Lastik Hız Endeksi Nedir? Lastikte H Ne Demek?

ABS, ESP, şerit takip sistemi yada daha gelişmiş güvenlik sistemleri… Hepsinin çalışması için lastiklere bağlıdır. Çünkü araçlar lastiklerin üzerinde gider ve yerle olan tek bağlantı noktaları lastiklerdir. Fren sistemleri ve güvenlik sistemleri her ne kadar iyi olursa olsun lastikler ne kadar iyiyse bu sistemlerin performansı da o kadar olacaktı. Her araç belli bir çıkabilir. Araç motoru ve farklı sistemleri maksimum hıza göre ayarlanır. Bu hızlarda sağlıklı bir şekilde yolculuk yapmak için de araç lastiklerinin araçla uyumlu olması ve hıza duyarlı olması gerekir. Bu uygunluğa uyması gereken ilk parça da hiç şüphesiz lastiklerdir.

Aracın hızına karşılık veremeyen lastikler araç güvenliği için büyük tehlike oluşturur. Lastiklerde mukavemet gösterebileceği maksimum hızları gösteren alfabetik kodlar bulunur. Bu kodlar lastiğin uygun olduğu araçlar için hem ipucu verir hem de lastiğin kaldırabileceği hızları gösterir. Bu kodlarda lastiğin çapı, yanak genişliği ve iz genişliği gibi kodlar bulunur.

Lastikte H Ne Demek

Lastiklerde lastik ebatlarının dışında araç için hayati önem taşıyan birçok simge ve kod bulunuyor. Bu kodlardan birisi de H harfidir. Bu harf genellikle lastik ebatlarının belirtildiği kodun yanında olur ve lastiğin yapabileceği maksimum hızı gösterir. Lastik ebadı kodlarının yanında H harfi gibi birçok farklı harf bulunabilir. Bu harfler farklı hızları gösterir. H harfi de lastiğin 210 km hıza uygun olduğunu gösterir. Yani H harfi olan bir araçla maksimum 210 km hız yapabilirsiniz.

Genellikle 16 inç lastiklerde bulunan bu kod, 195 55 16 H, veya 205 55 16 H ebatlarında sıklıkla karşılaşılır.

Lastikte T Ne Demek

Lastiklerin yanaklarında yer alan kodlardan birisi de T harfidir. T harfi de H harfi gibi lastiğin yapabileceği maksimum hızı gösterir. T harfi lastik hız endeksi göstergesinin en alt seçeneğidir ve maksimum hız göstergesi 190 km/ s’dir.

İlginizi Çekebilir  İMM Teminatı Nedir? İMM Teminatı Neden Çok Önemli?

Genellikle 185 65 15 T ve 195 65 15 T olarak karşımıza çıkan bu hız etiketi genellikle 15 inç boyutuna uygun lastikler içindir.

Lastik Hız Endeksi Kodları

Lastiklerin araçlar için en büyük güvenlik sistemi olduğu düşünülürse lastikler üzerinde yazan tüm kodlar büyük öneme sahiptir. Lastik ebatları ve yazlık/ kışlık simgelerinin yanında bulunan hız endeksi ve yük endeksi hayati bir öneme sahiptir. Bu endeksler kod ve sayı ile belirtiliyor. Lastiklerde bulunan hız endeksi kodları ve anlamları aşağıdaki gibidir;

  • Z 240+ km/s
  • V 240 km/s
  • H 210 km/s
  • U 200 km/s
  • T 190 km/s

Her lastikte bu kodlardan biri bulunur ve bu kodlar lastiğin maksimum yapabileceği hızı belirtir. Fakat lastikler laboratuvar ortamında test edildiği için bu rakamlar güvenli olmayabilir. Lastiğin yaşı, kalınlığı asfaltın durumu ve hava sıcaklığı gibi birçok faktör bu limitleri belirleyebilir.

Tüm bunların yanında lastiğin uzun ömürlü olması, yola maksimum tutunmayı sağlaması vs. için mutlaka lastik hava basıncının uygun olması gerekir. Lastik hava basıncını aracınızın şoför kapısındaki etiketten öğrenebilir ve en yakın benzin istasyonunda ayarlayabilirsiniz.

Lastik Hız Endeksi Önemli Mi?

Genel olarak B ve C segment gibi günlük kullanım için alınan araçlarda ortalama seyir hızının 150-160 km’yi aşmadığı düşünüldüğünde lastik seçiminde ilk kriter olmadığı söylenebilir. Ancak aracınızla sürekli otoban sürüşü yapıyorsanız lastik hız endeksi önemlidir. Ayrıca nispeten daha konforsuz ancak patlama ihtimali çok daha düşük olan runflat lastikleri kullanmanız daha güvenli olacaktır.

Lastik hız endeksi şu durumlarda önemlidir; eğer aracınız spor bir araç ve yüksek motor hacmine sahipse V ve Z hız endeksine sahip bir lastik almanız güvenli şekilde yüksek hızlara çıkmanızı sağlayacaktır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here