Arabanın Yağı Biterse Ne Olur? Şanzıman Yağı Biterse

Daha önceki yazılarımızda da anlattığım gibi içten yanmalı motorlar çalışırken çok yüksek ısı üretirler. Öyle ki bu ısının dağıtılması ve motorun zarar görmemesi için motor soğutma sıvısı ve yağı ve yardımcı parçaları bulunur.

motorun yağ eksiltmesi

Arabanın Yağı Biterse Ne Olur?

Motorlarda yağ, hareketli pistonun hareket ettiği segmana yapışmasını engeller. Ayrıca egzantrik mili, turbo, krank gibi parçaları da sürekli yağlayarak üzerindeki yüksek ısıyı alır ve yağ soğutucusunda soğuyarak bu işleme devam eder.

Eğer aracın altını vurma, yağ kaçağı, motorun yağ yakması gibi bir sebepten motor yağı tamamen biterse, hareketli parçalardaki ısı transfer edilemez ve parçalar birbiri arasında hareket edemeyerek kaynar. Arabada yağ biterse veya kritik seviyeye gelirse gösterge panelinde kırmızı renkte yağ lambası yanacaktır. Bu ışık görüldüğünde saniyeler içinde güvenli bir yere duraklamalı ve motoru stop etmelisiniz. Aksi halde yağ basıncının olmadığı her saniye motor için geri döndürülemez hasarlar oluşacaktır.

Motor Yağı Biterse Ne Olur?

yağ lambası yanıyorAracınızda yağ biterse ve siz fark etmeden sürmeye devam ederseniz bir süre sonra motor kilitlenecek ve bir daha çalışmamak üzere stop edecektir. Çalıştırmaya çalışırsanız değişik metal sesleri duyabilir ve kaput altından dumanlar görebilirsiniz.

Yatak sarması olarak adlandırdığımı silindirlerin segmanlara yapışması durumunda motorun tekrar kullanılabilmesi için yenilenmesi(sanayi dilinde rektefiye) gerekir. Bu durum da ciddi maliyetli ve düzgün işçilikle yapılmazsa düzen tutmayacak bir işlemdir.

Bu durumu yaşamamak için;

  • Aracın motor yağını 15 günde bir motor soğukken ve düz bir zemindeyken kontrol etmeniz.
  • Egzozda mavi duman vs. var ise zaman kaybetmeden sorunu çözmeniz.
  • Üreticinin önerdiği yağı kullanmanız ve yağ değişim periyodunu geçirmemeniz gerekmektedir.
İlginizi Çekebilir  Atmosferik Motor ve Turbo Beslemeli Motor Nedir?
otomatik şanzıman
şanzıman nedir

Arabanın Şanzıman Yağı Biterse Ne Olur?

Şanzıman da tıpkı motor gibi çok yüksek devirlerde hareket eden parçalardan oluşur. Motor devrinin 2-3 katı hızlarda çalışan bu parça içerisindeki yağ sayesinde aşırı ısınmadan ve parçaların birbiri ile temasından korunur. Eğer şanzıman yağı biterse;

  • Öncelikle vites geçişleri çok zorlaşır. Tıpkı debriyaja basmıyormuşsunuzcasına sert şekilde vites değiştirmeniz gerekir.
  • Vites geçişlerinde rahatsız edici sesler gelir.

Bu seslere rağmen aracı kontrol etmeden sürüşe devam ederseniz şanzıman içerisindeki dişliler aşırı ısınacak ve benzer bir tabirle kavrulacaktır. Sonrasında ise araç hareket edemez hale gelecektir. Böyle bir durumda aracın şanzıman içerisindeki parçalarının değiştirilerek revize edilmesi gerekir.

Şanzıman Yağı Neden Azalır?

Motorların aksine şanzımanlarda yağın pek fazla hareket alanı bulunmaz. Vites kutusu içerisindeki sıvı dişliler döndükçe yağlama yapar. Aracın altının vurulması sonucu şanzımanda delik oluşması, tapa ve contaların yağ kaçırması sebebiyle şanzıman yağı azalabilir. Genellikle “şanzıman terlemesi” olarak tabir edilen bu durum mutlaka dikkate alınmalı ve sorun giderilmelidir. Aksi halde ciddi masraflara sebep olabilmektedir.

Yazı Özeti
Arabanın Yağı Biterse Ne Olur?
İçerik
Arabanın Yağı Biterse Ne Olur?
Açıklama
Arabanın motor yağı biterse, piston ve segmanlar birbirine kaynayarak motorun kilitlenmesine sebep olur. Sürüş sırasında kırmızı yağ lambası yanarsa mutlaka araç stop edilmelidir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here