Aliminyum Alaşımlı Jant Nedir?

Alüminyum alaşımlı jantlar çelik jantlara göre daha kolay işlenir. Araçlarda yüksek performans ve yakıt tasarrufu ile kaliteli bir sürüş deneyimi yaşatır. İşlenmesi kolay olduğu için istenilen şekillerde üretilir. Farklı renk seçeneği sunan alüminyum jantlar günümüzde sunduğu avantajlar sayesinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Aliminyum Jant Nedir?

Alüminyum jantlar çelik jantlara göre daha hafiftir. Bu yüzden araç dengesi ve direksiyon hâkimiyeti daha kolay sağlanır. Lastik ve frenlerde oluşan ısıyı daha hızlı transfer eder. Alüminyum jantlar çelik jantlar gibi paslanmaz ve yüksek balans tutma kabiliyetine sahiptir.

alaşım jant ne demek

Çelik Jant Aliminyum Jant Farkı

Otomobil piyasasında alüminyum alaşımlı jantlar çelik jant olarak adlandırılır. Oysa ki çelik jantlar gerçekte üzerinde plastik kapakla satılan saç jantlardır.  Alüminyum alaşımlı jantlar ile çelik jantların yakıt tüketimi konusunda hiçbir farkının olmadığı söylenir. Oysa bu bilgi gerçeği yansıtmaz. Alüminyum alaşımlı jantlar lastik ve frenlerde oluşan sıvıyı daha hızlı transfer eder. Hafif olmasından dolayı araçlarda performansı arttırdığı testlerle kanıtlanmıştır.  Otomobil üreticileri araçlarda yüksek performans elde etmek için yüksek inç boyutuna sahip alüminyum alaşımlı jantları tercih etmektedir. Saç jantları otomobil üreticileri araçlarda fiyatı düşürmek için kullanmaktadır.

Alüminyum alaşımlı jant halk dilinde çelik jant olarak adlandırılsa da bu yanlış bir bilgidir. Bu jant ile çelik jantların üretim teknikleri, kullanılan malzemeler farklıdır. Alüminyum alaşımlı jantlar çelik jantlara göre daha kalitelidir. Yüksek performans elde etmek, yakıttan tasarruf etmek isterseniz ve kusursuz bir sürüş deneyimi yaşamak isterseniz bu jantları tercih etmelisiniz.  Alüminyum alaşımlı jantları kullanıcılar genelde araca görsellik kattığı için tercih eder.

İlginizi Çekebilir  Pert Ne Demek? Araç Nasıl Perte Çıkar?

Aliminyum Alaşımlı Jantların Avantajları

Kullanıcıların alüminyum alaşımlı jant kullanmayı tercih etmelerinin sebepleri şunlardır:

  • Performans ve Yakıt Tüketimi: Alüminyum jantlar çelik jantlara göre daha hafiftir. Aktarma organları üzerindeki her ağırlık aracın performansını düşürür. Bu yüzden kullanıcılara performans ve yakıt tüketiminde avantaj sağlar. Hafiftir bu yüzden sürüş dinamiklerini iyileştirip direksiyon hâkimiyetini arttırır.
  • Isı Transferi: Lastik ve frenlerde meydana gelen ısıyı hızlı bir şekilde transfer ederek lastik ve balataların ömrünü uzatır. Fren mesafesinde iyileşme sağlar.
  • Güvenlik: Araç ile montajı sağlayan bijonlar daha geniş bir alanda sıkma yapar. Böylece bijon gevşeme riski azalır.
  • Sürüş Konforu: Alüminyum alaşımlı jantlar yüksek balans tutma kabiliyetine sahiptir. Bu durum sürüş konforunu arttırıp güvenliği arttırır.
  • Estetik: Alüminyum alaşımlı jantlar araca güzel bir görünüm kazandırır. Diğer jantlara göre model çeşitliliği fazladır. Kullanıcıya farklı alternatifler sunar.

Aliminyum Alaşımlı Jantların Dezavantajları

  • Maliyet: Bu jantlar standart çelik jantlara göre daha pahalıdır. Ayrıca ebat olarak daha geniş olduklarından lastik maliyetleri de yüksek olabilir.
  • Hasar Görme Riski: Kaldırıma park etmelerde vs. alaşım jantlar sürtme durumunda kolayca hasar görebilir. Kapak jantlarda uygun fiyata kapak değişimi yapılabilirken alaşım jantların kapsamlı bir süreç gerektiren boya işlemi ile tamir edilmesi gerekmektedir.
Yazı Özeti
Aliminyum Alaşımlı Jant Nedir?
İçerik
Aliminyum Alaşımlı Jant Nedir?
Açıklama
Alüminyum alaşımlı jantlar çelik jantlara göre daha kolay işlenir. Araçlarda yüksek performans ve yakıt tasarrufu ile kaliteli bir sürüş deneyimi yaşatır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here