Araba Neden Çalışmaz? En Sık Karşılaşılan Arızalar

Onbinlerce parçadan oluşan otomobiller, bu parçaların senkronize hareket etmesi halinde çalışabilir. Bu parçalardan birinde oluşan bir arıza motorun çalışmamasına sebep olabilir.

Araba Neden Çalışmaz?

Arabalar dünya üzerinde en çok kullanılan ulaşım aracı olmasının yanı sıra insan nüfusunun neredeyse çeyreği sayısına ulaşmış durumdadır. Özellikle yeni otomobiller birçok arızayı yol bilgisayarı vs. ile sürücüye iletmesi sayesinde pek yolda kalma durumları olmasa da eski araçlarda çalışmama problemi sıkça görülebilmektedir.

Otomobil motorları marş motoru vasıtası ile ilk dönme hareketini alır ve çalışır. Marş motoruna bu enerjiyi veren ise aküdür. Bu parçalarda oluşan arızalar aracın çalışmamasına sebep olabilir.

Marş Basıyor Araba Çalışmıyor

Belki de en çok karşılaşılan arıza türü budur. Genellikle otomobil anahtarının içerisindeki immoblizer çipinin arıza yapmasından kaynaklanır. Bu arızada anahtar döndürülürken marş motoru döner ve araç çalışmak için zorlanır ancak ateşleme kilidi açılmadığından motor çalışmaz. Bu durumda kontak ve anahtar iyice temizlenerek tekrar denenebilir veya yedek anahtarınız varsa araç onunla çalıştırılabilir. Diğer yandan marş basıyor ancak araba çalışmıyor ise düşük ihtimal yakıt bitmesi ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız.

İmmoblizer arızası ile ilgili detay için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz. Kontak anahtarı arızası varsa araç marş basacak ancak ateşleme yapmayacaktır.

Araba Marş Basmıyor

Diğer bir durum da sıkça karşılaşılan otomobilin kontak çevirilmesine tepkisiz kalmasıdır. Arabanıza bindiğinizde marş basmıyor göstergeler yanıyor ve akü lambası yanıp sönüyorsa akü bitmiş demektir. Bu durumda çalışan bir arabadan takviye yapılması veya akünün değiştirilmesi gerekir. Genellike akü bittiği zaman anahtar çevrildiğinde marş basmayacak ve tık sesi gelecektir. Bu ses marş motorunun volana yetersiz temas etmesinden ötürü gelir.

Diğer yandan araba marş almıyor ancak akü lambası yanmıyorsa arızayı marş motorunda aramanız gerekir. Özellikle eski araçlarda sıkça bozulan bu parça ömrünü doldurduğunda motoru güçlü döndüremez ve yolda bırakabilir.

İlginizi Çekebilir  Fren Hidrolik Yağı Boyaya Zarar Verir mi?

Arabanın Çalışmamasının Sebepleri

En büyük şüpheliler marş motoru ve akü olsa da onbinlerce parçadan oluşan motorlarda farklı arızalar da bu duruma neden olabilir.

 • Benzinli araçlarda ateşleme bobini ve bujiler arızalanmış olabilir.(Genellikle 1-2 buji arızasında araç tekleyerek dahi olsa çalışabilir.)
 • Dizel araçlarda yakıt yolu hava yapmış olabilir. Deponun sonuna kadar kullanılması bu soruna yol açacaktır.
 • Hava akışını kontrol eden MAP sensörü bozulmuş olabilir ve ECU ilk çalıştırma için gereken hava-yakıt karışımını ayarlayamadığından çalışmayabilir.
 • Krank sensörü bozulmuş olabilir. Özellikle eski araçlarda bozulabilen bu parçanın görevi krank milinin pozisyonunu ecu’ya bildirmektir. Arızası durumunda araç hiçbir şekilde çalışmayacaktır.
 • Yakıt hortumu delinmiş olabilir ve buna bağlı olarak marş yapılırken silindirlere yakıt püskürtülemiyor olabilir.
 • Dizel motorlarda hava çok soğukken kızdırma bujileri arızalı ise araç çalışmayabilir.

Dizel Araba Neden Çalışmaz

Dizel araçlar aşağıdaki sebeplerden ötürü çalışmayabilir;

 • Yakıt sisteminde hava olabilir.(Genellikle birkaç kez marş denemesinde araç havayı atar ve çalışır. Ancak bazı durumlarda elle havanın tahliye edilmesi gerekebilir.)
 • Çok soğuk havalarda mazot donmuş olabilir ve depodan motora iletilemiyor olabilir.
 • Akü voltajı düşmüş olabilir.(1-2 zayıf marş denemesinden sonra genelde akü komple biter.)
 • Yakıt enjektörlerinde arıza olması durumunda da dizel araçların çalışması zorlaşır.

Benzinli Araba Neden Çalışmaz

 • Bujilerin kaput içerisine gelen su sebebiyle ıslanması.
 • Ateşleme bobininin arıza yapması veya kablolarında kaçak olması.
 • Lpg’li ise benzin veya lpg enjektörlerinin bozulmuş olması.
Yazı Özeti
Açıklama
Otomobil motorları marş motoru vasıtası ile ilk dönme hareketini alır ve çalışır. Marş motoruna bu enerjiyi veren ise aküdür. Bu parçalarda oluşan arızalar aracın çalışmamasına sebep olabilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here