Antifiriz Renkleri Ne Anlama Gelir?

Öncelikle anfiriz nedir, bunu anlatarak başlayalım; Antifriz; soğutma sıvısı, soğutucu ve donma karşıtı olarak bilinen bir araç sıvısıdır. Motorda donmayı önlediği gibi motordaki fazla sıcaklığı da engeller. Motorun kaynamasını ve donmasını önler. Antifriz renksiz bir alkol çeşididir.  Piyasada satılan birçok antifriz renklidir. Bunun temel nedeni herhangi bir sızıntı durumunda sudan ayırt edilmesini sağlamaktır.

Antifiriz Renkleri Ne Anlama Gelir?

Kırmızı Antifiriz Hangi Araçlarda Kullanılır?

En yaygın kullanılan antifriz çeşididir. Düşük donma noktasına sahiptir. Kışın sert geçtiği bölgelerde tercih edilir. Dizel ve Lpg’li araçlarda kullanılır. Japonya’da üretilen araçlarda genelde kırmızı renkli antifriz kullanılır. Ayrıca sıfır otomobiller genellike kırmızı renk antifiriz ile fabrikadan çıkmaktadır.

Mavi Antifiriz Hangi Araçlarda Kullanıılır?

Klasik üretim teknolojili antifrizler mavi renklidir. Kırmızı renkli antifrizler mavi renkli antifrizlere göre 3 kat daha uzun ömürlüdür. Genel olarak uygun fiyatlı olması sebebi ile eski ve ekonomik araçlarda genellikle mavi renk antifirizler tercih edilmektedir.

Antifirizin Faydaları Nelerdir?

Antifriz motorun soğumasına katkı sağlar. Motorun hararet yapmasını önleyerek motor ömrünü uzatır. Aşındırıcı maddelerin oluşumunu önler. Motordaki soğutma suyu donma noktasına düşürür. Soğuk havalarda motorun zarar görmesini önler. Devirdaim pompasının çalışmasın düzene sokarak motorun çalışma verimini arttırır.

Antifiriz Araca Nasıl Eklenir?

Antifriz eklemeden önce motorunuzun soğuduğunda emin olmalısınız. Aracın kaputunu açıp ızgaraya benzeyen radyatörü bulun. Radyatör ve yedek su kapağını açın. Radyatör altında yer alan tahliye kapağını açarak tüm suyu boşaltın. Su boşaldıktan sonra radyatör kapağını sıkıca kapatın. Antifrizi yavaşça radyatörün içine dökün. Antifriz üzerine su katın. Radyatör tamamen dolduğu zaman aracı çalıştırın. Motor çalışınca bir miktar su kaybı yaşanır. Su normal seviyeye gelinceye kadar ekleme yapın. Radyatör kapağını kapatın.

İlginizi Çekebilir  ESP Nedir, Esp Hangi Arabalarda Var?

Antifrizin görevini etkili bir şekilde gerçekleştirmesi ve motora zarar vermemesi için Antifriz içine belli bir miktar su katılması gerekir. Su ile buluştuğunda antifrizin kaynama noktası yükselir, donma noktası düşer. Böylece antifriz daha etkili hale gelir. Antifrizi kontrol etmek için barometre ile donma derecesi ölçülür.

Antifrizi sadece kışın değil yazın da kullanmalısınız. Antifriz içeriği ile motordaki kir, pas, kireçlenme, oksitlenme ve kimyasal bozuklukları önler. Soğutma sıvısının motorda rahat dolaşımını sağlar. Motorun aşırı ısınıp hararet yapmasını önler. Otomobilinizin ömrünü uzatmak için antifriz bakımını aksatmadan yapmak önemlidir.  Antifrizler yılda 1 değiştirilmelidir. Raf ömrü ise 5 yıldır. Antifriz seçerken aracınızın kullanma kılavuzunda yer alan ve önerilen antifrizleri seçmeye özen gösterin.  Yaşadığınız bölgede suyun sertlik derecesi düşükse ve otomobilinizi sık kullanıyorsanız yeşil renge sahip, inorganik  antifrizleri tercih etmelisiniz. Aracınızı sık kullanmıyorsanız ve antifrize eklediğiniz suyun sertlik seviyesi yüksekse pembe ve kırmızı renkli organik antifrizler kullanmalısınız. Sağlık açısından mavi antifrizler daha sağlıklıdır.

Önemli: Diğer yandan eğer aracınız eski ise ve daha önce antifiriz kullanmadıysanız normal su ile devam etmenizi öneririz. Aksi halde antifiriz içerisindeki pas sökücü, aşındırıcı maddeler aşınmış kısımların delinmesine sebep olacak ve aracınızdaki su hortumları, radyatör gibi parçalarda kaçaklara sebep olacaktır.

 

Yazı Özeti
İçerik
Antifiriz Renkleri Ne Anlama Gelir?
Açıklama
Antifiriz renkleri antirifizin üretim amacına uygun olduğu araçlara göre değişkenlik göstermektedir. Kırmızı renk antifiriz daha dayanıklıyken mavi renk antifiriz biraz daha hafif koşullar için üretilmiştir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here