Travers Nedir? Motor Beşiği Ne İşe Yarar?

Otomobiller ne kadar sağlam olursa olsunlar mekanik aletler oldukları için sıklıkla arızalanırlar. Burada yedek parça devreye girer. Travers arızalarında da aynı durum geçerlidir. Travers genelde normal bir araç kullanıcısı tarafından pek bilinmez. Otomobilin şasi parçalarından sayılan ve bakım, periyodik değişim gerektirmeyen traversler, kaza, hasar durumunda işlem görmesi gerekebilir.

travers

Travers Nedir?

Travers; otomobilde süspansiyon sistemi, motor ve şanzıman parçalarını tutan ve sabitleyen parçadır. Motor beşiği olarak da adlandırılan travers, otomobilin motorunu ve şanzımanını tutan ve şasiye bağlayan taşıyıcı bir parçadır.

Motor beşiği nedir?

Traversler bazı yerlerde ‘motor beşiği’ olarak anılır. Travers iki ucu şasilere montelenir ve otomobilin önünde ve arkasında bulunur. Aracın olmazsa olmazlarından olan bu parça farklı malzemeleri bir arada tutar.

Otomobilde kullanılan iki çeşit travers bulunmaktadır. Traversin kendisi ve travers burçları olarak anılır. Traversin kendisi oldukça sağlam yapıda olsa da burçlar yıpranabilir, bu yüzden aralıklı zamanlarda değişmesi gerekir.

Arabalarda travers arızaları genellikle;

  • Trafik kazalarında araç çok sert darbe aldığında traverste yamulma olabilir.
  • Uzun süreli kullanılan araçlarda yıpranma ve eskime olabilir.
  • Aracın altının vurulması ile hasar görebilir.

Bu iki durumda da traversin değiştirilmesi gerekebilir. Burçlarda en çok karşılaşılan arıza ise burçların arasında ki boşluklardan kaynaklanabilir ya da burçlar kopmasıyla alakalı olabilir.

Çok sık arıza yapmayan parça olmaması sebebi ile genellikle yedek parçası az bulunan bir parçadır. Travers değişimlerinde genellikle çıkma parça tercih edilmektedir.

Travers Yamuk Olursa Ne Olur?

Travers (motor beşiği), bahsettiğimiz gibi otomobilin motor ve yürüyen parçalarını taşıyan bir şasi elemanıdır. Bu parçanın hasarlı olması, yamuk olması durumunda aracın şasi rijitliği bozulur ve genellikle aracın çekme yapmasına sebep olur. Ayrıca bu çekmenin düzeltilmesi için rot ayarı da genelde tutmaz.

İlginizi Çekebilir  Kızdırma Bujisi Nedir? Arızası ve Tamiri

Travers Arızası Nasıl Anlaşılır?

Travers arızalarında genellikle burçlarda meydana gelen esneklik ya da traversin kendisinde olan bir hata araçta kendini ses değişikliği olarak belli edecektir. Bu parça motor ve şanzıman parçalarını tuttuğundan dolayı arıza durumunda fark edilmemesi büyük kazalara ve problemlere sebebiyet verebilir. Bu yüzden sürekli kontrol edilmeli, en ufak bir kuşkuda deneyimli bir yetkiliye kontrol ettirilmelidir.

Traversler ana şase ile aynı malzemeden üretilirler. Bu parçaların değişimleri için kaporta dışında tüm parçaların çıkarılması gerekmektedir. Yapılması oldukça zor bir işlem olduğundan yetkili ve bilgili bir ustanın yardımını almak en mantıklı hareket olacaktır. Ayrıca travers arızasında aks ve direksiyon kutusu gibi parçalar da sabit kalmayacağından araçta yön problemleri oluşabilir.

Aracınızın rot ayarında problem varsa ve yaptırmanıza rağmen direksiyonunuz düz olmuyorsa travers arızasından şüphelenebilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here