Alfa Romeo Hangi Ülkenin Arabası – Nerede Üretiliyor?

Alfa Romeo Hangi Ülkenin Araba Markası

Alfa Romeo markası İtalya Milano’da üretime başladı. Alfa Anonima Lombardo Fabbrica Autobili olan İtalyanca resmi adının kısaltmasıdır. Firma Alfa ismi ile adını otomobil dünyasına duyurdu.  Alfa Mühendisi Guiseppe Merosi 1911 yılında ilk olarak Torpedo 24 HP modelini üretti.

Alfa Romeo Nerede Üretiliyor?

Alfa Romeo araçlar, İtalya’da üretilmektedir. Özellikle iç tasarımda ve motorda sıkça Fiat markasından faydalanan markanın hisselerinin bir bölümü Fiat’a aittir. Günümüzde ürettiği Guiletta araçlarında direksiyon, iç multimedya sistemleri, motor, şanzıman gibi parçaları Fiat ile ortak kullanmaktadır. Ancak sürüş keyfi, yol tutuşu ve mühendislik açısından Alfa Romeo kendine has bir tarza sahiptir.

alfa-romeo

Alfa Romeo’nun Hangi Araçları Var?

Güncel olarak Guiletta ve Guilia hariç sıfır kilometre üretim yapmıyor olsa da Alfa Romeo’nun birçok otomobili vardır. En popülerleri; yıllar yılı yüzü eskimemesi sebebi ile düşük fiyata alınabilecek lüks araçlar yazımızda da paylaştığımız 159, C segment 156 ve B segment 147 olarak sıralanabilir. Ayrıca Brera gibi spor coupe araçlar da üretmişlerdir.

alfa romeo logosu

Alfa Romeo Logosunun Anlamı

Araç üzerinde kullanılan logo; beyaz zemin üzerindeki kızıl renkli haç işaretidir.  1915 yılında sanayici Nikola Roma’ya Milano tarafından satın alınan fabrika askeri malzeme üretmeye başladı. I. Dünya Savaşından sonra firma, Alfa Romeo adını aldı. Milano’ya ait çift sembolü amblem Alfa Romeo ve Milano kelimelerini içerir. Alfa Romeo ilk zamanlarda kamyon, minibüs ve troleybüs gibi çeşitli vasıtaları da üretse de daha sonra sadece binek otomobil üretmeye başladı.

İlginizi Çekebilir  2016 Opel Astra Station Wagon

Alfa Romeo Markasının Hayat Hikayesi

Alfa Romeo firması 1933 yılında kurumsallaşmaya başladı.  Yönetici olarak Enzo Ferrari ile test sürüşlerini gerçekleştirdi.  Enzo Ferrari Nicola Romeo’nun yönetimden ayrılmasından sonra 10 sene daha yönetici olarak görev yaptı. 1938 yılında yönetimden ayrılır. Bu dönemde yapılan çalışmalar ile marka 24 Heures du Mans gibi yarışmalarda pek çok ödül aldı.  1951 yılından sonra denetlenmesi, Finmeccanica’ya geçen kuruluş, seri araba üretimine geçmek için yarışlardan ayrılır.  Daha sonra Fiat grubu tarafından satın alınan Alfa Romeo 2000’li yıllarda bir bocalama dönemine girer. Alıcı sayısı hızla düşmeye başlar.

2000’li Yıllarda Yükselişe Geçti

2000 yılında üretilen Sport Wagon modelinde aracın tanıtım reklamında dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Catherine Zeta Jones’un oynadı.  Araç “Mücevherlerini taşımıyorum, onları sürüyorum” sloganı ile marka tekrar yükselişe geçer. Böylece markanın amblemindeki dört yapraklı yoncanın hala şans getirdiği söylenir.

Yazı Özeti
İçerik
Alfa Romeo Hangi Ülkenin Arabası
Açıklama
Alfa Romeo safkan bir İtalyan markasıdır. Milano merkezli üretim yapan Alfa Romeo'nun hisselerinin büyük kısmı Fiat markasına aittir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here