıl Yapılır?

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here