Aks Keçesi Yağ Kaçağı Neden Olur?

İçten yanmalı motorlarda diferansiyel tarafından tekerleklere aktarılan güç akslar vasıtası ile tekerleklere gönderilir. Yüksek dönüş hızlarına ulaşan ve hassas bir parça olan aksların birleşim noktalarında “aks keçesi” adında koruyucu parçalar bulunur. Aks keçeleri kullanım, eskime gibi birçok sebepten sızdırma yapabilir. Bu yazımızda aks keçesi yağ kaçağı ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Aks Keçesi Yağ Kaçağı

Akslarda iki adet keçe bulunur. İç aks keçesi olarak bilinen parça diferansiyele doğrudan bağlıdır. Dış aks keçesi ise porya kısmında bulunur. İki keçe de aksın hareketli kısımlarının dışarıdan gelebilecek su, toz vs. karşı korunmasını sağlar. Zamanla keçenin özelliğini yitirmesi, aracın zorlanarak kullanılması(patinaj vs.) içerisindeki yağı dışarı sızdırmasına sebep olabilir. Böyle durumlarda çok vakit geçirilmeden parçanın değiştirilmesi gerekir.

aks keçesi yağ kaçağı

Aks Keçesi Yağ Kaçağı Giderilmezse Ne Olur?

Akslar araçların yürüyen aksam parçaları arasında en pahalı olanları arasındadır. Keçeler çok düşük maliyetle değiştirilebilirken aksların tamamen değişimi araca göre değişmekle birlikte 1500-5000 TL aralığındadır. Eğer yağ kaçağı başladığında değişimi hızlıca yaptırmazsanız aks laleleri adı verilen dişli sistemler aşınacak ve bir süre sonra motordaki gücü tekerleklere aktaramamaya başlayacak ve halk arasında “aks kesmesi” olarak bilinen durum oluşacaktır. Eğer aracınız aks keserse yolda kalacağınızı da belirtelim.

Ayrıca iç aks keçeleri doğrudan şanzıman yağı ile yağlanırlar. Bu parçada oluşan bir çatlak, kaçak hızlıca giderilmezse şanzıman yağı buradan azalacaktır. Ayrıca toz, su gibi yağa zarar verecek maddeler buradan şanzıman yağına karışabilir. Bu da uzun bir süre böyle sürüş sonrasında aks masrafının yanında şanzıman masrafına da sebep olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Klima Gazı Nedir? Klima Gazı Fiyatları

Aks Keçesi Nasıl Değiştirilir?

Parça olarak uygun olan (30-150 TL) aks keçeleri konumu ve parçanın görevi sebebiyle biraz işçilik gerektiren bir değişim sürecine sahip. Aracınızın aks keçesinin değiştirilebilmesi için;

İlk olarak tekerleğin sökülmesi, sonrasında ise diskin, poryanın alınması gerekir. Sonrasında aks sökülür ve keçesi değiştirilerek yeniden montaj yapılır. Eğer iç aks keçesi arızalı ise mutlaka şanzıman yağı kontrol edilmeli ve eksik miktar tamamlanmalı, imkan var ise değiştirilmelidir.

Yazı Özeti
İçerik
Aks Keçesi Yağ Kaçağı
Açıklama
Aks keçeleri, iç ve dış olmak üzere her aksta iki adet bulunur. Aks keçesi yağ kaçırması durumunda ihmal edilmeden kısa sürede değiştirilmesi gerekir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here