Arabanın Çakmaklığı Çalışmıyor? Sebepleri Nelerdir?

Araba çakmaklığı, otomobillerde 12V elektrik enerjisi alınmasına ve birçok cihazın şarj edilebilmesine olanak sağlayan bir donanım. Adı her ne kadar çakmaklık olsa da günümüzde elektronik aletlerimizi şart etmeye yarıyor. Bazı insanlar hala çakmaklık olarak kullansa da çoğunluk bu şekilde kullanmayı tercih ediyor. Eski araçlarda çakmak olarak kullanılabilmesi sebebi ile adı çakmaklık olarak kalmıştır.

Aslında oldukça akıllıca düşünülmüş bir cihaz. Araba çakmaklıkları ne kadar kullanışlı olsalar da arıza yapmaya çok müsaitler. Kolaylıkla bozulabilen araba çakmaklığını düzeltmeniz için bazı önerileri sunacağız.

araba çakmaklığı çalışmıyor

Arabanın Çakmaklığı Çalışmıyor

Araba çakmaklığını kullanmadığımız zaman bozulmadığını anlayamayız. Uzun bir süre sonra kullanmaya başladığınız araba çakmaklığınız bozulmuşsa sigortasında problem olmuş olabilir. Çünkü elbette araba çakmaklıkları da bir sigortaya sahiptir. Birkaç yılın ardından çakmaklığın bozulma sıklıkla görülen bir durumdur.

Özellikle uzun süre kullanılmadıklarında daha çabuk arıza çıkartırlar. Fakat bu parçaların değişimi oldukça kolaydır. Bir oto elektrikçisine giderek sigorta kutusundan çıkan yanmış sigortanın aynısından almanız yeterli olacaktır.

Eğer aracınızın çakmaklığı çalışmıyorsa ilk olarak sigortasını değiştirmenizi öneririz. Kullanılan bozuk bir şarj aleti vs. sigortanın yanmasına kolayca sebep olabilir. Genellikle 10’luk sigortalar ile çalışan çakmaklık sigortasını aracınızın kullanım kılavuzuna bakarak kolayca değiştirebilirsiniz.

Araç Çakmaklığı Arızaları

Araç çakmaklığı sigortaya sahiptir ve bunun yardımıyla çalışır. Bozulan araç çakmaklığınız için sigortayı kontrol etmek ilk işiniz olmalıdır. Sorunun kaynağını bulmak parça değişimini hemen yapmanızı sağlar. Bundan önce çakmaklık düğmesini kontrol edin.

Bu durumda çakmaklığı komple değiştirmeniz gerekmeyecektir. Sadece düğmenin değişmesi veya mevcut düğmenin tamir edilmesi sizi maliyetten kurtarır. Ayrıca bu bölgede elektrik olduğu için mevcut bir arıza arabanız için risk oluşturabilir. Arabanızın çakmaklığı bozuksa detaylı inceleyin ve başka yerlerde sorun olup olmadığını anlamaya çalışın.

İlginizi Çekebilir  KTT Çarpma Nedir? ERP Çarpma - Merak Edilenler

Araç Çakmaklığı Çalışmamasının Sebepleri

Araç çakmakları yaygın olarak uzun süreli kullanımdan dolayı bozulurlar. Kullanım süresi genellikle 3-5 yıl sürer ve arıza çıkarmaya başlar. Bunun başlıca sebepleri aşağıdaki gibidir;

  • Sigorta Arızası(En sık karşılaşılan)
  • Düğme Arızası
  • Soket Arızası

Kusurun sebebi sigorta ve düğmeden kaynaklı değilse başka bir noktayı kontrol etmelisiniz. Asıl arıza soket kısmında meydana gelmiş olabilir. Bu soketler arıza yaptıktan sonra tamir edilemezler. Bir ustaya sorduğunuzda muhtemelen yenisiyle değiştirmeniz gerektiğini söyleyecektir. Aracınızın markasına göre değişiklik göstereceği gibi bu parçalar maliyetli değildir. Her yedek parçacı da kolaylıkla uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Parçanın değişimi kolaydık ve dakikalar içerisinde gerçekleştirilebilir. Araba çakmaklığınızda sorun varsa ilk olarak sorunun nedeninin kendinizi bulmaya çalışın. Düğmede arıza varsa değişim gerekmez. Soket arızalıysa değişim yapmanın vakti gelmiş demektir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here