Esp Arızası Nasıl Anlaşılır?

Esp arızasını anlamak çokta zor değildir. Çoğu araç sürücüsü esp arızası nasıl anlaşılır? Sorusuna cevap arar. Arızayı anlamak için arıza lambasını, araçtaki yol bilgisayarını ve esp tuşunu kontrol edin.

Araç içerisinde yol bilgisayarı mevcut ise bu bilgisayar arıza hakkında size ikaz verecektir. Böylece arıza kolayca giderilebilir. Araçlarda manuel bir esp tuşu mevcuttur. Bu tuşa basıldığı zaman gerekli işlevi yerine getirmiyorsa arızalıdır. Aynı zamanda sürekli yanan ışıkta arızaya işaret eder.

Esp Nedir?

Son model araçların birçoğunda bulunan önemli bir sistemdir. Bu sistem sayesinde yol ve sürüş güvenliği sağlanır. Elektronik bir sistemdir ve yapıca karmaşıktır. Araçlarda kullanılır ve denge kontrolünü sağlar.

Esp Ne İşe Yarar?

Esp adı verilen sistemler denge kontrolünün yanı sıra farklı amaçlar için de kullanılır ve kullanıcıya büyük avantajlar sunar.

Faydaları şunlardır:

  • Sürüş güvenliğini sağlar.
  • Virajları ve engebeli yolları daha rahat çıkmaya yardımcı olur.
  • Ani bir durumda aracın savrulmasını önler.

Bu faydaları sayesinde araçlar için oldukça gerekli bir sistemdir. Hem can hem mal güvenliğini korumak için özel olarak tasarlanmış sistemlerdir.

Esp Arızası Nasıl Giderilir?

Arızayı gidermek için sorunun ana kaynağını bulmak gerekir. Esp lambası veya manuel esp tuşu işlevini yerine getirmiyorsa bunun nedeni akü olabilir. Aküden yeterli voltaj gelmiyorsa esp lambası sürekli yanar ve esp manuel tuşu çalışmaz. Bu durumda yapılması gereken bazen önemli hususlar vardır.

Yapılması gerekenler şunlardır:

  • Aşağıya inin ve akünüzü kontrol edin. Aracın aküsünü ölçün.
  • Aracın şarj dinamosu yetersiz olabilir. Bu yüzden şarj dinamosunu da ölçmek gerekir.
  • Eğer sorun bu ikisinden kaynaklı ise arızaya neden olan engeli ortadan kaldırın.
  • Bazı durumlarda arıza sistemsel bir sıkıntıdan kaynaklanıyor olabilir. Bu gibi durumlarda aracı obd cihazlar yardımıyla taratmak gerekir. Bu cihazlar bağlantılardaki kopukluğu tespit eder.
  • Sorun bağlantıdan kaynaklı değilse de yapılması gereken en doğru şey arızalı sensörün değiştirilmesi olur.
İlginizi Çekebilir  Rent a car karşılaştırma sayfası Ekocars.com Hizmete Başladı.

Bu işlemleri uygularken ve arıza tespiti yaparken profesyonel bir destek almak gerekir. Bu sayede kısa zaman içinde sorunun ana kaynağı bulunur.

 

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here