Amortisör Değişimi İşçilik Ücreti

Bozulduğunda aracın konforunu ciddi oranda bozan amortisörler ses yapması sebebi ile de can sıkıcı olabiliyor. Yakın zamanda yaptırmış olduğum amortisör değişimi sonrasında amortisör değişimi fiyatı, değişim süresi gibi detayları anlatmak istedim. Değişim sırasında SACHS markasını tercih ettim.

Amortisörler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Amortisör Değişimi İşçilik Ücreti Ne Kadar?

Araçtan araca değişen bu onarım bedeli tek amortisör için ortalama 100 TL. Ancak aracın tasarımı gereği sökülmesi gereken parçaların artması vs. işçilik zorluğunu ve süresini artırarak maliyeti yükseltebiliyor. Opel Corsa D aracım için ön amortisör takozlarına ulaşmak için silecekler, cam altı plastikler vs. sökülmesi gerektiğinden işçilik biraz uzun sürdü. Aracım için ön iki amortisör değişim ücreti olarak 250 TL işçilik bedeli ödedim.

Amortisör Değişimi Ne Kadar Sürer?

Ustanıza, araca göre değişkenlik gösteriyor olsa da; tekerleklerin sökülmesi, takozların alınarak amortisörün dışarı alınması ve yayın güvenli bir şekilde yeni amortisöre geçirmesi tek amortisör için ortalama 30 dakika alıyor. Amortisörlerin de genellikle çift olarak değiştirilmesi gerektiğinden ortalama 1- 1.5 saat sürdüğünü söyleyebilirim.

Amortisör Takozu Değişimi İşçilik Ücreti

Sanılanın aksine amortisör takozlarını değiştirmek için de aynı işçilik gerekiyor. Yine amortisörlerin sökülerek helezonun çıkarılması gerekli. O sebeple amortisör değişimi yaptırırken mutlaka takozların kontrolünü sağlamalı ve bir yıpranma varsa değişimini yaptırmalısınız.

Sachs Marka Amortisörler Nasıl?

Aracımın markası Opel olduğundan doğrudan fabrika tarafından üretilen GM ve Oem olarak Sachs markası satıştaydı. GM marka ön amortisör çifti 1400 liralara yakınken Sachs marka çift amortisörü 450 TL’ye satın aldım. Orijinal amortisörlere göre kıyasla;

  • Sachs marka amortisörler daha sert. Bu da yol tutuşunu ciddi oranda artırırken çukurlarda vs. konforu olumsuz etkiliyor.
  • GM marka amortisörlerim kasislerden geçerken vs. fıs fıs şeklinde ses çıkartıyordu. Sachs marka amortisörler oldukça sessiz çalışıyor.
Yazı Özeti
Amortisör Değişimi İşçilik Ücreti
İçerik
Amortisör Değişimi İşçilik Ücreti
Açıklama
Araçtan araca değişen bu onarım bedeli tek amortisör için ortalama 100 TL. Ancak aracın tasarımı gereği sökülmesi gereken parçaların artması vs. işçilik zorluğunu ve süresini artırarak maliyeti yükseltebiliyor.
İlginizi Çekebilir  LPG Ruhsata İşli Ne Demek? LPG Ruhsata Nasıl İşletilir?

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here