Keyless Go Ne Demek? Keyless Go Nasıl Çalışır?

Otomotiv teknolojisi, her geçen gün bir yeniliği daha hayatımıza sokuyor. Otomotiv teknolojisinin bir trendi de Türkçe anahtarsız giriş ya da anahtarsız geçiş olarak tabir edilen keyless go sistemi. İçeriğimizde keyless go ne demek, keyless go nasıl kullanılır ve keyless go çalışma mantığı nedir sizler için bir araya getirdik.

Keyless Go Ne Demek?

Anahtarsız giriş sistemi, anahtarsız çalışma sistemi ya da keyless access olarak da bilinen keyless go, araba anahtarının yanınızda olduğu durumlarda fiziksel bir müdahaleye gerek kalmadan kapı kilitlerinin açılmasına, bir buton yardımıyla da aracın çalıştırılıp durdurulmasına imkan sağlayan sistemdir. Örnek olarak market alışverişinden çıkıp aracınıza doğru yöneldiğinizi düşünün. Keyless go, elinizdekileri yere bırakmanıza gerek kalmadan siz aracınıza yaklaştığınızda bagaj da dahil olmak üzere otomatik olarak istediğiniz tüm kapıların kilidini açar. Bunun için açmak istediğiniz kapının koluna dokunmanız yeterli. Aracınızı çalıştırmak istediğinizde yine kontağa anahtar sokmanıza ihtiyaç duymazsınız. Anahtar girişi yerine konumlandırılan bir buton yardımıyla arabanızı çalıştırabilir ve durdurabilirsiniz.

Keyless go ilk olarak Mercedes tarafından kullanılan, günümüzde ise hemen her markanın üst seviye arabalarında da bulunan bir teknolojidir. Bu anahtarsız giriş sistemi sayesinde daha konforlu ve daha güvenilir bir otomobil deneyimi yaşarsınız. Keyless go çalışma sistemi araba markaları ve modellerine göre değişiklik göstermekle beraber hangi kapıların açılması istendiği, hangi durumlarda açılması istendiği gibi durumlar manuel olarak ayarlanabilir.

Keyless Go Nasıl Çalışır?

Keyless go sisteminde anahtarın içinde bulunan bir çip siz arabanızın yanına yaklaştığınızda ve kapılardan birini tuttuğunuzda araçta bulunan antenlerle iletişime geçer. Çipte bulunan kodun onaylanmasının ardından kapılar açılır. Aracı çalıştırmak istediğinizde klasik kontak girişinin yerine konumlandırılan buton yine bu çipte yer alan kodu onaylayarak aracı çalıştırır. Aynı buton ile aracınızı stop da edebilirsiniz. Varışın ardından siz aracınızdan uzaklaştığınız da da otomatik olarak kapılar kilitlenir. Tüm bu süreç siz anahtarı cebinizden çıkarmadan ve fiziksel olarak anahtarı hiç kullanmadan gerçekleşir.

İlginizi Çekebilir  Günümüzün ve Geleceğin Teknolojisi:Elektrikli Otomobiller

Aracın kapılarında bulunan butonlar veya dokunmatik kısımlara temas edildiğinde sistem çalışır ve anahtarla iletişime geçerek kapıların açılmasını veya kilitlenmesini sağlar. Ayrıca bagajda da bulunan keyless go sensörü bagajın da anahtarsız açılmasını sağlar.

Keyless Go Hangi Araçlarda Var?

Özellikle son 5 yıldır popülerleşmeye başlayan anahtarsız giriş, Mercedes’in ilk olarak 2004 yılında araçlarında yer verdiği bir özellik. Dolayısıyla bu teknolojiyi otomobillere getiren marka Mercedes diyebiliriz. Günümüzde keyless go bulunan markalar incelendiğinde Mercedes, Audi, BMW, Opel, Renault, Peugeot, Honda, Kia, Hyundai, Land Rover ve Toyota başta olmak üzere hemen her markanın bu teknolojiye adapte olduğu söylenebilir. Markalar anahtarsız giriş sistemine genellikle üst seviye modellerde ve full paketlerde yer veriyor.

Kendi kullanım tecrübem ve genel kullanıcı yorumlarını göz önüne aldığımızda en iyi anahtarsız giriş-çıkış sistemine sahip marka Renault diyebilirim.

Keyless Go Sonradan Takılır mı?

Keyless go kiti ismi verilen donanımlar satın alınarak anahtarsız giriş ve geçiş sistemi araca sonradan monte edilebilir. Arabaya keyless go taktırmak için aracın kontak kısmı sökülür ve bu kit yerleştirilir. Farklı şekilde üretimleri bulunan keyless go kiti, klavuzunda yer alan talimatlara göre araca entegre edilmelidir. Bu sensörün algılanması ve çalışması için yapılacak kablo bağlantıları ve eklenecek düzenekler maliyetli olacaktır. Keyless go fiyatı araştırmalarında sadece kit ve ekipmanlar için rakam ortalama 8.000 TL civarındadır.

Keyless Go Hakkında Sık Sorulan Sorular

Anahtarsız çalıştırma sistemi ile ilgili sık sorulan soruların cevaplarını derledik.

Keyless Access Nedir?

Keyless access, Türkçe anahtarsız erişim anlamına gelen; anahtar ile fiziki bir müdahaleye gerek kalmadan kapı kilitlerininin açılması, kapatılması, aracın çalıştırılması ve stop edilmesini sağlayan keyless go’nun bir diğer adıdır.

İlginizi Çekebilir  En Geniş Bagajlı Arabalar

Keyless Go kaç metreden algılar?

Anahtarsız giriş sistemi modelden modele değişmekle birlikte ortalama 2 metre mesafeden algılanmaktadır.

Anahtarsız çalıştırma sistemi güvenli mi?

Anahtarsız çalıştırma, düz kontak yapma imkanı olmadığı için güvenilirdir. Sunduğu konfor ve güvenliğin yanı sıra anahtar kırılması ve arabanın anahtarı içindeyken kapıların kilitlenmesi gibi sorunların da önüne geçer.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here