Bujinin ömrü ortalama olarak ne kadardır?

Araçlarda yer alan parçaların hepsinin birbirinden önemli işlevleri vardır. Benzinli motorların ateşleme işlevini yerine getiren bujiler de motorun çalışması için hayati bir öneme sahiptir. Bu yüzden de Bujinin ömrü ortalama olarak ne kadardır? Sorusu hakkında merak ettiğiniz sorunun cevabını sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Buji ne işe yarar?

Araçlarda ateşleme işlevini yerine getiren bir parça olduğundan dolayı son derece önemlidir. Aracın ilk hareket etmesinde harekete geçen bu parça ateşleme işlevini yerine getirerek aracın motorunda yanma gerçekleşmesine olanak sağlar.

Buji Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Benzinli motorlarda her piston için bir adet bulunan bujiler genellikle iki bakımda bir değiştirilmelidir. Genellikle bakım arasında kolay sökülebilen bir parça olduğundan gözle kontrolü sağlanır ve gerekiyorsa değişimi yapılır.

Ömrünü doldurmuş bujiler mutlaka kaliteli bir ürün ile değiştirilmelidir. Aksi halde ömrü daha kısa olacak ve buji arızası aracın çalışmasını zorlaştıracak, hatta çalışmamasına sebep olacaktır. Ayrıca değişim zamanı gelen bujilerinizin üzerini incelemeniz motorunuzun durumu hakkında bilgi de verir. Yağ, sıvı vs. olan bujiler motorda bir anormal durumun olduğunun işaretidir.

Dizel Motorlar için Buji: Kızdırma Bujileri

Dizel motorların kış aylarında tek marşta çalışması, kızdırma bujisi adı verilen ön ısıtma parçası sayesinde gerçekleşir.

Benzinli motorlarda yer alan bujilere göre dizel motor seçeneğine sahip olan araçlarda kızdırma bujisinin daha yüksek ısılarda çalıştığını belirtelim.  Kızdırma bujisinin ilk çalışma sırasında ortaya çıkarttığı sıcaklık ortalama 800 ila 900 derece aralığında olur ve mazotun ideal sıcaklığa ulaşmasını sağlar.

Kızdırma Bujisinin Ömrü Ne Kadardır?

Kızdırma bujisinin bozulmasının en önemli nedenleri arasında sizlere ilk sırada araca kontak anahtarının takılmasından hemen sonra marşa basılmasını söyleyebiliriz. Özellikle de kış aylarında bu hataya düşmemek için araca kontağı taktıktan hemen sonra ateşlemeye geçmeden önce biraz beklenmesi gerekir ve göstergelerdeki ışıkların sönmesini beklemek gerekir. Bu sırada bujilerin piston içerisini yeteri kadar ısıtmasını sağlamış oluruz. Bu her araç için geçerli bir durum olduğundan dolayı aracınıza bindikten sonra marşı çevirmeden önce son kademeye getirerek 5-10 saniye kadar beklemeniz bujinin ömrünün daha sağlıklı olmasını ağlayacaktır. Aksi halde motor çalışırken de aktif kalacak olan ısıtma bujileri daha kısa sürede ömrünü tamamlayacaktır.

İlginizi Çekebilir  Balans Ayarı Nedir? Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Araçlarına gerekli olan bakımları zamanında yaptıran ve belirtilen kurallara göre araçlarını kullanan sürücüler için bujinin ortalama ömrü 100 bin km’dir. Ancak aracın sürüş şartları, kullanılan iklim gibi değişkenler kızdırma bujilerinin ömrünün değişkenlik göstermesine sebep olabilir. Güney illerde yaşayan bir araç sahibi hiç sorun yaşamazken doğu illerindeki bir kullanıcı her yıl kızdırma bujilerini değiştirmek zorunda kalabilir.

kızdırma-bujisi

Buji değiştirme ücreti ne kadardır?

Son derece önemli olan bu parçanın değişimi için ustaların sizlerden alacağı ücretin 20 TL ile 30 TL arasında olacağını da belirtelim. Elinizde gerekli olan malzemeler varsa sizlerde bu parçayı kendiniz kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz. Buji değiştirmek için aracınızda bulunan ateşleme bobinin de sökülmesi gerekir.

Kızdırma bujisi değişiminde ise mutlaka işinin ehli bir servise gitmenizi öneririz. Aksi halde buji piston içerisine düşebilir ve ciddi maliyetlere sebep olabilir.

Yazı Özeti
Bujinin ömrü ortalama olarak ne kadardır?
İçerik
Bujinin ömrü ortalama olarak ne kadardır?
Açıklama
Benzinli motorlarda her piston için bir adet bulunan bujiler genellikle iki bakımda bir değiştirilmelidir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here