LPG’nin Avantajları Nelerdir?

Her geçen gün kullanımı artan LPG gazının araçlarda kullanımı hâlâ oldukça fazladır. Otomobillerde sıklıkla kullanılan lpg yakıtı fiyat anlamında ciddi avantaj sağlar. Yani kullanım alanı genel olarak ulaşım araçlarıdır. Ayrıca birçok ticari araçta(otobüslerde vs.) lpg sistemi tercih edilmektedir.

tsı motor lpg uyumu

 

Lpg’nin Avantajları Nelerdir?

LPG’nin bu kadar yaygın olmasının belirli nedenleri vardır. LPG avantajları arasında ilk kriter yukarıda da belirttiğimiz gibi fiyat faktörüdür. Halk ekonomisinin yanı sıra ticari olarak da kullanılmasının nedeni yapılacak işin maliyetindeki düşüklüktür. Bir diğer avantajı ise temiz bir yanma sağlamasıdır. Buji, piston gibi şeylerde aşınma sonucunda oluşan karbon ve kurşun atığı gibi çöp oluşturmaz. Dolayısıyla LPG gazı temiz bir yanma sağlar ve motor ömrünün daha da uzamasına katkıda bulunur. (Araç motoru lpg ile tam uyumlu ise.)

Lpg’nin bir diğer avantajı da temizdir ve çevreye kirli bir gaz bırakmaz. Yakıt olarak LPG kullanan araçlar, özellikle dizel motorlara göre çevreyi daha az kirletir. LPG bulunduğu tanktaki basınç nedeniyle benzinli motorlara kıyasla yakıt pompasına gerek duymamaktadır.

LPG ülkemizde yeni iş alanları oluşmasına ve yeni teknolojilerin ülkemize gelmesine katkı sağlamıştır. Çeşitli sektörlerdeki kullanımına bakacak olursak bunu daha net görebilmekteyiz. Özellikle ticaret iş alanlarında yapılan işin maliyetinin daha az olmasını sağladığı için tüketimi oldukça fazladır. Bunların yanında LPG gazı tamamen kapalı bir depolama ile tutulduğu için herhangi bir akıtma ya da buharlaşma durumları oluşmasına olanak sağlamamaktadır. Araçlarda kullanıma göre temiz bir montaj ve ayarlama yapıldığında benzin ile çalışan motorlara göre daha az egzoz gazı emisyonuna ulaşmaktadır. LPG avantajları içerisinde dış çevreye karşı daha az atık bırakması diğer enerji çeşitlerine oranla LPG’yi daha ön plana atmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Torsiyon Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Lpg İçeriğinde Hangi Gazlar Bulunur?

Bildiğiniz üzere LPG bileşeninde %30 oranda propan gazı ve %70 oranda bütan gazı vardır. LPG gazı içerisindeki bu değerler benzinli bir motora göre motor vuruntu direncini arttırmaktadır. Dolayısıyla motorun daha uzun süreli kullanılmasını sağlayarak ömrünü korumaktadır. Bunların yanında LPG diğer yakıtlara göre daha düşük sıcaklıklarda buharlaştığı için tam bir yanma sağlamaktadır. Az maliyeti ve işlevi karşılaştırıldığında oldukça verimli bir yakıt türüdür.

Yazımızda bahsettiğimiz üzere lpg’nin birçok avantajı vardır. Ülkemizde ve dünyada genel olarak düşük maliyeti gerekçesi ile kullanılır. Kısaca özetleyecek olursak temiz bir yanma sağlar ve motorun ömrünü çok ciddi azaltmaz. Çevreye olan az kirliliği ile diğer yakıt türlerinden daha çok çevre dostudur. Yapısında benzine kıyasla hava için kirli olan gazlardan daha az bulunmaktadır. Bu da yanma esnasında çevreye dağılacak olan kirli atıkların daha az olmasını göstermektedir.

LPG Dezavantajları Nelerdir?

Her ne kadar avantajlardan bahsetmiş olsak da bu yakıt sisteminin birçok olumsuz yanı da mevcuttur. Bunlar;

  • Gaz halinde bulunan yakıtın sızabilme riski sebebi ile birçok kapalı otoparka lpgli araçlar kabul edilmez.
  • Benzin yakıtı ile çalışmak üzere tasarlanmış motorlar lpg sistemi ile performans kaybı yaşayabilir.
  • Özellikle düşük segment otomobillerde bagaj kısmına eklenen lpg tankı aracın bagaj kapasitesini azaltmaktadır.
  • Her ne kadar tasarruf sağlıyor olsa da soğuk havalarda ve ilk çalıştırmada araç benzinle çalışmaktadır.
  • Lpg’li araçlar benzinli araçlara göre daha sıcak çalıştığından(benzinin soğutucu özelliği vardır) lpg için özel motor yağı kullanılmalıdır. Bu da standart yağlara göre daha pahalı olacaktır.
  • Bazı sigorta firmaları kasko yaparken lpgli araçlar için daha yüksek prim ödemesi istemektedir.
Yazı Özeti
İçerik
LPG’nin Avantajları Nelerdir?
Açıklama
Düşük yakıt tüketimi, daha çevreci olması lpg'nin en önemli avantajlarıdır. Ancak performans düşüklüğü ve kapalı otoparklara girememe dezavantajları arasındadır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here