ESP Nedir?

Günümüzde teknoloji durdurulamaz bir hızda gelişmekte. Cep telefonları, bilgisayarlar sürekli bir değişim halinde. Tüm bu gelişmelerden otomobiller de payını almakta. Yenileşen teknolojiler ile birlikte otomobiller gittikçe hızlandı ve otomobillerin stabil gidebilmesini sağlamak için birçok güvenlik sisteminin geliştirilmesi zorunlu oldu. ESP yada açılımı ile Electronic Stability Program otomobillerin stabil gitmesini sağlamak için geliştirildi.

Yazı Başlıkları(İncele)

ESP Ne İşe Yarar?

ESP aracın virajlarda vs. yoldan savrulmasını, tekerleklerin birbirinden bağımsız hareket etmesini önler. Otomobillerde önceden tanımlanmış sürüş teknikleri vardır. Otomobil virajlarda vs. bu tanımlanmış durumdan fazla savrulursa vs. esp otomatik olarak devreye girerek otomobili şeridine geri döndürmeye çalışır. Bu işlemi de örneğin otomobil sola doğru kaymaktayken sol tekere fren uygular ve otomobilin yönünün düzelip yola devam etmesini sağlar. Sistem frenleme işlemini ABS sayesinde yapar.

Esp tek başına çalışan bir sistem değildir. Yardımcı birkaç sistem ile organize çalışır. ABS ve ASR ESP’nin en önemli iki yardımcı güvenlik sistemidir.

Vsa Nedir?

Honda marka araçlarda kokpitte vsa butonu bulunur. Bu esp’nin markaya özel isimlendirmesidir. Vehicle Stability Control olarak adlandırılan bu sistem Honda vsa nedir sorusuna Esp’nin markaya özel adı şeklinde cevaplanabilir.

ESP Kapatılabilir Mi?

Aynı zamanda ESP açıkken sportif sürüş imkanı kısıtlı olmakta, ani manevralar vs. rahatça yapılamamaktadır. Bu nedenle ESP donanımı mevcut otomobillerde resimdeki gibi bir buton bulunur ve bu sistemi devre dışı bırakmak mümkün olur.

Günümüzde sıfır kilometre otomobillerin neredeyse tamamında ESP güvenlik sistemi mevcuttur. İkinci el bir otomobil alınırken de önemle dikkat edilmesi gereken bir özelliktir.

Yazı Özeti
ESP Nedir?
İçerik
ESP Nedir?
Açıklama
ESP aracın virajlarda vs. yoldan savrulmasını, tekerleklerin birbirinden bağımsız hareket etmesini önler.
İlginizi Çekebilir  Aktif Silindir Teknolojisi Nedir?

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here