LED Gündüz Farı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Bu Kadar Yaygınlaştı?

Son zamanlarda dikkatinizi çekmiştir. Yeni model otomobillerin %90’ı ön far grubunda beyaz ledlere sahip. Bu aydınlatma sistemine gündüz farı deniyor. Peki bu sistemin ayrıntıları nedir ve neden artık yeni otomobillerin hepsinde var?

Gündüz Farı Nedir?

BMW 5 Serisi Gündüz Ledleri “Angel Far”

Otomotiv endüstrisinin en büyük amaçlarından biri de sürüşü daha güvenli hale getirmek. Dünyada her yıl binlerce kaza, gündüz uzun yolda yansıyan güneşten dolayı birbirini fark edemeyen sürücüler nedeniyle oluyor.

DRL Nedir?

Bu durumu önlemek için kullanılan DRL(Daytime Running Lamp) sistemi geçtiğimiz yıldan itibaren üretilen tüm otomobiller için zorunlu hale getirildi.  Birçok üreticinin yıllar öncesinden otomobillerinde kullandığı DRL için en iyi örnek şüphesi BMW tarafından geliştirilen angel farlar.

Gündüz Farı Ne İşe Yarar?

Sistemi incelediğimizde, gündüz farı için kullanılan sistemler parlak, düşük enerji tüketen led teknolojisinden yararlanıyor. Sistemin var olma amacı ise basit; yoldaki yayaların, diğer sürücülerin otomobilin çalıştığını anlamaları ve daha kolay fark etmeleri.

Yeni Otomobillerin Hepsinde Neden Gündüz Ledi Donanımı Standart Olarak Sunuluyor?

Üstte gündüz farlarının kullanım amacını ve faydalarını anlattık. Şimdi yeni üretilen tüm segment otomobillerde neden bu donanımın standart sunulduğuna bakalım. Avrupa Ulaşım Komisyonu yaptığı araştırma sonucunda DRL sisteminin otomobil kazalarını azaltabileceği ve sürüş güvenliğini artırabileceği sonucuna vardı.

Bunun sonucunda da Avrupa’da yeni üretilen otomobiller için gündüz farı zorunlu bir güvenlik donanımı haline gelmiş durumda.

Yazı Özeti
İçerik
LED Gündüz Farı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Bu Kadar Yaygınlaştı?
Açıklama
Sistemin var olma amacı ise basit; yoldaki yayaların, diğer sürücülerin otomobilin çalıştığını anlamaları ve daha kolay fark etmeleri.
İlginizi Çekebilir  Şerit Takip Sistemi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here