Lpg Uyumlu Motor Yağları

Akaryakıt fiyatlarının her geçen gün artması, benzinli araç kullanıcılarının daha ucuz olan akaryakıt türü LPG’ye yönelmesine neden olmaktadır. Ciddi yakıt tasarrufu sağlayan LPG ile uyumu motor yağları hakkında merak ettiğiniz detayları bu yazımızda anlattık.

Benzin ile çalışan motorlar ile LPG yakıtıyla çalışan motorlar için kullanılan yağlar birçok açıdan farklı kriterlere sahiptir. Lpg yakıt sistemine dönüştürülen benzinli motorlar üretimde planlanandan daha fazla ısı üretirler ve bu ısının uygun bir motor yağı ile kontrol altına alınması gerekir. Motorun yakıt tipine uygun yağ kullanılması motor ömrü açısından önemlidir.

motor yağı

Yazı Başlıkları(İncele)

LPG Uyumlu Motor Yağları

En uygun motor yağı seçeneklerini aşağıda sıraladık. Lpgli araçlar için motor yağlarını aşağıda ucuzdan pahalıya olacak şekilde bulabilirsiniz.

Lubex SVW 5W-30 LA

Fiyat olarak 130 TL civarında olan bu yağ LPG ile çalışan araçlar için uyumlu yağlar arasında yer almaktadır. Fiyat olarak da son derece uygun olan bu yağı alarak sizlerde LPG’li araçlarınızda kullanabilirsiniz. Tam sentetik bir lpg motor yağı için 4 litre fiyatıdır.

Motul 8100 Eco-Nergy 5W-30

5-30 olarak geçen bu yağ da LPG uyumlu araçlar için üretilmiş bir yağdır. Fiyat olarak ise 150 TL civarında bir satış fiyatı olan bu yağ da tam sentetik yağ türüdür ve 5 litredir. 1.6 ve üzeri hacimli motorlar için uygundur.

Opet Fullife LPG 20W-50

20-50 olarak geçen opet’in bu yağı da LPG motorları için geçerli olan yağ türüdür. Özellikle son zamanlarda motor yağlarının kalitesinin giderek artmasından sonra sizlerde araçlarınızda bu yağ türünü kullanabilirsiniz. 4 litre fiyatının ise 75 TL’dir. Ekonomik olan bu yağ, genellikle eski tip araçlarda kullanılmaktadır. Ancak yağ fiyatlarının zaman içerisinde değiştiğini düşündüğümüz zaman burada bulunan fiyatlarının şu an için 2019 yılında geçerli olduğunu altını çizelim.

İlginizi Çekebilir  Çıkma Kaporta Nedir?

Shell Helix HX8 Synthetic 5W-30

Shell firması da motor yağı seçeneklerinde LPG’li araç sahiplerine yağ seçeneği sunmaktadır. 4 lite fiyatı bu yağın ortalama olarak 120 TL olarak karşımıza çıkmaktadır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here