Coilover Nedir? Coilover Ne İşe Yarar?

Coilover Nedir?

Coilover kelimesi Coil (sarmak, dolanmak) , Over (üstünde, çevresinde)  kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Coilover kelimesinin tam karşılığı Türkçemizde “ çevresini saran” dır. Amortisörü saran yay olarak bilinir. Tam olarak karşılığını “ayarlanabilen amortisör sistemi” olarak çevirebiliriz. Otomobillerde süspansiyonun sertliğini, aracın yüksekliğini ayarlayabilmek için kullanılan modifikasyon parçasıdır.

coilover nedir

Coilover Ne İşe Yarar?

Coilover sistemleri hem standart süspansiyon sistemlerine hem de araca özel imal edilmiştir.  Performans tipi yay ve amortisörlere önemli bir alternatiftir. Sertliği ve yüksekliği ayarlanabilir. Bu sayede aracın viraj kabiliyeti artar. Farklı yol şartları için ayarlı tip coilover sistemi ile yükseklik ayarlanabilir. Bu sayede aracın yol tutuş kabiliyeti artar, aracı sürene sürüş keyfi yaşatır ve yolculuğu daha konforlu hale getirir.

Normal süspansiyon sistemlerinde oldukça büyük çapta olan yay ve muhafazası lastik ebadının büyütülmesinde önemli bir engeldir.  Coilover sistemlerinin derli toplu ve düşük çaplı yapısı jant ve lastiğin daha büyük ve geniş seçilebilmesine imkan sağlar.  Bu sayede jant çapı, genişliği ve offset değerleri rahatlıkla değiştirilebilir.

Coilover sistemlerindeki derli toplu ve bütünleşik yapı sistemin daha hafif olmasını sağlar. Süspansiyon sisteminde normal yay ve amortisör yerine Coilover kullanılması ise aracın genel ağırlığında bir miktar azalma sağlar.  Bu durum aracın dinamiklerine olumlu yönde etki eder.

Coilover Dezavantajları

Coilover sistemlerinin en büyük dezavantajı maliyetinin yüksek olmasıdır.  Araç süspansiyonunda alçaltma ve sertleştirme yapılmak isteniyorsa, coilover alternatifi olan araca özel yay ve amortisör daha ucuzdur. Ancak istenildiğinde süspansiyonu ayarlamak çok daha zor olacaktır.

Coilover yayının, amortisörü düşük bir boşluk toleransı ile sarması, özellikle soğuk ve yağışlı havalarda kar, çamur gibi etkenlerin sisteme zarar vermesine neden olur.  Bu nedenle normal süspansiyon sistemlerine göre daha hızlı bir şekilde paslanır. Bu durumu engelleyebilmek için sürüş sırasında kullanılabilen coilover kılıfları kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Trafik Sigortası ile Kasko Arasındaki Fark Nedir?

Coilover’ın diğer dezavantajları arasında;

  • Aracın amortisör hareket alanı azalacağı için konfor standarda göre düşecektir. Bununla ters orantılı olarak yol tutuşu yükselecektir.
  • Aracın yürüyen aksamına daha çok yük bineceği için lastik hasarları, amortisör takozu arızaları yaşama ihtimaliniz artacaktır.

Güncel olarak coilover(ayarlanabilir süspansiyon sistemi) olan araçlar muayeneden kusur almadan geçebilmektedir.

Yazı Özeti
Coilover Nedir?
İçerik
Coilover Nedir?
Açıklama
Coilover "ayarlanabilen süspansiyon sistemi" olarak açıklanabilir. Daha iyi yol tutuşu için kullanılan coilover ile aracın yüksekliği istenildiğinde kolayca değiştirilebilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here