Buji Kablosu Nedir? Ne Zaman Değişmeli?

Buji Kablosu Nedir?

Benzinli ve lpg’li araçlarda piston içerisindeki yanma bujiler aracılığı ile gerçekleşir. Ateşleme bobininde oluşturulan yüksek elektrik akımını ise buji kablosu bujilere iletir. Aracınızı sorunsuz bir şekilde kullanabilmek için zaman zaman bujileri değiştirmelisiniz.

Buji kablosu yanma odasındaki karışı tutuşturmak için dağıtıcı ile bujiler arasında yüksek gerilim darbelerini aktarır. Modern araçlarda her bir bobin paketini doğrudan bujiye bağlayan buji kablosuna sahip distribütörsüz ateşleme sistemi bulunur. Buji kablosu ateşleme bobininden gelen yüksek voltaj elektriği bujilere iletir. Buji ve buji kablosu tek başına elektrik üretmez. Bu kablolar yüksek voltaj elektrik taşırken buji gelen enerjiyi kıvılcıma çevirir.

Buji Kablosu Ne Zaman Değiştirilmeli?

Kış ayı yaklaşırken aracın daha iyi çalışması için buji kablolarının bakımı eksiksiz bir şekilde yapılması gerekir. Her araç bakımında mutlaka kabloların ve bujilerin kontrol edilmesi gerekir. Bujileri değiştirdiğinizde mutlaka kabloları da değiştirin. Böylece ateşleme sisteminin bobin sonrası kısmı aynı anda tazelenip uyumsuzluk sorunu ortadan kalkmış olur.

Genel anlamda buji kablosu değişim periyodu 2 buji değişiminde bir tavsiye edilmektedir.

buji kablosu nedirBuji Kablosu Arıza Belirtileri?

Buji kabloları bir aracın elektrik sisteminin en kritik bağlantı noktasıdır.  Motorun sağlıklı bir şekilde çalışması için buji kablolarının düzgün bir şekilde çalışması gerekir. Buji kablosu arızalandığı zaman motorda bir dizi problemler ortaya çıkar. Bu arızalar;

  • Motorun rölanti devrinin düzensiz hale gelmesi.
  • Motorun sarsıntılı çalışması ve tekleme yapması.
  • Gaza bastığınızda motorun geç tepki vermesi veya silindir içerisinde patlama yapması.
  • Anlık olarak stop etme vs. buji veya buji kablosu arızası belirtileri olabilir.
  • Yeni araçların neredeyse tamamında motorda arıza lambası yanacak ve ekranda “ateşleme arızası” şeklinde uyarı çıkacaktır.
İlginizi Çekebilir  Fren Pedalı Sertleşmesi - Fren Şişmesi Neden Olur?

Buji Kablosu Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bujileri söküp takarken silindire pislik kaçmasını engelleyin. Bujileri biraz gevşetip temizleyin. Bujilerin sağlam takıldığından emin olun. Gevşek takılan bujiler kompresyonu düşürür. Bu da yakıt tüketimini arttırır. Aracın çekiş gücünü düşürür. Buji kablosunda çatlak, yanma ve sürtünmeden dolayı üzerinde yağ olmamasına dikkat edin. Buji kablolarının birbirine temas etmemesi için gereğinden uzun olmasına özen gösterin. Buji kullanırken orijinal ürünler kullanın.

Buji Kablosu Neden Bozulur?

Özellikle eski ve yüksek km’li araçlarda buji kabloları sabitlenmemiş olabilir ve motorun titreşimi sebebiyle sağa sola çarpması kablonun hasar görmesine sebep olabilir. Motor içerisinde yüksek ısı üreten parçaların yakınına konulan buji kabloları da ısıdan eriyebilir ve işlevini yitirebilir.

Yazı Özeti
Buji Kablosu Nedir?- Ne Zaman Değişmeli?
İçerik
Buji Kablosu Nedir?- Ne Zaman Değişmeli?
Açıklama
Buj kablosu, distribütörden gelen yüksek voltajdaki elektrik enerjisini bujilere aktaran kablodur. Genellikle iki buji değişiminde bir değişimi önerilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here